Klášter Osek

Klášter Osek

28.7.2016 10:05


Místo, kde Ludvík zakončil svou pouť u příležitosti výročí smrti svého otce. A zároveň také místo, kde se strhla bitka mušketýrů s Grimaudem a jeho muži.


Klášter Osek se stal v šesté epizodě třetí řady místem posledního odpočinku Jindřicha IV.

(Osecký klášter)

Tento donedávna fungující cisterciácký klášter najdeme v Oseku pod Krušnými horami.

Klášter je pro návštěvníky otevřený, můžete si zaplatit i prohlídku.

Něco z historie

Dvojí založení kláštera

Prvním zakladatelem kláštera byl jistý Milhošť, který ke konci 12. století oslovil bavorský klášter Waldsassen a mnichům nabídl statek Mašťov. Vše nasvědčuje tomu, že Milhošť nadále pobíral část výnosu z klášterního zboží a po šesti letech nešťastné mnichy z Mašťova vyhnal. Vyhnancům poskytl azyl Slávek z rodu Hrabišiců (nejvyšší komorník krále Přemysla Otakara I.) a cca roku 1198 je usadil ve svém Oseku. Postupem času Slávkovi potomci Osek zcela přenechali mnišskému řádu a přestěhovali se na nově vybudovaný hrad Rýzmburk. Ochranu oseckému klášteru přislíbil i sám panovník Přemysl Otakar I. a papež Inocenc III.

(Cisteriánské opatství Osek s okolím)

Posloupnost

Každý cisterciácký klášter má svou „rodovou linii“, vedoucí zpět až k původní cisterciácké komunitě v Citeaux. V případě Oseka tato linie vypadá následovně:

Citeaux – Morimond – Kamp – Volkenroda – Waldsassen – Mašťov/Osek

Více z historie se dozvíte na Wikipedii

Popis kláštera

Klášterní věž

Hodinová věž stojí proti hlavnímu vstupu do kláštera. V patře nad hodinami se na dřevěné konstrukci, která byla před nedávnem restaurována firmou Perner, nachází celkem čtyři zvony, přičemž každý byl vyroben jiným zvonařem.

(Hodinová věž)

V 19. století je zde doložen ještě zvon od Jana Jiřího Kühnera, dnes nezvěstný. Nad zvony se ve zdvojené lucerně nacházejí nad sebou dva cymbály, rozeznívané hodinovým strojem.

Klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie

Věže kostela Nanebevzetí Panny Marie jsou bez zvonů, pouze v centrální věži se nachází zvon z roku 1489 s českým nápisem gotickou minuskulí. Ve zvononosné konstrukci je prázdné místo po dvou jiných zvonech. V boční lodi chrámu je pozdně gotická soška Panny Marie.

(Loď klášterního kostela)

Původní románská trojlodní basilika byla barokně přestavěna a bohatě vyzdobena v letech 1712–1719.

Budovy konventu

Budovy konventu jsou rozděleny na Starý konvent a Nový konvent. Starý konvent byl vybudován v letech 1225–1250. Je tvořen gotickou kapitulní síní a křížovou chodbou se studniční kaplí. V kapitulní síni je dochován unikátní gotický kamenný otáčecí pulpit. Nový konvent byl vybudován v letech 1705–1708. V 1. patře se nachází bohatě zdobený slavnostní sál. K Novému konventu přiléhá zahrada s gloriety.

(Kapitulní síň)

Hospodářské budovy

Vstupní část kláštera souvisí s hospodářskými budovami, které zahrnují tzv. „Panský dům“ (zde zřejmě v minulosti sídlila klášterní hospodářská správa), někdejší stáje a dílny a klášterní pivovar. Ten byl obnoven v roce 2014 a zde uvařené pivo je dodáváno do pohostinství v Oseku a v blízkém okolí. Vedle „Panského domu“ se rovněž nachází kaple sv. Kateřiny a Barbory, původně součást klášterního špitálu.

(Hospodářský a obytný dvůr kláštera)

Současnost

Po roce 1990 se začalo s obnovou cisterciáckého působení v klášteře. Postupně se zde vystřídalo několik řeholníků a řeholních kandidátů. V roce 2007 bylo v opatském kostele poprvé po několika desetiletích udíleno kněžské svěcení. V roce 2008 tvořili komunitu dva cisterciáci – opat Jindřich Bernhard Thebes O. Cist. a P. Charbel J. Schubert O.Cist. Od září 2008 se opat přestěhoval do hospicu Goppeln v Německu, kde 27. března 2010 zemřel, a P. Charbel byl přemístěn do jednoho z klášterů v Rakousku. V současné době tedy není v klášteře mnišská komunita, funguje pouze společenství oblátů kláštera.

(Prelatura (sídlo opata) s klášterem)

Na přelomu let 2013/2014 byl klášter svěřen řádem do užívání litoměřické diecéze s tím, že se do něj mohou mniši kdykoliv vrátit.

Klášter a mušketýři

Ludvík s knězem v kapitulní síni.

Ludvík s Aramisem v kostele.

Ludvík a Feron u hrobky jejich otce Jindřicha IV.

Bitka mušketýrů s Grimaude a jeho muži.

(Fota: BBC)

Jak se vám tento klášter a jeho okolí líbí? Už jste ho někdy navštívili, nebo dokonce bydlíte v okolí a věděli jste o probíhajícím natáčení? Střelby ze zbraní obyvatelé Oseku jistě nemohli přeslechnout :D

Zdroj informací o klášteře: Wikipedia
Fota kláštera: Wikimedia CC BY-SA 3.0


Jít na The Musketeers | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Ale k tomu se musíš registrovat nebo se přihlásit!

Zatím žádné komentáře