Proč Jediům přestaly fungovat jejich světelné meče? Vysvětlení je jednoduché

Proč Jediům přestaly fungovat jejich světelné meče? Vysvětlení je jednoduché

1.7.2024 15:45


Když dostanete souboj se světelnými meči, je vždy fajn, když protivník dokáže využívat i svého okolí nebo jiných vychytávek. A právě něčeho takového jsme se dočkali v poslední vysílané epizodě s názvem Night. Tajemný bojovník totiž využíval i své módní doplňky, které mu v boji ohromně pomohly.


Během masivního souboje Jediů s tajemným mistrem Mae Aniseyi jste si stoprocentně několikrát všimli, že Jediům v určitých momentech přestal fungovat světelný meč. To je rozhodně něco, na co nejsme ve Star Wars filmech a seriálech zvyklí, tudíž si to musíme patřičně vysvětlit, než se v komentářích objeví někdo, kdo to ihned napadne.

Tajemný Sith v boji nevyužíval pouze svůj zářivě rudý světelný meč, ale především i svou výzbroj – jmenovitě masku a rukavici. Maska i rukavice nesloužila pouze jako módní doplněk pro fešně vypadajícího Sitha, ale jako především užitečné pomůcky v boji. Když se totiž střetně helma nebo rukavice se světelným mečem, tak ten se na pár vteřin zcela vypne, což samozřejmě může vyvolat moment překvapení.

(Proč Jediům přestaly fungovat jejich světelné meče? Vysvětlení je jednoduché. Foto: Disney+)

Proč tomu tak je? V masce i rukavici je kov zvaný cortosis, který se těží na planetách Dinzo a Mokivj. Těžba tohoto vzácného kovu je ovšem velice obtížná a navíc zdravotně závadná, což je také důvod, proč tento kov nevídáme zase až tak často. V legendách se cortosis představil v knize I, Jedi od Michaela A. Stackpoleho z roku 1998. Do kánonu cortosis zavítal až v roce 2014 s knihou A New Dawn.

Fanoušci Star Wars si ale tento kov nejvíce zřejmě budou pamatovat z novodobých komiksů z roku 2020, kdy stále více a více prostoru dostávala doktorka Aphra (ta je již dobře známá i českému fanouškovi, protože pár knih s ní již vyšlo, pozn. red.). Jedná se o jednu z nejpopulárnějších původních komiksových postav, která žila v době původní trilogie. Spolupracovala s Darth Vaderem, se kterým se dokonce i utkala a právě v boji používala i cortosis.

Seriálový svět ale tento kov poznal vůbec poprvé. Jediové na to samozřejmě nebyli vůbec připraveni. Ti jednak nedokázali reagovat na nekoordinované a chaotické pohyby Sitha, neboť s žádným nikdo nikdy nebojoval, protože Jediové je mají pochopitelně za vyhynulé, což je tvrzení z Epizody I, které stále platí. A když k tomu přičtete i tyto cortosisové vychytávky, asi se není čemu divit, že většina Jediů v boji padla.

Jak moc se vám líbilo, že Qimir využíval v boji kov cortosis?

Zdroj: Wookieepedia.com


Jít na The Acolyte | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!