Jason Todd

Jason Todd

Curran Walters Sezóny 2 2018 -


Druhý Robin, který je poněkud agresivnější, než jeho předchůdce.

Informace

Celé jméno: Jason Peter Todd
Alias: Robin, Red Hood, Wingman, Arkham Knight
Výška: 1,83 m
Váha: 102 kg
Barva očí: modrá
Barva vlasů: černá
Autoři postavy: Gerry Conway a Don Newton
Představitel: Curran Walters
Poprvé se objevil v: Batman #357 (březen 1983)

O Jasonovi

Jason je poněkud výbušnější povahy, právě proto se asi prosadil po Batmanově boku. Po tragické události se ale vrátil s jinou identitou a i když se znovu postavil na stranu dobra, jeho metody se od těch Batmanových vcelku markantně liší.

Komiksy

Jason byl pro komiks vytvořen jako náhrada za Dicka Graysona, který opustil roli Robina, v roce 1983. Okamžitě zaujal místo svého předchůdce po Batmanově boku a jelikož byl jeho origin podobný Graysonovi, brzy se etabloval jako nový Robin. Nový Robin se ale vůbec netěšil přízni fanoušků, čehož editor Dennis O'Neil využil a po Crisis on Infinite Earths uspořádal hlasování, zda by si čtenáři přáli Toddovu smrt.

Výsledkem bylo celkem jednoznačné „Ano“, což vyústilo v jeden z největších netopýřích příběhů všech dob, proslulou A Death in the Family z roku 1988. V té Jasona utloukl páčidlem slavný padouch Joker a následně se před spravedlností ukrýval jako velvyslanec Chomejního Íránu. V roce 1989 se v komiksu objevil Tim Drake, třetí Robin, kterého měli fanoušci rádi a na Jasona se pozapomnělo.

Jasonova smrt Batmanem řádně otřásla. Foto: DC Comics

Roku 2003 mystifikoval Jim Lee fanoušky, že jeho nový padouch Hush je ve skutečnosti Jason, celé se to nakonec ukázalo jako velká lež. Opravdový návrat Jasona přišel na řadu o dva roky později až v komiksu Under the Red Hood od Judda Winicka. Zjistili jsme, že Jason byl oživen nesmrtelným záporákem Ra's Al Ghulem a následně se vrátil do Gothamu jako čistič – ukázkový antihrdina, který se nebojí nepřátele bez milosti zabíjet. Podstatu Red Hooda následně okopíroval i konkurenční Marvel a uvedl na scénu Winter Soldiera.

Red Hood patří mezi nejlepší komiksové antihrdiny. Foto: DC Comics

Red Hood se brzy stal pevnou součástí DC univerza a celkem pravidelně se objevuje jak v Batmanových příbězích, tak ve vlastní sérii. Specialitou pak dodnes je i jeho tým jménem Outlaws, ve kterém aktuálně po jeho boku bojují Artemis a Bizarro. Kromě identity Red Hooda jsme se roku 2019 dočkali i příchodu další Jasonovy identity, tedy Arkham Knighta z herní série, do komiksových dobrodružství.

Letos se Arkham Knight objevil i v komiksu. Foto: DC Comics

Filmy a seriály

S hlasem Jensena Acklese se Red Hood objevil v jednom z nejlépe hodnocených animovaných DC snímků Batman: Under the Red Hood z roku 2010. Z dalších animovaných filmů zmiňme i alternativní počiny Batman: Gotham by Gaslight a Batman Ninja. Jason se objevil i v seriálech Teen Titans Go! a Young Justice. Ve druhém jmenovaném jej mluvil Josh Keaton.

Red Hood ve slavném snímku Under the Red Hood. Foto: Warner Bros. Animation

Videohry

Jason Todd se jako Robin ukázal ve hrách Lego Batman 3: Beyond Gotham a Lego DC Super-Villains, kde jej namluvili Troy Baker a Cameron Bowen. Druhý jmenovaný si jej coby Red Hooda zopakoval v Injustice 2. V mobilní verzi této hry mohl hráč hrát i za Arkham Knighta.

Red Hood se v Injustice 2 objevil prostřednictvím DLC. Foto: NetherRealm

Právě Arkham Knight je titulní padouch posledního dílu herní trilogie Arkham, jenž je po něm dokonce pojmenován. Jason se zde vrací do Gothamu po své smrti z rukou Jokera a terorizuje celé město i Batmana díky spojenectví se Scarecrowem. Nakonec ale Batmanovi odpustí a přijme identitu Red Hooda, pod kterou v rámci DLC překazí operace Black Maska a donutí jej opustit město.

Arkham Knight Batmanovi řádně zatopil. Foto: Warner Bros. Interactive Entertainment

Titans

Curran Walters jako Jason Todd. Foto: DC Universe