Seriál WandaVision je za námi, určitě i vy jste již měli příležitost vidět celý seriál až do konce. Než se vrhneme již za pár dní na The Falcon and The Winter Soldier, tak vám přinášíme naší recenzi. Tentokrát máme pro vás několik odlišných pohledů. Tak jak hodnotí novinku od Marvelu naše redakce?
@tom99
I po devíti dílech se mi seriál velice špatně hodnotí. Nemůžu se zbavit pocitu, že ve finále by stačily tři epizody či nějaký TV film, aby se celý příběh svižně odvyprávěl. Jakožto naprostý neznalec amerických sitcomů z minulého století šly odkazy na populární seriály mimo mě. Nicméně i tak oceňuji odvážný tah Marvelu, že se touto cestou vůbec vydal, i když první tři díly mi přišly s odstupem času zbytečné. Po druhém zhlédnutí celé sezóny ještě o to víc.
Seriál ale lépe vykreslil Wandu Maximoff a Visiona než třeba ve filmech, takže v tomto měřítku zadání tvůrci splnili na jedničku. I vedlejší postavy mě velice bavily. Bohužel s přibývajícími díly šly trošku na druhou kolej, ve finále to platilo dvojnásob. Záporák na poměry Marvelu poměrně klasicky šablonovitý, na druhou stranu jsem si velice užíval herecký výkon Kathryn Hahn.
Celkově ale seriál hodnotím kladně. Jako jednohubka to bylo dobré, výprava skvělá, kostýmy úžasné, herecké výkony výborné. Příběh mě dostával tak kolem čtvrtého až šestého dílu, kladně bych také hodnotil předposlední, flashbackovou epizodu. Za mě tedy slušných 80%. Trochu mě jen mrzí, že stále nevidím větší propojení s filmy. A seriál jak začal, tak skončil (Wanda je opět sama – bez Visiona, bez dětí). Podle mě studio stále hraje na jistotu a seriály si půjdou svou cestou. Na poli filmovém se dle mého názoru stále bez znalostí seriálů v pohodě budeme orientovat.
Hodnocení: 80%
@Zira
Věděla jsem, že když půjdu do seriálu od Marvelu, sázím na jistotu. Navíc obě hlavní postavy mám opravdu velmi ráda, takže to pro mě byla jasná volba. Příběh byl velmi kvalitní, dobře napsaný a samozřejmě jak jinak byl i provázaný s filmy předtím. Ovšem v průběhu celé první série bylo vše krásně zopakováno, takže i divák, co neviděl některý z filmů, kde se Wanda či Vision objevili, by neměl problém se v příběhu vyznat. Hudba do příběhu taky velmi dobře zapadla a herci byli až na výjimky excelentní.
(Hlavní postavy dostaly pro své společné scény pořádný kus prostoru. Foto: Disney+)
Co mám na Marvelu velmi ráda, je provázanost jednotlivých filmů s postavami. Máte pak pocit, že se koukáte u každé postavy na jeden velký seriál. Wandin příběh jako Scarlet Witch byl poutavý a dojemný. Až v téhle chvíli pochopíte, jak tragický život vlastně měla a stále má po ztrátě její životní lásky a dětí. Navíc její vytvoření celé reality je naprosto fenomenální. Agatha byla skvělá čarodějka a její úvodní písnička „Agatha All Along“ mi hraje už několik týdnů v hlavě. Doufám, že ji brzy uvidíme. Visionovo další úmrtí jsem probrečela, byl to masakr, ale je zřejmé, že se vrátí. V jaké podobě, to už se necháme překvapit.
Upřímně jsem i ráda, že tam nebylo tolik dalších postav, o kterých se mluvilo jako Doctor Strange, Mephisto, Nightmare atd. Jsem ráda za camea, která tam byla jako Darcy, Monica, ale upřímně ten seriál má potenciál sám o sobě. Scarlet Witch se ukázala ve skvělém kostýmu a přijala svoji novou identitu. Viděli jsme dvě potitulkové scény, Monica poletí do vesmíru, Wanda a Darkhold. Přijde mi, že velká očekávání někdy dopadají ve velká zklamání a hanit kvůli tomu tak skvělý seriál mi přijde jako nesmysl. Seriál pro někoho začal možná pomalu, ale mě ta provázanost se sitcomy a Wandou přišla naprosto brilantní. Lepší koncept si neumím představit a tolik detailů a práce, kolik do toho celý tým dal, je neuvěřitelné. Těším se, až uvidím postavy znovu, jsem ráda, že tenhle seriál byl uvedení do čtvrté fáze a jediné mínus je to, že v pátek nebude další díl, chtěla bych víc. Vlastně ne, ještě jedno mínus mám. Hayward jako postava mi moc nevyhovoval a herecký výkon nebyl úplně adekvátní. Bylo by lepší mít tam někoho, kdo by byl více kreativní a méně otravný.
Hodnocení: 95%
@téčko171
Marvelovští hrdinové první třídy se poprvé pořádně vydali do televizních vod a debut to nebyl vůbec špatný. Wanda a Vision dosud vystupovali pouze ve filmech "těch druhých, známějších a důležitějších“, neměli jsme proto pořádně příležitost je lépe poznat. Oproti vlastnímu filmu pak seriál poskytl mnohem více prostoru a my se tak mohli mnohem podrobněji seznámit s jejich osobnostmi, hodnotami a emocemi. I k tomu dle mého názoru sloužila první sitcomová část, mimochodem skvělá pocta tomuto žánru, kterou český divák na tom neodchovaný bohužel zřejmě nedocení tolik, jako divák americký. Kdo čekal příchody velkých populárních postav, ať již v MCU představených či nováčky, byl zákonitě zklamán. Nicméně seriál se jmenuje WandaVision, tj. měl za úkol věnovat se primárně Wandě a Visionovi a jejich dalšímu post-Thanosovskému vývoji. V tomto ohledu splnil k mé spokojenosti naprosto vše, co měl. Závěr pak krásně navnadil na budoucí projekty.
Hodnocení: 75%
(Ne, toto není Quicksilver z jiného vesmíru. Foto: Disney+)
@Blackhand47XD
WandaVision se jevil jako seriál s unikátním konceptem, kterým se bude skutečně ve velkém odlišovat od všech ostatních komiksových projektů, ale to se naplnilo jen z části. První dílko ze čtvrté fáze totiž není tak komplexní, jak se mohlo z trailerů zdát a ve výsledku jde akorát o mix klasických sitcomů s tou nejzákladnější Marveláckou formou.
Začátek byl jasný. Každý díl jiná dekáda a jiný styl sitcomu a lidé, kteří se tím v minulosti bavili nebo to třeba ani nezažili, si tak mohli projít to stěžejní z každé doby. Ve výsledku jsou však tyto díly vesměs naprosto zbytečné, jelikož fungují pouze jako vata mezi scénami z reality a pro budoucí projekty tu máme možná tak důležité narození dvojčat, jinak tu nebylo nic, co by skutečně stálo za řeč.
Teď si to vezměme z jiné stránky. S pomocí WandaVision chtěl Feige víceméně napravit zpackaný origin Wandy a jí i Visionovi dát zasloužený prostor, o který byli ochuzeni, jelikož dlouho nikdo nevěděl, jak s postavami vlastně pracovat. Quicksilver byl vlastně až na jeden díl opět nevyužitý a sám se na tvůrce s jeho zpracováním vlastně ani nezlobím, jelikož mi koncept multiverza s přecházejícími herci nikdy moc neseděl a nevím, jestli jej v MCU vůbec chci. Tahle meta s využitím herce byla dostačující, byť nakonec skončila hloupým sexuálním vtipem.
(Záporák až tak moc neoslnil. Foto: Disney+)
Každý, kdo znal předlohu, musel podobně jako u Mysteria vědět, co se z Agathy vlastně vyklube. Kathryn Hahn zahrála postavu bravurně, v prvních osmi dílech opravdu excelovala, ale poslední celou postavu proměnil vlastně v čistě zlého padoucha, který neumí nic jiného než se zle smát, čímž to celé pokazili. Bílý Vision mne určitě potěšil a vyřešení sporu filosofickou myšlenkou byl bravurní, ale dle mého názoru měli nechat oba Visiony zemřít. Ptáte se proč? Protože tím vlastně podkopáváme celý smysl Infinity War, ze kterého zůstal po smrti snad jedině Heimdall, zatímco se všichni ostatní hrdinové nějakým způsobem vrátili, byť za cenu dalších dvou postav, z nichž jednu stejně čeká celovečerní film.
Teď k lince v realitě. Hayward jako padouch stejně jako Agatha/Agnes sklouzl k tomu, že je vlastně jen a pouze zlý a zkorumpovaný, což je oproti padouchům z posledních pár let fakt krok zpátky. A on celý SWORD působil obecně takovým levným dojmem a byť má jít o kosmickou variaci SHIELDu, působil daleko hůře a zaměnitelněji. Monica mi žádným způsobem nevadila, ale stejně tak mi ani nepřirostla k srdci. Ve srovnání s jinými hrdiny je i po těch několika dílech vlastně celkem plochá a vzhledem ke všem těm žijícím hrdinům i tak trochu do počtu. Jimmy Woo byl excelentní, na toho se zlobit nemůžu a přál bych mu podobně jako Coulsonovi vlastní projekt. Darcy samozřejmě potěšila, ale jak s ní naložili v poslední epizodě, bylo opravdu strašné. Objevila se na pár vteřin a její zmizení tvůrci okecali pár slovy.
Co můžu říct na závěr? Skončilo to vlastně skoro stejně, jako to začalo. Wanda nemá děti, nemá Visiona a má se pořád co učit. I sám Feige nakonec přiznal, že události seriálu k pochopení druhého Doctora Strange nebudeme potřebovat, což je zjevné, když se tu nestalo nic. Vision je sice naživu, ale umírání tak nyní skutečně postrádá smysl a potitulková scéna se Skrullem nemá po konci Spider-Mana vlastně žádný dopad. Souboje byly jen tupé hrdina proti svému zlému alter egu, což tu bylo milionkrát a obecně by se dal celý projekt shrnout do dvou a možná i jedna a půlhodinového filmu. Snad nebudou další projekty čtvrté fáze vypadat podobně.
Hodnocení: 70%
#11 Blackhand47XD: To je velká škoda, že jsme se nedočkali souboje s králíkem, ale nejspíš by byl pro MCU příliš OP.
#12 Kubey: Ono je to z části i zřejmě kvůli tomu, že Falcon a Winter Soldier měli vyjít první, tak mohli komplet změnit i chronologii v rámci univerza. Wanda tak nemusela zblbnout hned tři týdny po událostech Endgame, ale klidně až později.
Evan Peters se mi líbil, i když tam byl jen jako křoví. A seriál jako takový hodnotím velice kladně :)
#11 Blackhand47XD: Aha, tak ďakujem za vysvetlenie. Ja som bol stále v tom, že sú to všetko iba teórie fanúšikov :D
#14 Blackhand47XD#10 Kubey: Strange ve finále původně měl být, mluví se o tom, že scénu snad i natočili, ale kvůli Covidu a přetáčkám se to nakonec změnilo. Stejně tak jsme se měli dočkat i scény, kdy Monica, děti a Ralph bojují s králíkem, který se změní v démona, ale do premiéry k tomu nestihli udělat efekty.
#12 Kubey #15 the Grand Inquisitor#8 Lex Luthor: Teraz neviem, či som niečo prehliadol, ale kde presne niekto sľúbil to, že príde Doctor Strange? Podľa mňa to boli iba teórie fanúšikov a urobili si ich až zbytočne veľa a na konci seriálu ostala väčšina z nich sklamaných.
#11 Blackhand47XDKaždý mal asi nejaké námietky na začiatok seriálu ale v konečnom koncepte po všetkých epizodách dávali aj tie sitcomy zmysel. Tešil som sa na bieleho visiona kežde vo svete Marvel je dobre známy a dostala ma aj premena Wandy sa Scarlet Wich. Na obe tieto postavy sa v budúcnosti teším a dúfam že budú zakomponované do filmového sveta Marvel. Celkovo ma seriál bavil a prekvapil niektorými postavami ako bola Monica Rambeau. Teším sa na ďaľšie počiny hrdinov marvelu.
Jo trochu mě mrzelo, že z ředitele SWORDu udělali dalšího zlého bílého muže,který jen střílí klidně i do dětí jinak seriál byl fajn bohužel jsme se nedočkali žádného slibovaného většího propojení s budoucími filmy, nebo příchodu Doktora Strange v posledním díle, jak nám slibovali. To jsou jediná mínus
#10 KubeyMonika a vlastně i post credit scena se Skrully tam byli kvůli připravovanému seriálu Secret Invasion.
Souhlasím s Blackhandem. Poslední dva díly jsem doufal, že se ten pravý záporák teprve objeví, ale ne.. Agatha byla fakt hodně slabej čaj a podle mého názoru asi nejslabší záporná postava z celého MCU. Monica tam byla nakonec úplně zbytečná, tak ji nechali aspoň zastavit pár kulek, což mi přišlo hrozně laciný.
Já jsem si seriál užila moc. Je tedy pravdou, že jediné zklamání které u mě nastalo tak bylo ve finále z Agathy, já totiž čekala, že chce tu magii od Wandy protože chce také vzkřísit někoho k životu, třeba právě nějakého cool záporáka, pro film, do budoucna, a ne že chce moc jen pro sebe a ono nic.
#1 the Grand Inquisitor: Sexuálním vtipem bylo, že Monica zjistila, že se jmenuje Ralph Bohner a on to poupravil na Boner (erekce).
#2 Kruppe1010: A ty snáď zažívaš každý deň nové a originálne dobrodružstvá? :D aj tvoj život je určite stále to isté dokola tak ako u väčšiny ľudí, a si tu :D že ťa to baví…
Zacatek odvazny,nicmene mi absolutne nesednul.Pak se to rozjelo.Cekal jsem,jestli se dokaze marvel po odvaznem zacatku oprostit od sve sablony a ne:).Porad to same dokola a lidi to porad bavi,nepochopitelne.I kdyz serialy typu ordinace v ruzove atd. jsou taky stale dokola a divaky maji verne.
#3 ori„byť nakonec skončila hloupým sexuálním vtipem“ – Nechápu co je tím myšleno. A za mně to co popisujete jako výplňové epizody mi přišly jako klasické sitcomové epizody, kde se toho v důsledku moc nestane. A sitcomům vzdává tento seriál hold, takže mě připadaly i ty čistě sitcomové díly adekvátní. Já osobně jsem si užil asi každý díl a shlédl k němu vždy i eastereggový rozbor.
#4 Blackhand47XD