Dolský mlýn

Dolský mlýn

25.7.2016 13:21


Kde se nachází rozpadlé stavení, ve kterém Grimaud držel zajatého Aramise? Nebo malebná louka, na které mušketýři stavěli se španělskými zajatci?


Dolský mlýn se stal v osmé epizodě třetí řady místem, kde Grimaud věznil Aramise.

(Pohled na již rozpadlý Dolský mlýn)

Mlýn leží v Národním parku České Švýcarsko poblíž soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé, asi 1,2 km východně od Kamenické Stráně, do jejíhož katastru též přísluší.

Tato zřícenina bývalého mlýna je volně přístupná.

Historie mlýna

První písemné zmínky o mlýnu pocházejí z roku 1515. Jednalo se o trojkolový mlýn, přičemž dvě kola poháněla mlecí zařízení a třetí pilu. Od roku 1696 do roku 1910 byl mlýn majetkem rodu Pohlů. Ti jej několikrát přestavovali, v roce 1727 barokně, později pak ještě v letech 1819 a 1845.

Vzhledem k tomu, že Kamenice byla využívána k splavování dřeva, nemohli majitelé v tomto období odvádět vodu do náhonu a tudíž nemohli mlít. Toto bylo majitelům kompenzováno právem vyrábět pivo a pálenku. Okolí Dolského mlýnu také ožilo turistickým ruchem poté, co byla roku 1881 zahájena přeprava na lodičkách ve Ferdinandově soutěsce mezi Srbskou Kamenicí a Dolským mlýnem.

(Vytesaný rok)

Mlýn byl po roce 1945 opuštěn a od té doby chátrá. Budova už je jen torzo z obvodových zdí. Po ostatních staveních zbyly už jen základy.

Legenda

Legenda vypráví o tragédii, která se tu prý udála v 16. století.

Mlynářův syn odešel do světa na zkušenou. Když se po letech vracel, byl už z něj muž a jeho tvář zdobil plnovous. Nevracel se s prázdnou, nejen že na cestách dospěl v muže, stal se z něj navíc velký boháč. Cestou domů se zastavil v hospodě a vyprávěl sousedům o všem, co ho ve světě potkalo.

Navečer vyrazil k mlýnu, byla už tma a on chtěl své rodiče překvapit. Předpokládal, že v noci nebude poznán a tak se nechal ubytovat jako pocestný. Bohatě mlynáři za nocleh zaplatil a uložil se k spánku. Zlato však zaslepilo mlynářovi oči. Spícího pocestného společně se ženou zavraždili a okradli, tělo ještě v noci zakopali v lese.

(Vnitřek mlýna)

Druhý den ráno se přišel sedlák zeptat, zdali mají radost ze shledání se synem. S vědomím, že zavraždili vlastního syna, nemohli žít. Prý ještě téhož dne se mlynář oběsil a jeho žena skočila do náhonu.

A jak už to tak bývá, dodnes prý po okolí bloudí duchové zavražděného mlynářova syna a jeho rodičů a čekají, až je nějaká dobrá a poctivá duše vysvobodí.

Okolí

Kolem mlýna vedou turistické cesty. Podle proudu říčky můžete narazit i na můstek (první železobetonovou stavbu Rakouska – Uherska), kousek se také nachází malebná louka, kterou obklopují skály a husté lesy.

(Pohled na říčku s loukou. Foto: Santiago Cabrera)

A právě i tuto kouzelnou louku jste mohli spatřit při příjezdu a odpočinku mušketýrů během převozu španělských zajatců.

Mlýn a mušketýři

Táboráček se zajatým Aramisem uvnitř mlýna.

Schovaní mušketýři si obhlíží celý mlýn.

Bitka s Grimaudem a jeho muži okolo mlýna.

(Fota: BBC)

Mlýn jste mohli spatřit také i v pohádkách Pyšná princezna, Peklo s princeznou a Čertova nevěsta. S největší pravděpodobností se v Českém Švýcarsku natáčela také sedmá epizoda – vesnice žen.

České Švýcarsko můžeme zaručeně zařadit mezi nejkrásnější oblasti naší republiky! Věděli jste přímo o tomto místě nebo jste ho dokonce už i navštívili?

Zdroj informací o mlýně: Wikipedia
Fota mlýna: Wikimedia CC BY-SA 3.0


Jít na The Musketeers | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!