Pátá řada nám sblížila největší rivalky

Pátá řada nám sblížila největší rivalky

22.11.2022 21:56


June se během páté sezóny musela potýkat s novými nepřáteli, zároveň se jí dostalo nečekané nové přítelkyně. Jaké karty jednotlivým postavám rozdala pátá řada před finálovou sezónou?


June dobojovala s Gileádem svůj pátý ročník. Ten příští bude poslední. Pojďme se podívat, z jakých situací jednotlivé postavy do finále vykročí. Následující řádky obsahují spoilery.

June a Serena dostaly více společného prostoru 

Dvě nejdůležitější postavy celého seriálu společně strávily víc času, než bychom před začátkem páté řady čekali. Přitom obě dvě měly dostatek příležitostí se té druhé zbavit, ale ani jedna to neudělala. Většinou se totiž navzájem potřebovaly. Všechna ta nenávist ve výsledku vyšla vniveč, protože se ukazuje, že se tyto dvě ženy navzájem potřebují a mohou si pomoc.


Serena nám hned na úvod předvedla, že má jasný cíl dostat se do vedení Gileádu, jenomže ten s ní měl jiné plány. Její snahy znovu se provdat za velitele Lawrence nevyšly, stejně tak jako její setrvání v Gileádu. Nakonec se jí dostalo její vlastní medicíny, kdy se neoficiálně stala Služebnicí.

June se i nadále snažila vší silou záškodničit Gileádu, zapojila do toho i svého manžela Luka, jenomže nakonec se musela potýkat se zcela jiným problémem. Kanaďané se totiž rozhodli, že Američany v Torontu nechtějí.
Vinit můžeme možný přehršel uprchlíků, ale možná i samotný Gileád. Ten se totiž rozhodl otevřít dveře světu, Serena se stala velvyslankyní Gileádu v Kanadě, kde měla šířit víru. I když na tento úkol neměla moc příležitostí, tak se jí možná podařilo zasadit u některých lidí semínko naděje.
Po úniku z Gileádu se tak Američané musí potýkat s velmi nečekanou vlnou nenávisti ze strany Kanaďanů.

Zápletka okolo těchto dvou postav se začala ubírat zcela jiným směrem. Zničení Gileádu v závěru seriálu se zdá spíš jako nereálná varianta. Naopak vše spěje k tomu, že Serena a June budou žít někde spokojené a daleko pryč.
Velký otazník je nad Lukem, který byl v poslední epizodě zatčen a pravděpodobně bude souzen za zabití Kanaďana.

June se Serenou toho spolu hodně prožily, Foto: Hulu

Nick pořád neví, koho si vybrat a Lawrence putuje do čela Gileádu 

Romance mezi Nickem a June kvete i nadále. I když oba dva dělí několik set kilometrů a různá postavení ve společnosti. Mají pro sebe slabost, což je oba ohrožuje. Především Nick se nám od první řady pořádně vyšvihnul. Z řidiče se stal jeden z velitelů a může ovlivňovat dění v Gileádu. Svého postavení si Nick vůbec neváží a kdykoliv může dá přednost June. Není se čemu divit, když jde o matku jeho dítěte.
V závěru páté řady se Nick rozhodne vše zahodit, když se rozhodne pomstít June. Po napadení Lawrence se ocitá ve vězení a jeho osud je tak značně nejistý a pro finálovou řadu nemá zrovna dobře rozdané karty.

Velmi podobně je na tom i Janine. Té se nepodařilo utéct z Gileádu a pomalu se vracela do role Služebnice. I když se může zdát, že teta Lydie nemá srdce, tak právě pro Janine má slabost. Její začlenění probíhalo velmi pomalu. Nakonec ji Lydie umístila k Lawrencovi, kde měla být nablízku své dceři. Jenomže Jenine ujely nervy a budoucí paní Lawrencové to pěkně vytmavila. Následovalo zatčení.

Zdá se, že nejlépe má karty rozdané velitel Lawrence, který znovu hodně mluví do vedení Gileádu. Jeden by řekl, že se ho snaží svým způsobem polidštit. Po svatbě by měl mít své místo opět jisté. Otázkou je, jak dlouho se mu podaří udržet se u moci?

Nickovi se podařilo dostat se v hierarchii hodně vysoko, Foto: Hulu

Přinese nám poslední řada zkázu Gileádu?

Zkáza Gileádu se teď zdá na míle daleko. Naopak je reálnější jeho rozšíření do Kanady, kde získal několik stoupenců, což by i odpovídalo tomu, že streamovací služba Hulu pracuje na spin-offu The Testament, což má být knižní pokračování. Spekuluje se, že po skončení The Handmaid's Tale by chtěla streamovací služba volně navázat právě tímto seriálem.

Pátá řada toho tedy moc nevyřešila. V závěru vyvolala řadu otázek, na jejichž zodpovězení možná ani nezbyde čas. June je opět na útěku. Tentokrát se snaží dostat do skutečné Ameriky a její sny o zničení Gileádu musí jít stranou.

Zdroj anotačního obrázku: Hulu


Jít na The Handmaid's Tale | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!