Teorie: Co tak špatného provedl mistr Sol?

Teorie: Co tak špatného provedl mistr Sol?

9.7.2024 19:00


Seriál nám již delší dobu naznačuje, že Jediové na Brendoku udělali ohromnou chybu, která se s nimi veze až do současnosti seriálu The Acolyte. Co tak hrozného mohli ochránci míru v galaxii udělat? A může za to skupinka všech Jediů, nebo je vinen především mistr Sol?


Seriál nám s každým dílem předkládá jednu záhadu za druhou. Čím více se blížíme finále, tím více je jasné, že Jediové tenkrát na planetě Brendok spáchali něco, na co stoprocentně nejsou pyšní. A zřejmě o tom pomlčeli (jak je ostatně v seriálu dobrým zvykem) před ostatními Jedii a hlavně před Radou Jediů, která musí být v tomto období velice nepopulární, když ji nikdo nechce do ničeho zasvětit.

Jenže co se tak hrozného mohlo stát? Jediové pouze usilovali o to, aby Mae a Oshu podrobili svým testům a případně odvedli do Chrámu Jediů. Zmatečná a nepříliš oblíbená třetí epizoda (Destiny) nám ovšem nabídla pohled na vypálenou vesnici čarodějek, kdy ani jedna z covenu nepřežila. Jak se to přesně stalo, se zřejmě dozvíme v příští epizodě.

Pojďme si tedy zaspekulovat, co se stalo. Celý seriál značně zpochybňuje jedijskou víru. Cizinec Qimir jasně naznačoval, že ne každý se chce řídit pravidly Jediů a i jiný uživatel Síly může usilovat o svobodu či svého vlastního učedníka bez dozoru a diktátu Jediů. V podobném duchu by se mohla nést i sedmá epizoda, která nabídne stejnou myšlenku.

Jediové si zkrátka mohou interně vyhodnotit, že čarodějky pod vedením Matky Aniseyi užívají Sílu v ne takové podobě, která se jim zamlouvá. Jejich Síla může mít napojení na tu temnou, jejich praktiky mohou být v rozporu s kodexem Jediů či ještě hůř – čarodějnické umění mohlo vzejít z učení a tradic nějakého Sitha.

(Teorie: Co tak špatného provedl mistr Sol? Foto: Disney+)

Pokud by Jediové na něco takového přišli, mohli by se rozhodnout s covenem čarodějnic ihned skoncovat. A i když se to zdá jako drastická metoda, k něčemu podobnému nás seriál zřejmě dovede. Jediové mohli o eliminaci čarodějek pouze uvažovat, ale jejich rozhovor mohla vyslyšet kterákoliv z čarodějek, která následně na Jedie zaútočila. A posléze již nebylo cesty zpět.

Mohli bychom tak dostat obdobnou scénu jako v Epizodě VIII, kdy Luke Skywalker na kratičký moment zvažoval vraždu svého synovce, ale následně si to rozmyslel. Bohužel při zažehnutí světelného meče se Ben Solo probudil a posléze už nebylo návratu. Jedie na Brendoku by mohl potkat podobný osud, kdy jen rozprava o čarodějkách může odstartovat sled událostí, které již nepůjdou zastavit.

Po nechtěném usmrcení pár čarodějek se tak klidně může stát, že Jediové (resp. mistr Sol) vyvraždí i zbytek vesnice. V traileru taktéž bylo vidět, že minimálně Kelnacca bude pod vlivem covenu a zřejmě bezmyšlenkovitě zaútočí na padawana Torbina, který samozřejmě musí přijít k jizvě, kterou jsme viděli ve druhé epizodě. Ať už se nám to líbí nebo ne, Jediové budou mít s největší pravděpodobností na svědomí smrt všech čarodějnic a hlavní roli v tom sehraje mistr Sol, který toho bezesporu z jedijské čtveřice tají nejvíce.

Sluší se připomenout, že jako jediný zůstal Jediem na Coruscantu. Torbin se oddal slibu barash, Kelnacca studoval umění čarodějnic na Khofaru a Indara se nechala odvelet na zapadlou planetu Ueda, kde měla klid. Zdá se, že jen mistr Sol se s událostmi na Brendoku dokázal vypořádat nejlépe, zatímco ostatní cítili vinu.

A co podle vás provedla čtveřice Jediů?


Jít na The Acolyte | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!