Jakých změn jsme se dočkali v prvních třech epizodách?

Jakých změn jsme se dočkali v prvních třech epizodách?

25.11.2021 18:30


Zítra nás čeká čtvrtá epizoda, takže je čas ohlédnout se za předchozími třemi. Jaké změny autoři seriálu provedli oproti knižní předloze a proč? Podívejme se na ty, které jsou nejzřejmější a zkusme je objektivně zhodnotit. Článek obsahuje spoilery z první knihy a domněnky o dalším vývoji seriálu.


Rasová diverzita

Zde nejde o reakci na nějakou konkrétní změnu v seriálu, ale nešlo si nevšimnout reakcí některých diváků, kterým se nelíbí multikulturalismus a kteří jsou zklamáni, že postavy nevypadají tak, jak si je představovali například podle mnohdy zavádějících obálek knih.

Ano, je to trend dnešní doby, že různé role dostávají zástupci národnostních menšin. Ale zároveň ve fantasy projektu jako tento to není přeci problém, na rozdíl od situací, kdy se zástupci menšin zhostí rolí historických osobností. Navíc si můžeme připomenout poměrně pádný argument, který předložil showrunner Rafe Judkins – v tomto světě došlo ke kataklyzmatické události, které se říká Rozbití světa. Není těžké si představit, že taková apokalypsa snadno setře hranice ras, které ve světě mohly před tím existovat. Přesně to vystihují slova Thoma Merrilina ze třetí epizody: „V dnešní době není krom přízvuku a oblečení moc možností, jak poznat odkud kdo je.“

Hodnocení změny: neutrální

Pravý zdroj není rozdělen a Drak Znovuzrozený může být i dívka? 

Ještě je brzy hodnotit, jestli je tato změna skutečně taková, jak byla v prvních epizodách prezentována. Nicméně Liandrin Sedai v první epizodě řekla pronásledovanému muži, že jediná síla je určená pouze ženám, a že dotek muže ji pošpiňuje. To je závratná odchylka od předlohy, pokud to skutečně znamená, že pravý zdroj není v adaptaci rozdělen na mužskou a ženskou polovici – na saidín a saidar. Zároveň to ale vysvětluje, proč Moirain mezi možné reinkarnace Draka počítá i dívky.

(Slova Liandrin Sedai znamenají možná dalekosáhlou odchylku od zdrojového materiálu. Foto: Amazon)

V knižní předloze je pravý zdroj, ze kterého pochází magie toho světa, rozdělen na dvě polovice, jednu z nich ovládají muži a druhou ženy. Mužská polovice byla pošpiněna starou entitou nazývanou Temný, když se muži Aes Sedai snažili napravit chybu, při které Temného osvobodili z věznice, kam ho zavřela jiná starodávná entita, která je nazývána Stvořitel. Pošpinění mužské polovice vedlo k tomu, že všichni usměrňující muži postupně zešíleli a jejich chování způsobilo Rozbití světa, kdy došlo k nárůstu vulkanické činnosti, přesunům obrovských kusů pevniny, zániku a vzniku pohoří…

K velkým činům je potřeba spolupráce mužů a žen Aes Sedai, ale díky špíně v mužské polovici zdroje bylo nebezpečné nechat muže usměrňovat, takže byli loveni a zabíjení nebo kroceni (krocení je termín pro trvalé odříznutí muže od zdroje). Proto se lidé právem bojí, že Drak Znovuzrozený, může místo záchrany světa způsobit další Rozbití.

Takový je alespoň v knihách jeden ze základních principů světa a pro skalní fanoušky je velmi těžké tuto změnu rozdýchat, natož najít racionální důvod pro její užití. Je ještě nějaká šance, že se autoři nepustí touto cestou? Velmi malá, ale jedno vysvětlení by tu mohlo být. V knihách je mockrát řečeno, že současné Aes Sedai mají jen zlomek vědomostí o zdroji a jediné síle. Je tu tedy vzdálená možnost, že principy z Jordanových knih í v adaptaci fungují, jen o tom postavy ještě nevědí.

Hodnocení změny: negativní

Perrin byl ženatý a svou ženu zabil

I tato změna poměrně hýbala fandomem. Už dlouho před premiérou se proslýchalo, že Helena Wasserman bude hrát postavu Layly Aybary. Okamžitě se spekulovalo, o koho půjde a jednou z možností bylo, že to bude Perrinova manželka. Vskutku to tak bylo. Původně se myslelo, že účel této postavy je Perrina oproti ostatním jeho přátelům postaršit. Perrin by se pak na cestu vydal kvůli touze pomstít smrt své ženy, nikoli protože by ho Moirain s sebou vzít chtěla. V adaptaci mají ale všichni naši hrdinové stáří kolem 20 let, což je možná lehce víc než v knihách, ale důležité je, že jsou věkově stále vůči sobě na stejné úrovni. Laylu navíc nezabili trolloci, jak se dříve spekulovalo, zabil ji nešťastnou náhodou sám Perrin.

Smysl této změny je pak jasný. Perrin je dál tichý, opatrný a ochranářský a má odpor k násilí. Tyto vlastnosti má v knihách, při čemž jejich původ je vysvětlován rozsáhlými vnitřními monology. Vnitřní monology ale na obrazovku nepřevedeme příliš dobře, proto je lepší charakter postavy nastavit tím, co se postavě stalo. Tady se to povedlo a mělo to smysl.

(Perrina tíží pravda o smrti jeho ženy, kterou se rozhodl nechat si pro sebe. Foto: Amazon)

Hodnocení změny: pozitivní

Rodina Cauthonů je v háji a Mat je tak trochu grázl 

Cauthonovic jsou v knižní předloze celkem šťastná rodinka, nejsou nijak bohatí, ale ani nejsou extrémně chudí a hlavně jejich vztahy jsou v pořádku. Mat je v knížním provedení ze začátku hlavně šprýmař, postupně se odhaluje jeho záliba ve hrách (hlavně kostky, případně karty), ale pořádně se o tom začíná mluvit až v okamžiku, kdy se mu začne lepit štěstí na paty. Sláva a bohatství ho sice lákají, ale ne tak, aby kradl, a dýku ze Šadar Logothu odnáší prakticky náhodou poté, co se jeho, Randa a Perrina pokusí na bohatství zlákat samotné ztělesnění zla tohoto města – Mordeth.

A opět se v knižní předloze řeší Matův charakter formou vnitřních monologů. I tentokrát si tedy museli tvůrci pohrát tak, aby diváci Mata chápali i bez jejich přítomnosti. Matova rodina je tak v seriálu prakticky v troskách – z otce je notorický záletník a matka si ráda přihne. Matovi tak záleží vlastně jen na jeho mladších sestřičkách. Zoufale se snaží získávat peníze, kde se dá, dokonce se neštítí ani krádeže nebo obírání mrtvol. Byť podobná změna byla asi nutná, je otázkou, zda to tu tvůrci trochu nepřehnali.

Hodnocení změny: neutrální

(Seriálový Mat nemá zrovna šťastné zázemí. Foto: Amazon)

Moirain hned všechno vyžvaní

Z knižní Moirain byste informace tahali jako z chlupaté deky a navíc tam, kde to není nezbytné, se ke svým sestrám z Aes Sedai zrovna dvakrát nehlásí a raději se vydává za urozenou paní. V seriálu je krapet sdílnější. Prsten s Velkým hadem dává okatě najevo, pokud ovšem nenarazí na bělokabátníky (jakousi analogii k lovcům čarodějnic) a k čemu by bylo tajit se tím, že hledá Draka Znovuzrozeného, že? Takže se o to podělí hned na konci první epizody.

(Moirain se příslušností k Aes Sedai nijak netají. Foto: Amazon)

Víc nám toho už ale neprozradí, protože sotva stačí Egwain říci, že má schopnost usměrňovat, je v ději upozaděna tím, že upadá do bezvědomí na následky zranění otrávenou zbraní. V knize žádné takové zranění neutrpí.

Hodnocení změny: neutrální

Co dál se změnilo?

Vskutku je těch změn až přespříliš a tak dlouhý článek nikdo nebude chtít číst, proto dál vyjmenujeme některé další změny už jen velmi stručně. Nyneiva, vědma z Emondovy Role, v knihách nebyla unesena trolloky a vědma, která ji učila, nikdy nebyla v Bílé věži. Mimochodem, pokud by tam v knihách šla, zřejmě by se nevrátila, neboť by ji Aes Sedai, které jsou si vědomy, že jejich počty klesají, určitě neodmítly. Thom Merrilin se sice v ději objevuje, ale až ve třetí epizodě. Pokud by tvůrci dodrželi předlohu, vídali bychom ho i v předchozích dvou dílech, ale tvůrci zřejmě chtěli snížit počet postav pro první epizodu.

(Náš oblíbený kejklíř se na obrazovkách objevil zatím velmi krátce, pouze ve třetí epizodě. Foto: Amazon)

Skupinka, kterou Moirain vede se stejně jako v knihách rozpadne v Šadar Logothu, ale v seriálu je Moirain nebude moci sledovat pomocí očarovaných mincí, ty jim dala pouze v knize. Navíc Lan, Moirain v bezvědomí a Nyneiva naráží na konci třetí epizody na Liandrin a další Aes Sedai, které zajali falešného Draka Logaina. Ten se sice v knize objeví také, ale až v Caemlynu, kde ho zdálky uvidí Rand. Do Caemlynu se ale zřejmě v seriálu zatím nepodíváme, místo toho hrdinové zamíří rovnou do Tar Valonu. Z traileru víme, že Logain se pokusí utéct, ale zde jde o čirou fikci tvůrců seriálu.

(Logain dostane velký prostor v příští epizodě, jak dokládá i její název The Dragon Reborn. Foto: Amazon)

A ještě zmiňme dvě postavy, které se měly ukázat a neukázaly – nedočkali jsme se Eliase Machery, který by Perrinovi řekl, proč se o něj tak zajímají vlci, ani lodního kapitána Bayleho Domona, který by svezl Randa s Matem (a v knize i s Thomem) po řece.

Co si o výše popsaných změnách myslíte vy? Opomněli jsme nějakou, která je podle vás důležitá? Neváhejte nám přispět do diskuze.


Jít na The Wheel of Time | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!