Jak MCU poškodilo seriál Agents of S.H.I.E.L.D.

Jak MCU poškodilo seriál Agents of S.H.I.E.L.D.

18.5.2021 23:00


Filmový vesmír Marvelu do značné míry vymazal seriál Agents of S.H.I.E.L.D. díky seriálu WandaVision a zdá se, že je to až neuctivé k sérii od ABC.


Z MCU vymazali seriál Agents of S.H.I.E.L.D. díky vydání seriálu WandaVision. Před premiérou onoho seriálu, The Falcon and The Winter Soldier, Loki a všech dalších připravovaných sérií na Disney+, byli Agenti S.H.I.E.L.D.u první seriál s přímými vazbami na MCU. Krátce po několika sériích se však seriál odpojil a jel si na vlastní pěst. Konečná sedmá série pak byla zakončena minulý rok a agenti se s námi rozloučili ve velkém stylu. Přesto fanoušci stále tak nějak doufali, že by se postavy ze seriálu mohly ukázat v MCU. Vše se však změnilo s příchodem seriálu WandaVision.

V posledních několika dílech série jsme viděli změny a používání starodávné knihy Darkhold, která pochází z pekla a je tvořena temnou hmotou. V seriálu Agatha Harkness měla ve vlastnictví Darkhold pravděpodobně po celá staletí, což v podstatě dělá děje zahrnující knihu v Agents of S.H.I.E.L.D. a v menší míře v Runaways a Agent Carter, kteří před sloučením existovali pod hlavičkou TV Marvel, zcela nesmyslné. Není jasné, kdy Agatha skutečně získala Knihu zatracených, ale přinesla ji s sebou do Westview, malého města, kde byla Scarlet Witch uvězněna společně se svou rodinou v kouzle. Bez ohledu na to, že Agatha s knihou přináší obrovský problém v kontinuitě a zdá se, že je to problém, který v MCU prozatím ignorují.

Série od ABC několikrát ukázala Darkhold a byla první seriálem v MCU, který ji zahrnul do své zápletky. Kniha se točila okolo Aidy, Ghost Ridera a agenty, kteří byli všichni zapojeni do hlavních dějů zaměřených na Darkhold a jeho nebezpečí. Verze Darkholdu ve WandaVision a způsob, jakým byl v seriálu použit, se však značně liší od Agents of S.H.I.E.L.D..

Bylo potvrzeno, že Darkhold ve WandaVision je MCU verzí knihy, což znamená, že Agenti S.H.I.E.L.D. již nejsou součástí sdíleného vesmíru. Je to jistě frustrující z mnoha důvodů, především proto, že na dějové linie, postavy a historii S.H.I.E.L.D.u není nijak poukázáno. Je to, jako by MCU bralo věci úplně novým směrem, který do značné míry ignoruje všechny série, které předcházely. Pořady jako Agent Carter a Runaways, které oba zahrnovaly příběhy zahrnující temnou hmotu a Darkhold, jsou fakticky diskutabilní.

MCU si vytvořilo novou cestu s řadou nových sérií od Disney+, ale vymazání Agentů S.H.I.E.L.D.u je obzvláště neuctivé. Seriál představil Darkhold jako první a byl prvním projektem MCU, který smysluplně a efektivně využil militaristický mimozemský druh Kree. Ve filmech se Kree poprvé objevili v roce 2014 ve filmu Guardians of the Galaxy, i když v menší kapacitě. Pokročilí mimozemšťané znovu vstoupili do hry až v Guardians of the Galaxy Vol. 2 a Captain Marvel. Agenti S.H.I.E.L.D. už položili základy toho, jak fungovali a jaké byly jejich cíle dávno předtím.

Ignorovat zápletky seriálu a veškerý vývoj s ohledem na koncepty a příběhy zahrnující mimozemšťany nebo i jiné věci je poškozující pro veškerou tvrdou práci, kterou v průběhu let vynaložili tvůrci seriálu. Je to také poškozující vůči fanouškům seriálu, kteří jej pilně sledovali sedm let a ocenili veškeré úsilí a kreativitu, jenž scénáristé vynaložili na to, aby i ty nejpodivnější zápletky fungovaly. WandaVision a zbytek seriálů na Disney+ od Marvelu přepisují historii MCU tím, že začínají od znovu, a tak obcházejí všechny předcházející sé­rie.

Vypadá to, že ve WandaVision mohli odkazovat na Agenti S.H.I.E.L.D. a spojit tyto dvě série pomocí Darkholdu. Místo toho to spíš vypadá, že chtějí, aby nikdy seriál neexistoval. Jistě, MCU by mohlo začlenit postavy a zápletky seriálu, ale pravděpodobně nasadí jiné herce a přepracuje stejné myšlenky různými způsoby, což je ještě horší. Agenti S.H.I.E.L.D. v mnoha ohledech šlo nad rámec toho, co kdokoli od akčního pořadu MCU očekával, a představilo několik konceptů z komiksů, které vzaly věci svěžími a zajímavými směry. Vidíme, jak ve WandaVision představili koncept, jenž byl zaveden v Agentech S.H.I.E.L.D. a tím tak zdiskreditovává celou sérii.

Vzhledem k tomu, že Feige chce, aby byly nové pořady MCU propojenější než ty, které se vyráběli pod deštníkem Marvel TV, dalo by se namítnout, že má smysl začít znovu. Ovšem Agenti S.H.I.E.L.D. nemuseli být obětí této nové éry. Problémem je nakonec to, že přílišné spoléhání MCU na vzájemné propojení odstraňuje Agenty a ze série se pravděpodobně stane něco, na co budou fanoušci rádi vzpomínat. Každopádně i tak, až v MCU přijdou s konceptem něčeho, co už bylo v Agentech ukázáno, budou si fanoušci jistě připomínat smutnou realitu, že seriál byl odstrčen na druhou kolej, přitom si jistě seriál zasloužil mnohem lepší a větší uznání.

Foto: ABC, Disney+

Jste pro, aby ve WandaVision zmínili seriál Agenti S.H.I.E.L.D, nebo ne?


Jít na Agents of S.H.I.E.L.D. | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!