Calanthé

Calanthé

Jodhi May Sezóny 3 2019 - 2023


Královna známá také jako Lvice z Cintry, která je matkou Pavetty a babičkou Ciri.

Calanthé byla královnou Cintry, které si všichni cenili jako schopné válečnice. Se svým prvním manželem Roegnerem měla dceru Pavettu, jež zdědila magické schopnosti své babičky. V době jejích vdavků si sama našla druhého manžela, kterým se stal Eist Tuirseach ze Skellige, jenž do Cintry původně přivezl nápadníka pro Pavettu.

Calanthé v případě své dcery i vnučky odmítala možnost, že by byl jejich život ovládán osudem, přičemž se této vyšší síle pokusila vždy nějakým způsobem postavit. Svou smrt si nakonec zvolila sama, když Cintru napadl Nilfgaard, takže než aby se vzdala útočníkům, radši spáchala sebevraždu.

První série

Když měla Pavetta ještě patnáct let, připravila pro ní Calanthé oslavu, na niž se sjížděli nápadníci ze všech zemí. Místo toho, aby se na oslavu sama pořádně připravila, dorazila na ní s menším zpožděním a v brnění, s nímž se vracela z bitvy. Na oslavě následně potkala zaklínače Geralta z Rivie, jehož služeb se rozhodla využít k tomu, aby si Pavetta nemohla vzít člověka, jemuž byla zaslíbena.

Geralt zde mimo jiné vyprávěl, jak se setkal s elfy a urovnal také spor týkající se popisu mantikory. Během slavnosti Calanthé jasně poukázala, jaký má postoj k Nilfgaardu, když zesměšnila jednoho z nápadníků. Po něm pak nastoupil Duny z Maechtu, jemuž byla právě Pavetta přislíbena. Když se ale Calanthé nepodařilo zákonu překvapení zabránit, souhlasila s jejich sňatkem a sama si vzala jarla ze Skellige.

Calanthé se nakonec smířila se zákonem překvapení.

Pavetta však byla těhotná a její dítě bylo stejným zákonem připoutáno k zaklínači. Ten si pro Ciri přijel po dvanácti letech od oslavy, ale královna mu odmítla ji vydat. Nejprve mu chtěla podstrčit dvojnici, ale Geralt její lest prohlédl a následně byl uvězněn. K Cintře se následně přiblížil Nilfgaard a Calanthé vyrazila spolu s Eistem do boje. Eist byl v bitvě zabit a Calanthé raněna, proto se vrátila zpátky do hradu.

Zraněná Calanthé nechala odvést Ciri mimo město a řekla jí, že musí najít Geralta z Rivie. Když se Nilfgaarďané dostali až k samotnému hradu, odmítla Calanthé skončit jako zajatec. Z tohoto důvodu radši skočila z okna a spáchala sebevraždu, což byl její poslední čin jakožto svobodné ženy.

Druhá série

Přestože Calanthé tragicky zemřela v Cintře, zjevila se dvakrát princezně Ciri v jejích vizích. Poprvé tomu bylo, když s nimi zkoušela pracovat spolu s Triss, a následně ji viděla, když ji ovládla Voleth Meir. Na Calanthé si vzpomněl také Istredd, který se zamyslel nad tím, jestli tajemný monolit z doby Konjunkce sfér nebyl skutečným důvodem, proč Calanthé žila v Cintře.

Foto: Netflix