Revoluce se šíří Evropou. Královna Viktorie s rodinou přesouvá svůj dvůr do relativního bezpečí paláce Osborne na ostrově Wight. Podívejte se na skutečnou historii v pozadí třetího dílu třetí série.
1. Palác Osborne na ostrově Wight
Není lehké podílet se na vládě nad rozsáhlým impériem, když jediné spojení se světem je prostřednictvím dopisů. Přesto se Viktorie nemůže než pozastavit nad krásami a klidem obestírajícím ostrov Wight.
Omýván vodou Lamanšského průlivu jen několik mil od jižního pobřeží Anglie leží ostrov Wight. Tady si během let 1845 až 1851 nechali Viktorie a Albert postavit letní rezidenci. Londýnský architekt Thomas Cubitt byl pověřen návrhem a stavbou paláce v renesančním stylu. Pravou rukou při tvorbě návrhů mu byl sám princ Albert.
Nejvýraznějším prvkem paláce je jeho dolní terasa, která poskytuje návštěvníkům panoramatický výhled na Solent – tenký pás moře oddělující ostrov od Anglie. Právě zde královna Viktorie trávila volné chvíle kreslením krajinek a vdechováním svěžího mořského vzduchu.
(Foto: Masterpiece)
2. Lajos Kossuth z Maďarska
Lord Palmerston opět škádlí Viktorii – tentokrát srdečným přijetím kontroverzního vůdce Maďarů v Anglii.
Lajos Kossuthn byl mimo jiné také právník a publicista, který stanul v čele maďarského lidu v době revoluce let 1848–49. Nejvíce proslul svými řečnickými schopnostmi a nadáním ostatní motivovat. Podporu tak získával všude, kam jen vstoupil.
Prostým lidem byl označován za hrdinu a dodnes je oslavován jako otec maďarské demokracie a bojovník za svobodu. Ostatní evropští vůdci jej ale považovali za velmi nebezpečného nacionalistického radikála.
(Foto: Masterpiece)
3. Koupací vůz
Viktorie opouští soukromí mezi čtyřmi stěnami dřevěného přístřešku a obezřetně sestupuje ze schodů do vody.
Koupací vůz byl vynálezem používaným od 18. století. Tato převlékárna na kolech umožňovala, že i v dobách značně konzervativních, kdy bylo nepřípustné vidět opačné pohlaví v koupacím oděvu, se lidé mohli radovánkám ve vlnách oddávat bez uzardění.
Po nastoupení dovnitř byl vůz řidičem svezen do vody. Pro moment po koupeli byl vůz též vybaven vlaječkou, kterou bylo možné vytáhnout v momentě, kdy byl koupající se člověk připraven vrátit se na pevninu.
(Foto: Masterpiece)
4. Královna Viktorie umělkyně
Jedním z Viktoriiných koníčků je malování a kreslení. Ve třetím díle můžeme vidět, jak se snaží vodovými barvami zachytit Alberta, Vicki a malého Bertieho, jak se pokouší číst poskakující písmena.
V průběhu života byla Viktorie náruživou a velmi produktivní umělkyní. Činnosti nanášení barev na papír se věnovala pravidelně. Svými kresbami zvěčňovala členy rodiny, členy domácnosti, zvířata i přírodu a obohacovala jimi své pečlivě vedené deníky.
Vlevo: princ z Walesu s papouškem ve věku 2 let, vpravo: hrad Balmoral. (Foto: Masterpiece)
Zdroj: Masterpiece