Tunely, ve kterých se schovával notorický kriminálník Vadim s ukradeným královským pokladem, nebo bojiště, kde trénovali gardisté na soutěž s mušketýry.
Pevnost Terezín jste jistě poznali v druhé (Dopadení Vadima) a osmé (Trénink Rudé gardy) epizodě první řady.
Terezín (německy Theresienstadt) je malé pevnostní město nacházející se v okresu Litoměřice, v Ústeckém kraji, pouze 2 km jihovýchodně od Litoměřic, při řece Ohři nedaleko jejího soutoku s Labem. Město leží na obou stranách řeky, které je rozděluje na Malou a Velkou pevnost Terezín.
Součástí Terezína jsou také tři sousední vesnice: České Kopisty, Nové Kopisty a Počaply.
Historie
Pevnost byla založena roku 1780 Josefem II. Roku 1782 byla prohlášena svobodným královským městem. V roce 1790 byla pevnost schopna obrany. Účelem pevnosti bylo chránit přístupové cesty, kterými během prusko-rakouských válek v 18. století postupovala nepřátelská vojska. Na stavbě vlastní pevnosti pracovalo přibližně 15 tisíc lidí při roční spotřebě kolem 20 miliónů cihel. Kvůli stavbě pevnosti byl přeložen tok řeky Ohře do umělého říčního koryta o několik set metrů dále směrem na západ (původní tok řeky procházel před Malou pevností – dodnes je v mapách veden jako Stará Ohře / Alte Eger Fluss). Obranný systém se skládá z Hlavní pevnosti na levém břehu Nové Ohře a Malé pevnosti na pravém břehu Staré Ohře.
Hlavní pevnost má tvar osmiúhelníku, protáhlého ve směrech od severu k jihu, ze všech nároží vybíhají pětiboké bastiony. Celková délka pevnostního valu, silného přibližně 30 m, činí 3770 metrů. Malá pevnost měla tvar mírně se rozbíhajícího obdélníku, doplněného o dva polobastiony a dva pětiboké bastiony. Opevnění Terezína obsahovalo celkem 55 hradebních článků a v nich 136 podzemních prostor vzájemně spojených systémem podzemních chodeb dosahujícího celkové délky 29 kilometrů. Do pevnosti vedly čtyři brány posazené vždy mezi dvěma bastiony: Litoměřická, Pražská, Horní a Dolní. Uvnitř hlavní pevnosti se nachází pevnostní město s pravidelným půdorysem s ulicemi křížícími se v pravém úhlu.
2. světová válka
Během druhé světové války Hlavní pevnost na levém břehu řeky sloužila nacistickému Německu jako židovské ghetto. Malá pevnost na pravém břehu Ohře, umístěná při silnici do Prahy, pak smutně proslula coby věznice pražského gestapa (mnohdy se nesprávně uvádí, že zde byl zřízen koncentrační tábor). Pro tyto účely nacisté zřídili zvláštní železniční vlečku, která vedla z blízkého nádraží Bohušovice nad Ohří od jihu až za jižní hradby Hlavní pevnosti. Nyní je v prostorách Malé pevnosti zřízen Památník Terezín a objekt je nyní také národní kulturní památkou.
Město dnes již armádě neslouží. Všechny tři velké kasárny i s bývalou vojenskou nemocnicí dnes využívají noví majitelé.
Prohlídky
Pevnost Terezín vám nabízí celoroční prohlídky, na které je lepší se předem objednat. Na tuto prohlídku je nejvhodnější pevná obuv a i v pěkném počasí alespoň lehká mikinu (podzemí).
V místě je samozřejmě možnost parkování a také stojany na kola.
Pevnost v našem seriálu
Tunely a mušketýři.
Dopadení Vadima.
Trénink Rudé gardy.
(Fotografie mušketýrů: BBC)
Návštěvu této rozsáhlé pevnosti doporučuji, místo i nadále vyvolává v návštěvnících zvláštní pocity…
Zdroj informací a fotografií:
#5 archetta: díky za info a včera byli na zámku Ploskovice, byla jsem tam minulý týden a neměla jsem štěstí :-(
#3 LeneWillhill:
#6 moňulkamusketers#4 moňulkamusketers: Dnes byli v Rakovicích v jižních Čechách, ale už tam asi končí.
#3 LeneWillhill: to bohužel nikdo neví :-(
#5 archettaNeví někdo, kde teď Mušketýři natáčejí? =)
#4 moňulkamusketers #5 archetta#1 archetta: Nemusíš. Byla jsem taky na pár místech, kde Mušketýři natáčeli a taky jsem to nepoznala :D Leda bychom se styděly obě dvě x( :D
Ježiš, já sem ho nepoznala! Stydím se :-X
#2 Sonix1864