Čtvrtý díl The Last of Us pokračuje v tendenci svých předchůdců zahrnovat různé videoherní easter eggs a skryté detaily v mnoha zábavných odkazech.
Elliina kniha slovních hříček má hlubší význam
Prvním velkým herním easter eggem, který má skrytý hlubší význam i pro The Last of Us od HBO, jsou Elliiny slovní hříčky. Na začátku epizody se Joel a Ellie zastaví na opuštěné čerpací stanici, aby načerpali palivo do pick-upu. Během čekání Ellie vytáhne knihu plnou vtipů s názvem „No Pun Intended: Volume Too“ (Žádné slovní hříčky, druhá část) a začne je Joelovi vyprávět. Stejná kniha je i v původní hře The Last of Us, ze které si Ellie čte v průběhu průzkumných oblastí hry. Kniha je také způsobem, jak poukázat na blížící se flashback příběhu o Ellie a Riley Abel.
Odkaz na změnu hry s Pittsburghem
V úvodní cestovatelské montáži čtvrté epizody byl šikovně propašován odkaz na největší změnu ve hře, která se v epizodě objevila. Ve hře se Joel a Ellie setkávají s Lovci v Pittsburghu, který se změnil na Kansas City. Během cestovní montáže Joel a Ellie cestují po mostě, který je totožný s tím, na který se Joel, Ellie, Henry a Sam snaží dostat v části hry věnované Pittsburghu. Jedná se jednoduše o elegantní způsob, jak odkázat na změnu lokace, kterou poznají pouze fanoušci hry.
Alone And Forsaken od Hanka Williamse je ikonickou písní The Last of Us
Výše zmíněnou cestovatelskou montáž ve čtvrtém díle doprovází píseň od Hanka Williamse „Alone and Forsaken“, která je synonymem pro původní hru The Last of Us. Tato píseň hraje také v pick-upu Joela a Ellie a byla dokonce použita v prvním oficiálním teaseru na seriál. Ve čtvrtém díle Joel přehrává stejnou píseň pomocí kazety a dokonce řekne doslovně, co říká ve hře: „Tohle je ještě přede mnou. Ale je to vítěz.“
Ellie našla Billovy časopisy, které jsou totožné s hrou
Ve scéně s pick-upem se objevuje také další téměř identická scéna z původní hry, ve které Ellie najde Billovy časopisy. Od identického dialogu, kdy Ellie přehání o mužích v časopise, až po to, kdy si z Joela dělá srandu, je scéna zaměnitelná s tou z původního materiálu. Scéna končí tím, že Ellie vyhodí časopis z okna a doprovází ji stejná poznámka jako ve hře: „Čau, kámo!“.
Odhalení historie Tommyho, Joela a Tess
Dalším zajímavým detailem čtvrtého dílu je odhalení historie Joela, Tommyho a Tess mezi skokem v časové osev roce 2003 až 2023. Joel v pick-upu vysvětluje, že Tommy vždycky chtěl být hrdinou, a tak v mládí vstoupil do armády. Joel pak vysvětluje, kde byl Tommy během časového skoku v prvním díle, a uvádí, že přesvědčil Joela, aby se připojil ke skupině cestující do Bostonu. V této skupině se setkali s Tess, než Tommy nakonec potkal Marlene a přidal se ke Světlonošům, což vysvětluje, proč byl Joel v roce 2023 v Bostonu jen s Tess.
Ellie usínající v autě je easter egg ze hry
Další téměř totožná scéna ze čtvrtého dílu přichází poté, co Joel vysvětlí Ellie svou krátkou historii a prohlásí, že pokud se chce vyspat, je ten správný čas. Ellie řekne, že není ani unavená, načež střih přeskočí na Ellie, která tvrdě spí, zatímco Joel řídí. To je opět převzato přímo ze hry, ve které se stejné události odehrávají předtím, než Joel a Ellie dorazí do Pittsburghu.
Scéna s přepadením je přímo ze hry
Scéna ve čtvrtém díle, ve které jsou Joel a Ellie přepadeni Lovci, je také velmi podobná původní hře. Scéna začíná tím, že muž předstírá zranění, čemuž Ellie uvěří a Joel to lehce prohlédne. Joel řekne Ellie, aby si zapnula bezpečnostní pás, než se přepadení snaží zastavit jejich auto. Rozbijí jim čelní sklo, než prorazí přední část obchodu ve scéně, která je téměř k nerozeznání od hry.
Hlasové repliky Lovců znějí stejně jako ve hře
Další easter egg se objevuje krátce po přepadení, kdy Joel začne bojovat s Lovci. Lovci jsou představeni velmi podobně jako v původní hře, než se jim v epizodě dostane větší hloubky prostřednictvím Kathleen, vůdkyně Lovců. Hlasy Lovců znějí podobně jako hlasové repliky nepřátelských NPC ve hře, což je povedený easter egg odkazující na bezejmenné padouchy z původního příběhu.
Herec, který hraje Perryho, je Tommy ve hře
Dalším skrytým detailem je představení Kathleen, kterou hraje Melanie Lynskey z Yellowjackets, a především Perryho, druhého velitele Lovců. Perryho hraje Jeffrey Pierce, původní herec, který ve hře nadaboval a ztvárnil Tommyho. Jak je patrné z prvního dílu, Tommyho hraje Gabriel Luna. Nicméně přítomnost Pierce ve čtvrtém a pátém díle je příjemným způsobem, jak uctít původního herce Tommyho a zároveň představit novou zajímavou postavu.
Joel učí Ellie, jak používat zbraň
Jednou z mála scén, v níž se Joel neochotně sbližuje s Ellie, je ta, v níž jí ukazuje, jak správně používat zbraň. V původní hře Joel nejprve Ellie pokárá za to, že zastřelila Lovce, který na Joela zaútočil, a nakonec se jí svým způsobem „omluví“ tím, že Ellie ukáže, jak používat pušku. Čtvrtý díl naštěstí obsahuje podobnou scénu, ve které Joel ukazuje Ellie, jak používat pistoli. Je to jeden z prvních opravdových momentů, kdy je ukázáno, že se Joel s Ellie skutečně sbližují.
Samovy kresby odkazují na osobnost postavy ze hry
Jeden z posledních skrytých detailů přichází ve chvíli, kdy Kathleen najde jeden z úkrytů Henryho a Sama. Na půdě budovy najde Kathleen několik kreseb, které nakreslil Sam. Tyto kresby odkazují na herní osobnost Sama, který stále projevuje své dětské sklony více než mnohem dospělejší Ellie prostřednictvím hraní si s hračkami, které se ve hře nacházejí. To elegantně připravuje větší roli, kterou Henry i Sam sehrají v pátém díle.
Všimli jste si těchto zajímavých easter eggs? Jak se vám čtvrtá epizoda líbila?
Foto: HBO Max, Naughty Dog
#1 Sapphire1977: bol ;)
Perry super sympaťák, škoda že tam bola len tak málo
#2 Sapphire1977