Shrnutí a postřehy k finálové epizodě The Enemy Within

Shrnutí a postřehy k finálové epizodě The Enemy Within

1.10.2015 17:34


V poslední epizodě seriálu Joe deaktivoval Kupoli a obyvatelé Chester's Millu jsou konečně volní. Jaká byla poslední epizoda a co jsme se z ní dozvěděli?


Kupole je pryč

V poslední epizodě nastal konečně moment, na který fanoušci čekali téměř už od začátku seriálu – Kupole definitivně mizí a obyvatelé Chester's Millu jsou po čtyřech týdnech volní. Celá třetí série zcela ignorovala to, co jsme se dozvěděli v uplynulých řadách o moci čtyř ruk. Dá se říci, že nové a zbylé čtyři ruce (Joe McAlister, Norrie Calvert-Hill a Junior Rennie) neměly příliš význam tak, jak v uplynulých dvou řadách.

Tentokrát oním zachráncem byl pouze Joe, který prakticky sám pomocí ametystů vymyslel, jak Kupoli definitivně svrhnout. Už to tak vypadalo, že se Joe skutečně obětuje a umře, ale v posledních minutách, které si dle mého názoru mohli tvůrci odpustit, zjišťujeme, že Joe přežil. Stejně tak jako ostatní lidé z Chester's Millu, kteří byli infikovani.

(Kupole je definitivně pryč, jste rádi?)

Královna a lék

Značná část třetí řady se zabývala infikovanými obyvateli, kteří byli nakaženi v kuklách v tunelech pod Chester's Millem. Doktor Marston a Hektor Martin pracovali společně na léku, aby mohli vyléčit nejen nakažené obyvatele, ale také otce Lily Walters. Tato dějová linka byla poměrně zametena pod stůl a bohužel se už u žádné postavy nedočkáme, že by procitla tak, jak v jiných dílech například Barbie, Hunter či Norrie.

V posledním díle také máme možnost vidět královnu a náhradu za Christinu Price. Pokud jste si mysleli, že už i tak Christine byla krutá, nová královna se zajímavým jménem Dawn (v překladu Úsvit) je ještě krutější. Její vztah s Barbiem ji vůbec nezajímá, je ochotna obětovat cokoliv, aby unikla z města a narozdíl od Christiny ukázala, že na ostatních obyvatelích, ať už jsou jí oddaní nebo ne, jí vůbec nezáleží.

(Nová královna je nekompromisní a nic neodpouští)

Spousta úmrtí

V průběhu seriálu nezemřelo tolik postav a když už, tak většinou umíraly ty vedlejší. To, že někdo nechá umřít Barbieho, Velkého Jima nebo Julii asi nikdo nepředpokládal, přesto tvůrci v posledním rozhovoru naznačili, že se s někým z nich máme rozloučit. Všechno to ale nakonec byly pouze sliby a nikdo z hlavní trojice nezemřel.

Naopak natrvalo se s námi rozloučil Sam Verdreaux, který ale dle mého názoru ve třetí řadě ztratil jiskru a nebyl zajímavý jako ve druhé řadě. Tudíž mě jeho smrt příliš nezasáhla. Smrt Juniora je obdobná. Bohužel mladý James byl téměř pro většinu diváků od začátku řady otravný a jeho oddanost k Christině pouze znásobila jeho neoblíbenost.

(Sam je zabit svým synovcem Juniorem, který shodou okolností také v epizodě zemřel)

Otevřený konec

Tvůrci nám před pár týdny jasně řekli, že poslední díl třetí řady bude mít uzavřený konec a seriál tak důstojně skončí. Bohužel jsme se toho nedočkali a já bych byl spíš rád, kdyby seriál byl ukončen ve chvíli, kdy Barbie požádal o ruku Julii.

Bohužel následně děj pokračoval a bylo jasně vidět, že tvůrci si přesto chtěli nechat otevřená vrátka k dalšímu pokračování. Byli jsme tak nuceni sledovat, jak Norrie pátrá po ztraceném Joeovi a jak Dawn přežila a má v hlavě další ďábelský plán. Opravdu nešlo posledních osm minut vystřihnout?

(Hlavní postavy se opět scházejí, i když je Kupole deaktivována)

Šance na pokračování?

Jak asi všichni víte, CBS seriál definitivně ukončilo třetí řadou a už nemáme čekat pokračování. Otevřený konec automaticky neznámená pokračování seriálu. Nyní tedy mohou nastat dva scénáře. Seriál skutečně skončí s otevřeným koncem, nebo ho odkoupí jiná televizní stanice a Under the Dome bude pokračovat jinde. Bohužel sledovanost třetí řady nebyla nijak oslnivá a spíš se přikláním k názoru, že epizoda The Enemy Within byla skutečně poslední a pokračování se už nedočkáme.

(Je možné, že se někdo opět dotkne vejce a objeví se Kupole nad jiným městem?)

Shrnutí a postřehy k epizodě Incandescence
Shrnutí a postřehy k epizodě Love is a battlefield
Shrnutí a postřehy k epizodě Legacy
Shrnutí a postřehy k epizodě Plan B
Shrnutí a postřehy k epizodě Breaking point
Shrnutí a postřehy k epizodě Ejecta
Shrnutí a postřehy k epizodě Caged
Shrnutí a postřehy k epizodě Alaska
Shrnutí a postřehy k epizodě The Kinship
Shrnutí a postřehy k epizodě Redux
Shrnutí a postřehy z epizod Move on a I'm not
Shrnutí a rekapitulace druhé řady
Shrnutí a rekapitulace první řady

Pokud jste postřehli opět něco, co mi uniklo, nebo se vám něco nezdá, dejte rozhodně vědět do komentářů. Jak se vám líbil poslední díl seriálu?

Foto: CBS


Jít na Under the Dome | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!