Ve třetím ohlédnutí za skutečným životem Tutanchamona se dnes zaměříme na jeho vládu, odkaz i válčení.
Odkaz Tutanchamonovy vlády
Ač se to na první pohled nezdá, Tutanchamonova vláda nebyla nijak významná. Navrátil starý náboženský systém, přestěhoval hlavní město z Achetatonu do Théb a v rámci návratu ke starým pořádkům si i s Anchesepaaton změnili jména na Tutanchamon a Anchesenamon. Všechny tyto změny ale provedl na popud svých rádců. Tutanchamon se spíš držel v pozadí a nechal svoji radu, aby vládla.
Tutanchamon s největší pravděpodobností nikdy neválčil, všechny hrozby uhasil generál Heremheb už v zárodku. Je pravda, že království bylo v příšerném stavu, protože Achnaton se plně věnoval jen své náboženské představě, žil si ve svém malém vesmíru a nic nedbal na hrozby okolních států. Pomalu ztrácel veliký stát, který jeho otec tak pracně vybudoval. Achnaton byl obecně mírumilovný, neměl rád války, a pokud to šlo, vyhýbal se popravám (na rozdíl od seriálu). Osobně si myslím, že tuto vlastnost po něm zdědil i syn.
Jako další nesmysl v seriálu vidím války s Mitannci. Je pravda, že v určitých etapách historie byli nepřátelé Egypta asi všichni. Jednou se válčí s těmi, podruhé zase s těmi. Největší nepřítel té doby ale byli Chetité, ne Mitannci.
(Tutanchamon v bitvě, pravděpodobně šlo o propagandu. Foto: ancientegypt.co.uk)
A protože nikdy neválčil, nemohl být tudíž zraněn na bojišti a považován za mrtvého. Celá tahle linka je vymyšlená a vzhledem k tomu, že na ni navazují i ve druhém dílu, tak rovnou můžou vyhodit celý seriál do koše. Heremheb nikdy Tutanchamona takhle nezradil.
Stejně tak jsem se nikdy nedočetla o žádném Ka, nejlepším příteli Tutanchamona. Neříkám, že neměl přátele, ale pokud nezasáhli do dějin, nenajdou se o nich pravděpodobně žádné záznamy. Tudíž žádný převrat, manželství s královnou, nic.
Jak jsem již psala, jsou to tisíce let, kdy se tenhle příběh odehrál, takže nemůžeme znát všechny podrobnosti. Ale jsem si skoro jistá, že Anchesenamon nebyla proradná mrcha a nepodváděla tolik let svého manžela. Zaprvé na to byli opravdu malí, zadruhé se milovali.
Nevěra v Egyptě nebyla tak úplně běžná. Král si jako vždy mohl spát, s kým chtěl, a královna? Nesmíte zapomenout, že měla za manžela boha! Kdo by chtěl podvádět, když má vedle sebe živoucího boha? Navíc byly manželky stejně na očích jako králové. Vedlejší manželky byly zavřené v harému, takže tam příležitost být mohla, ale harém byl přísně střežen, takže zase nic. Takže i tuhle linku vám bohužel musím roztrhat na cucky.
V seriálu zaznělo, že Tutanchamon byl rozhodnutý vrátit náboženskou reformu, kterou započal jeho otec, že chtěl znovu nastolit monoteismus. To je opět nesmyslná lež. Za Tutanchamonovy vlády byly nastoleny staré pořádky s tím množstvím bohů, které jsem zmiňovala v minulém článku. Byla to politika jeho rádců, pod kterou se Tutanchamon podepsal a nic na ní později nemělnil.
Generál Heremheb
(Heremheb. Foto: Wikipedia; CC BY-SA 3.0)
Nebo Haremheb, záleží na zdrojích. Přiznávám, že o generálovi toho moc nevím. Co je mi známo, pocházel z prosté rodiny a vypracoval se na jednu z nejdůležitějších osob za vlády Achnatona. Určitě ho musela frustrovat Achnatonova mírumilovnost a hlavně odpor k řešení mezinárodních hrozeb. Díky Tutanchamonovi, v podstatě loutce, jak to u chlapeckých králů bývá, se konečně dostal k příležitostem, po kterých toužil. Jeho zásluhy se nedají upřít.
Vesměs to nebyl zlý člověk (alespoň co já vím), který věřil v Egypt a jeho moc. Když se po Tutanchamonovi a Ajovi dostal na trůn, rozhodl se je i s Achnatonem vymazat z historie a snažil se navázat na Amenhotepa III. Tutanchamona se ve skutečnosti povedlo vymazat tak dokonale, že o něm do roku 1922 nikdo neslyšel…
Zase je celá jeho linie vymyšlená, na Tutanchamonovi žádnou zradu nespáchal už jen proto, že Tut v žádné bitvě nebyl, jak už jsem psala výš.
(Tutanchamonův trůn. Foto: Archiv autorky)
Příště se podíváme blíž na to, jak byla v Egyptě přijímaná smrt a jak zemřel sám Tutanchamon.
#9 LadyAlex: Tak tak. Slečna je nevyhraná, tak neumí plně ovládat svůj obličej. Všímám si, že tohle je problém spousty mladých herců. Celkově třeba nemusí být špatní, ale pokud na tváři střídají neustále třeba dva výrazy (někdy ani to ne), kdo jim to uvěří? Ben Kingsley je pán, a tady to znova ukázal :) Sid je pro mě srdeční záležitost, ale Bena sleduju už od dětství a opět jsem měla takový ten zvláštně mrazivý pocit, že vlastně ani nehraje, že tou postavou skutečně je. Alexander Siddig kdysi řekl něco v tom smyslu, že když se do postavy opravdu vžijete, když s ní budete dýchat a vnímat ji, tak diváci to „koupí“, o což by se měl snažit každý herec. A Benovi se to moc povedlo :)
#8 Jezzie: Me na Anche nejvic vadilo, ze mela porad takovej zoufale/blaznivej usmev, at uz byla smutna, nastvana nebo kula pikle. Pro me byl hlavnim tahakem dej. To me bohuzel uplne zklamalo. Nevim uz, jestli je to v tech clancich, ale jedine Ben Kingsley jako Aj byl napsany takovy, jaky pravdepodobne byl: vypocitavy manipulator touzici po trunu. Herce jsem krome Bena a Nonsa jsem neznala, tak jsem nebyla poznamenana jejich vykony jinde.
#10 Jezzie#7 LadyAlex: Není vůbec zač :) Jinak co se týče herců, já musím vyzdvihnout Alexandera Siddiga. Popravdě, on byl pro mě hlavním tahákem na koukání. Docela mě mrzí, že dostal tak málo prostoru, dobře se na něj dívá. Jak na jeho fyzickou, tak i na hereckou stránku. Vidět ho skoro po 20 bez vousů též stálo za to :D A taky, což možná bude znít divně, líbí se mi zpracování násilných věcí. Ne v každém seriálu se to podaří udělat dobře, často to vypadá tak nějak „levně“. Ale třeba podříznutí velekněze vypadalo hezky. (Vážně to zní divně, když to takhle napíšu :D) A Tut a Anche...... Souhlasím. Opět se na ně hezky dívalo, ale jsou „nevyhraní“. Chvílemi to jejich počínání bylo takové nucené, nepřirozené.
#9 LadyAlex#6 Jezzie: Moc dekuju za chvalu :-) Vypravne a hudebne je ten serial vazne dobrej, kostymy, obecne zvoleni hercu, to je vazne super, to je pravda a po tehle strance se mi na to moc dobre koukalo. Co se tyka vykonu Tuta a hlavne Anche, musim rict, ze jsem jim to moc neverila. Podle me si velkou chvalu zaslouzi Heremheb a Aj. Ale jak jsem zminila v clancich, proc jsem je vubec zacala psat, tak problem je dej. Ten me nevyslovne zklamal. Osobne si myslim, ze kdyz natacim neco zalozene na skutecnych postavach, co sama nazvu historickym serialem, tak se to proste musi opirat o skutecne udalosti. Jako priklad muzu uvest treba serialy Wolf Hall nebo The White Queen, ktere se vazne drzi presnych historickych faktu. Pokud neco oznacim jako historicky serial a neodpovida to realu ani a mak, zaslouzi si to jen opovrzeni. Takze je mozne, ze jsem v clancich serial hodne sepsula, bohuzel jsem z nej byla po fakticke strance hodne zklamana. Kdyz jsem se po 40 minutach deje dokazala odpoutat od vedomosti, tak jsem se bavila. Nerikam, ze je to spatny serial, kdyby to bylo o jakemkoliv vymyslenem faraonovi, budu tomu jedine fandit, ale ne kdyz to ma byt podle zivota urcite historicke osobnosti. Jeste jednou dekuji za chvalu, moc si toho vazim a budu se snazit byt porad stejne kvalitni:-)
#8 JezzieMoc pěkně napsané články a titulky dost dobře udělané :) V dnešní době je to vzácnost, protože většina překladů mi trhá oči. Takže velké poděkování autorce :) Jen, nemůžu se nějak zbavit pocitu určitého vysazení na tuto minisérii. Je mi jasné, že takové věci nemívají příliš společného s fakty (sama nemůžu posoudit detailněji, zabývám se spíš Napoleonem), ale zdá se mi, jako byste to celé shodila. Opravte mě, jestli se mýlím :) Za sebe jako za člověka neznalého tohoto období můžu říct, že minimálně vizuálně, hudebně a herecky je Tut skvělé pokoukání :)
#7 LadyAlex#4 LadyAlex: dakujem az odpoved, knihu som cital strasne davno tak si pamatam uz len par detajlov z deja
#1 wilkinson: Egyptan Sinuhet je opravdu vsazen dejove do Achnatonovy vlady. Moc presne to neni, hlavni problem je, ze Achnatonovu vladu to mapuje jen hodne zridka. V Sinuhetovi mam za to, ze se proti Achnatonovi strasne vzbourili a byly nepokoje a krveproliti. Jak jsme psala v clanku, je asi pravda, ze ne vsichni prijimali Achnatonovu reformu s nadsenim, ale rozhodne to nebylo tak vyhranene. Takze asi tak:-)
#2 bloodywerewolf: Moc dekuju za chvalu, jsem moc rada za zpetnou vazbu. Nikam jinam nepisu. Muj problem je, ze se specializuju na Achnatona, takze o zbyvajicich faraonech (a ze jich bylo) moc nevim, v podstate nic, jen nejvic zakladni veci: kdo postavil pyramidy, ktery faraon vladnul pravdepodobne nejdele a tak. Takze i kdybych rada psala dal, nemam material :D Az zase jednou dorazim domu, muzu sem napsat seznam knizek, z kterych cerpam ja a ktere jsou fakt hodne dobre, kdyby byl zajem :-)
#5 wilkinson#2 bloodywerewolf: Doporučuji k přečtení toto: http://www.databazeknih.cz/…es-ii-103095
Inac pekne tie clanky pises inac o dalsicj vyznmmnych faraonoch tu pisat clnky nechete ?? O takom ramsesovi II by bolo zaujimave a viem ze som to dobre nenapisal len sa mi uz takto vever nechce si to po sebe kontrolovat :D :D
#3 Neasi2 #4 LadyAlexnapadla ma jedna otazka, mozno poznate kniku Egyptan Sinuhe, kde sa dej odohrava tiez v tomto obdobi, alebo v obdobi Tutanchamonovho otca ak mi viete povedat na kolko je dej fikcia a nakolko suhlasi z historiou
#4 LadyAlex