Časové omyly

Časové omyly

28.5.2004 0:00


Žádný film není bez chyb. Pokud nepočítáme občasné odrazy kamery nebo ne až dokonalé vytvořené triky, zůstává nám v terminátorské sérii několik problémů s časy a daty, které si navzájem odporují. Většina z nich byla odhalena až ve třetím díle, kterých přinesl mnoho chyb.


Kdy se odehrává první Terminátor?

Bez diskuzí je to rok 1984. Nejenže v první informativní obrazovce se dozvíte, že finální bitva nebude vybojována v budoucnosti, ale v dnes večer…Následně je přímo vidět, že se jedná o rok 1984, kdy je vidět titulek filmu. Na píchačkách Sarah Connor v bufetu je vidět také konkrétní datum – výplata k 19.5.1984. Jediný paradox nastává v okamžiku, kdy polonahý Reese míří na strážníka a ptá se, jaký je den. Odpověď je 12.května – čtvrtek. Což je špatně – 12.května 1984 byla sobota. Tato chyba vznikla zřejmě při psaní scénáře o rok dříve, kdy bylo 12. skutečně ve čtvrtek. Kdyby se Terminátor odehrávál v době psaní scénáře (1983), nemusel by vzniknout problém přimhoření oka okolo Johnova věku deseti let.  

Kdy se narodila Sarah Connor?

Podle scénáře Jamese Camerona jí má být v prvním Terminátorovi devatenáct, z filmu se to ovšem nedozvíte. Pokud přijmeme více než reálnou teorii, že druhý Terminátor se odehrává deset let poté (viz níže), tak věk sedí, protože dr.Silberman o ní v úvodu druhého dílu hovoří jako o „devětadvacetileté pacientce“. V prvním díle si také Terminátor prohlíží její studenskou průkazku z univerzity (ovšem bez jakýchkoliv dalších údajů), a kdyby se točilo podle původních verzí scénáře, mohli jsme se dočkat přímých scén z univerzity. Bohužel proti jejímu věku silně hovoří to, že se na náhrobním kamenu v Terminátorovi 3 objevuje datum narození 1959, když správné datum má být 1965. A se vší úctě k Lindě Hamilton, v době točení prvního Terminátora jí bylo osmadvacet a je to vidět.  

Kdy se narodil John Connor?

Podle údajů z policejního počítače, který si T-1000 prohlíží v úvodu Terminátora 2, se John narodil 28.2.1985. To docela přesně navazuje na období, kdy se má odehrávat první Terminátor (konec května 1984), od početí uplynulo devět měsíců. Jestliže se druhý Terminátor má odehrávat v roce 1994 (viz níže), má mu být zhruba devět let. S přimhouřením oka se dá snést několik zmínek ve scénáři, kde je popisován jako „desetiletý kluk“ či datum v počítači (10), které mohlo vzniknout zaokrouhlením. Horší je to už v samotném filmu, kde ho představuje Edward Furlong, kterému bylo v době natáčení T2 více než třináct let. A vše se hrouží v okamžiku, kdy John sám o sobě v T3 mluví zpětně jako třináctiletém klukovi, když třináct mu mělo být v roce 1998, tedy dávno po původním Soudném dni a Kate říká, že zmizel v osmé třídě (věk 13–14 let).  

Kdy se odehrává Terminátor 2?

Kardinální otázka, která je středobodem všech údajů. Většina poznatků směřuje k roku 1994 (nejspíše někdy koncem roku). Ve filmu ani ve scénáři se datum vůbec nedozvíte, a lze ho odhadnout jen podle některých náznaků. Ve scenáři je Johnovi deset (ale ve filmu vypadá na třináct) a Sarah devětadvacet (ale hrají jí čtyřiatřicetiletá Linda Hamilton). Když T-800 vypráví o Cyberdyne, popisuje jí jako společnost, která „se během tří let stane hlavním vojenským dodavatelem“, což vzhledem k k nezpochyb­nitelnému datu Soudného dne (29.8.1997), potvrzuje též teorii 1994, stejně jako záznam Johnovým deliktů z policejního počítače (léta 91–93). Mnohem určitější je v tomto díl třetí, který natvrdo několikrát popisuje události z T2 jako „před deseti lety“ a John hovoří o matce, že s leukémií žila více než tři roky (94–97). V zásadě tedy všechny dialogy potvrzují rok 1994, přesto se lze setkat i s rokem 1995.  

Kdy je (původní) datum soudného dne?

Nezpochybnitelně je to 29.8.1997 – několikrát zmíněné v Terminátorovi 2 a použitelné jako klíč k odhalení Easter Egg na DVD Ultimate Edition. Datum není zvoleno náhodně, jedná se o memento odpálení první sovětské atomové bomby – 29.8.1948. Nabízí se otázka, proč Cameron výročí nezaokrouhlil o rovných padesát let. Kdyby to totiž udělal, nemuseli bychom mhouřit oči nad věkem Johna Connora, ani si klást otázku, proč je ve scénáři a speciální verzi filmu popisován 29.srpen 1997 jako den „kdy Michael Jackson překročil čtyřicítku“, když se bývalý král popu narodil 29.8.1958.  

Kdy se odehrává Terminátor 3?

Hodinky podle kterých si poslední T-800 seřizuje čip ukazují neomylně rok 2004. S tím zřejmě nic nenaděláme. Jenže oficiální materiály popisují Johna jako dvaadvacetiletého a sám John o sobě tvrdí, že události v T2 se odehrály, když mu bylo třináct let. To jsou data, která nabourávají jak Johnovo C.V., protože se prokazatelně se narodil v roce 1985. Vzhledem k neurčité dataci Terminátora 2 (1994 či 1995) tak můžeme dojít spolu s devitíletým rozdílem k rokům 2003 či 2004. 

Kdy se odehrávají boje v budoucnosti?

Zde se značně rozchází první a druhý díl. Kyle Reese na policejní stanici vypráví jak byl vyslán z roku 2027, dvojka začíná pohledem na válečné pole v roce 2029. Dalo by se říct – první Terminátor byl vyslán z roku 2027, druhý o dva roky později. To ovšem nedává smysl – jednak Silberman v T2 hovoří o Sarah jako o pacientce se syndromem strachu z budoucnosti (2029) a také si tomu protiřečí Kyleova výpověď z jedničky, kdy hovoří o totálním prolomení obrany Skynetu. Těžko by se mohli stroje bránit dva roky. Tato teorie je potvrzena i ve scénáři k T2, který měl původně začínat vítězstvím lidského odporu a proniknutím do centrálního počítače Skynetu. Zde je nalezen stroj času, ze kterého byl odeslán první Terminátor a lidé proto rychle posílají zpět Reeseho. VZÁPĚTÍ je objeven další záznam, tentokrát o T-1000 a proto rychle lidé přeprogramují jednoho ze starších Terminátorů a pošlou ho zpět. Shoda nastává v okamžiku, kdy Terminátor vypráví malému Johnu Connorovi, že byl poslán třicet pět let nazpět, což vytváří hledanou vazbu 1994–2029.  



Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!