Půlnoční klub z pera Christophera Pikea se může chlubit zajímavým příběhem o svém vzniku. Ačkoliv jsou jeho povídky zcela smyšlené, jádro celé knihy je založeno na skutečné osobě, která měla to štěstí zkontaktovat se s autorem a povědět mu svůj příběh.
V Půlnočním klubu zavítáme do hospicu, v němž si parta mladých lidí krátí čekání na smrt vyprávěním tajemných příběhů. Hlavní děj se točí převážně kolem slečny Ilonky. Když se psala devadesátá léta, Pike takovou slečnu znal a vyslechl si její životní příběh, který ho inspiroval k napsání knihy, kterou později pojmenoval Půlnoční Klub.
Když si Pike procházel dopisy od čtenářů, narazil na zvláštní dopis, v němž ho rodiče jedné dívky prosili, jestli by si neudělal čas a zastavil se pozdravit jejich dceru, která byla jeho velkou fanynkou a těžce onemocněla. Jejich setkání mělo být jejím posledním přáním. Pike neváhal, ale jelikož každý z nich bydlel na opačných stranách pobřeží, zvedl tužku a začal si s ní dopisovat. Postupem času i telefonovat. Dozvěděl se od ní, že v nemocnici, kde byla umístěna, je spousta zarytých čtenářů do jeho knih a že se s nimi po nocích schází v jakémsi čtenářském klubu, v němž rozebírají jeho příběhy.
Ilonku Pawlukovou ztvární herečka Iman Benson. Foto: Netflix
Tady zažehla ta jiskra. Pike měl okamžitě hlavu plnou nápadů a knihu, na níž zarputile pracoval, se rozhodl věnovat jí a jejím kamarádům. A aby v čtenářském kruhu měli o čem diskutovat, nabídl jim řadu nových příběhů, které si vyprávěly postavy v jeho knize. Pike se zmínil, že první nástřely a několik dokončených kapitol chtěl své fanynce poslat, ale ta jeho nabídku odmítla, protože chtěla počkat na celou knihu. Bohužel se jejího vydání nedožila. Její jméno zůstalo z úcty nezveřejněno.
Zdroj článku: Vanity Fair