Nadšené a především netrpělivé očekávání nového komiksového filmu Avengers vrcholí – jeho česká premiéra nás totiž čeká již 3. května. A o co přesně že to tedy vlastně půjde? A co byste měli mít naštudováno, než na film zajdete?
O co jde?
Snímek Avengers vychází z komiksových příběhů stejnojmenného fiktivního týmu superhrdinů od společnosti Marvel Comics, ve kterém vystupuje většina z protagonistů jejích nejúspěšnějších sérií, tedy například Iron Man, Thor, Captain America či v rozšířenějším úzu i Spider-man nebo Wolverine. Podobnou skupinu, ve které by se sešlo co možná nejvíce oblíbených postav z rozdílných komiksových sérií, pak má například i konkurenční společnost DC Comics, v jejíž Justice League of America se setkávají všechny její komerčně nejúspěšnější postavy, včetně Batmana či Supermana.
První příběhy Avengers od Marvelu i JLA od DC Comics začaly vycházet už v šedesátých letech minulého století, a to v obou případech se značným úspěchem. Především ale tento nápad s týmováním většího počtu hrdinů pro obě společnosti představoval velmi praktické řešení toho, jak čtenáře a fanoušky jen některých hrdinů seznámit i s dalšími existujícími postavami a jejich komiksovými sériemi.
Protože se tak film Avengers točí kolem ne jednoho, ale hned celé skupiny rozličných hrdinů, kteří mají velmi komplikovanou produkční i mytologickou historii, předcházela mu série snímků, které se jednotlivým postavám věnovaly individuálně. Za každým z těchto filmů stál sice vždy jiný tým tvůrců (a střídaly se dokonce i produkční studia), všechny však spojovala jednotná produkce filmového studia Marvel Comics – Marvel Studios. Napříč svou historií už sice Marvel Studios produkovalo hned několik filmů na motivy svých komiksových hrdinů (jako například trilogie se Spider-manem či pět filmů ze světa týmu X-men), filmy s různými hrdiny, ale odehrávající se v jednom společném koherentním fikčním světě, však začaly vznikat až v roce 2008, kdy do kin přišel první Iron Man Jona Favreaua. V dalších letech pak následovaly snímky Neuvěřitelný Hulk (2008), Iron Man 2 (2010), Thor (2011) a Captain America: První Avenger (2011).
Všechny tyto filmy byly vzájemně propojené zpravidla jednou rozšiřující scénou (u prvních filmů umístěnou až na konec závěrečných titulků, s postupem času však začaly být i nápadnější), kdy se například postava Nicka Furyho objevila v obou Iron Manech, Thorovi a Captainu Americovi a Tony Stark (Iron Man) zase v Neuvěřitelném Hulkovi. V Iron Manovi 2 byla rovněž poprvé uvedena postava Black Widow a v Thorovi Hawkeye, kteří budou v Avengers oba vystupovat po boku hlavních hrdinů. Snad jediným nejednotným jevem ve světě filmových Avengers je postava Bruce Bannera – Hulka, kterého v Neuvěřitelném Hulkovi hrál Edward Norton, avšak v Avengers byl přeobsazen Markem Ruffalem, když se Norton nepohodl se studiem. A to i přes to, že Norton sám je obrovským fanouškem původního Hulka a u filmu se dokonce přímo podílel na scénáři.
Kdo za tím stojí?
Kolem Avengers se nakupila vlna očekávání nejen díky zpracovávané látce a početnému hvězdnému obsazení, ale nemálo také kvůli jménu režiséra a scenáristy filmu. Tím je totiž Joss Whedon, muž v jistých kruzích filmových a televizích labužníků považovaný skoro až za boha. Whedon je především tvůrcem kultovních seriálů Buffy, přemožitelka upírů, Dollhouse a Firefly (a na něj navazujícího filmu Serenity), či výborného muzikálového webfilmu/seriálu Dr. Horrible´s Sing-Along Blog. Co se týče jeho zkušeností na stříbrném plátně, vedle Avengers měl v USA nedávno premiéru i horor The Cabin in the Woods, který Whedon spolunapsal a produkoval, a který se zatím těší velmi pozitivním ohlasům.
Co se týče herců, bez již zmíněného Edwarda Nortona se vrací všichni hlavní představitelé z původních filmů v čele s Robertem Downey Juniorem (Iron Man), Chrisem Evansem (Captain America) a Chrisem Hemsworthem (Thor). Je dále doplňuje Samuel L. Jackson, který se v předchozích filmech objevoval ve vedlejší roli Nicka Furyho, jenž samotný tým Avengers zakládá, Scarlett Johansson jako Black Widow a Jeremy Renner v roli Hawkeye. Do role hlavního záporáka se tu navíc znovu objeví Tom Hiddleston, který hlavní zápornou roli Thorova bratra Lokiho ztvárnil už v Thorovi. Tento již provařený ansámbl uzavírá kanadská herečka Cobie Smulders v roli agentky Marii Hill, kterou většina z nás zná především ze seriálu How I Met Your Mother.
Z koho se skládá tým Avengers?
Koho všeho že se tedy v novém filmu dočkáme jakožto člena jednotky Avengers a kdo je hraje?
Robert Downey Jr. (Tony Stark/Iron Man)
Jako Tony Stark Downey vystupoval v obou filmech o Iron Manovi a v doplňkové scéně po závěrečných titulcích Neuvěřitelného Hulka. Právě první Iron Man byl zároveň prvním filmem z nového světa filmových Avengers a díky Downeymu je tato postava dodnes ze všech divácky asi nejpopulárnější. V rámci filmu se totiž odpoutal od komiksové předlohy, ve které je Stark nejčastěji alkoholikem trpícím depresemi, a přetvořil ho v hláškujícího playboye.
Iron Man přitom nedisponuje žádnými superschopnostmi. Stark je místo toho miliardářem a geniálním vynálezcem, který byl během uvěznění v Afghánistánu donucen vyvinout magnet, který udrží šrapnel, který má v těle, dál od narušení jeho srdce. Tento magnet později rozšířil o speciální bojový oblek, ve kterém po návratu do Spojených států začal potírat (super)zločin jako Iron Man.
Chris Evans (Steve Rogers/Captain America)
Evans se jako Captain America poprvé objevil ve filmu Captain America: První Avenger, který byl posledním ze snímků předcházejících Avengers. Na kapitánův legendární štít jsme se však přesto dočkali menší narážky v Iron Manovi 2 a v samotném Captainu Americovi vystupovala postava Howarda Starka, otce Tonyho Starka. Sám Evans má už s rolemi marveláckých superhrdinů navíc nemalou praxi. V letech 2005 a 2007 si totiž zahrál Johnnyho Storma – Humantorche ve dvou filmech o Fantastic Four.
Ve filmovém Captainu Americovi jsme se tedy poprvé setkali s postavou Steva Rogerse, prvním úspěchem amerického programu na vývin supervojáků během druhé světové války. Rogers tak disponuje nadlidskou silou, rychlostí a vůbec zesílením všech smyslů a dovedností. Původně byl armádou využíván jen jako propagační figurka, poté se však vydal přímo na bitevní pole proti svému úhlavnímu nepříteli Red Scullovi. Ke konci filmu Rogers havaruje na Arktidě a zdánlivě umírá. Ve skutečnosti však zůstal v ledu zakonzervován a probouzí se až o sedmdesát let později, kde mu Nick Fury nabízí pozici v Avengers.
Chris Hemsworth (Thor)
Jediný nepozemský člen týmu, syn mocného Odina z Asgardu a se slovníkem jako od Williama Shakespeara. Právě proto se nejspíš i tolik osvědčilo, že filmového Thora natočil shakespearovský veterán Kenneth Branagh.
Chris Hemsworth se svým mocným kladivem však nebude to jediné, čeho se v Avengers z Thora dočkáme. Oba filmy totiž spojuje i hlavní padouch – Thorův zrádný bratr Loki. Právě v Thorovi se navíc poprvé mihl i Hawkeye, který se v Avengers rovněž připojí do hrdinského týmu. Natalii Portman si tam ale naštěstí nechali…
Mark Ruffalo (Dr. Bruce Banner/Hulk)
Filmový Hulk je bohužel titulním smolařem našeho supertýmu. První jeho celovečerák natočil Ang Lee s Ericem Banou už v roce 2003. Moc to ale nevyšlo a tak se ho studia rozhodla ignorovat a v roce 2008 tak vznikl nový Neuvěřitelný Hulk s Ewardem Nortonem. Zde už se s Hulkovým naverbováním do Avengers sice počítalo, což je i důvod tomu, že se zde po závěrečných titulcích dočkáme i Roberta Downeyho Jr., když ale přišlo na lámání chleba, Norton se s producenty nedohodl a ve výsledných Avengers ho tak nahrazuje Mark Ruffalo.
Příběh komiksového doktora Jekylla a pana Hyda se však nemění. Jakožto vědec, který byl vystaven nebezpečnému gamma záření, je totiž Bruce Banner tím nejnestabilnějším členem týmu. Když se totiž naštve, dokáže se proměnit v obří a v podstatě neporazitelné zelené monstrum. A to už pak s ním moc do řeči není.
Scarlett Johansson (Natasha Romanova/Black Widow)
Black Widow si žádný samostatný film sice zatím bohužel nezasloužila, v podání Scarlett Johansson jsme ji však už mohli vidět ve druhém Iron Manovi, kde dostala i podstatně víc prostoru než Hawkeye v Thorovi. Původem ruská tajná agentka Natasha Romanova byla v originálních komiksech nejdříve uvedena jako jedna z protivníků Iron Mana, nyní však pracuje ve službách nadnárodní organizace S.H.I.E.L.D., jejíž ředitelem je Nick Fury.
Přestože je Black Widow už na první pohled jemně řečeno netykavka, v původních komiksech si postupně vybudovala romantický vztah s Hawkeyem, kterého bychom se tak nejspíš měli dočkat i ve filmu.
Jeremy Renner (Clint Barton/Hawkeye)
Další agend S.H.I.E.L.D.u, který, stejně jako Black Widow, neoplývá žádnými superschopnostmi. Místo toho je však Clint Barton mistrem v lukostřelbě (v původních komiksech dokonce nejlepším lučištníkem na světě).
Objevil se sice už v Thorovi, moc tam toho ale nenamluvil. Těžko tedy říct, jak se bude jeho charakter, mimo vztahu s Black Widow, vyvíjet v Avengers.
Samuel L. Jackson (Nick Fury)
Ředitel organizace S.H.I.E.L.D. i týmu Avengers, který si na verbování těch nejlepších z nejlepších dal takovou práci, že vystoupil ve všech dosavadních filmech – tedy kromě Neuvěřitelného Hulka, kde ho nahradil Tony Stark.
Však se Jackson taky upsal na celých devět marveláckých filmů, přestože z dosavadních čtyř jsme toho z něj zas až tolik neviděli. Letošní Avengers tak budou prvním filmem, ve kterém si ho užijeme vice než na pár scén. Zde už by měl vystupovat jako plnohodnotná hlavní postava.
Cobie Smulders (Maria Hill)
Maria Hill je jedinou z hlavních postav, která se poprvé objevuje až v Avengers. Opět se jedná o agentku S.H.I.E.L.D.u, spolu s tím ale i o pravou ruku Nicka Furyho (a v komiksech později i o ředitelku planetární obrany). Joss Whedon se s její představitelkou Cobie Smulders poprvé setkal, když ji chtěl obsadit do hlavní role filmu o Wonder Woman, ze kterého však nakonec sešlo.
Většina televizních diváků ji ale stejně zná především jako Robin Scherbatsky z populárního seriálu How I Met Your Mother.
A jaké to vlastně je?
Bojíte se, aby Avengers po tom všem navnazování a očekávání nakonec nebyli propadákem? Evidentně k tomu není důvod.
Přestože světová premiéra je stanovena až na 25. dubna (připomínám, že v České republice se filmu dočkáme o týden později), na speciální americké předprojekci v hollywoodském El Capitan Theatre ho spousta diváků i kritiků zhlédla už více než před týdnem. Na IMDB si tak film momentálně drží až neuvěřitelný rating 90 % ze čtyř tisíc hlasů.
A film vychválilo i mnoho uznávaných kritiků. Na RottenTomatoes si drží opět neskutečných 96 % a mnoho z těch šťastlivců, kteří už film viděli, ho označují za jednu z nejlepších komiksových adaptací všech dob, které v cestě stojí snad už jen Temný rytíř Christophera Nolana.
A co dál?
Po tomhle všem, až Avengers konečně uvidíme a při troše snahy si z něj nadšením i naděláme na kalhot, se jistě v mžiku začneme úpěnlivě dožadovat nášupu. A v tomhle ohledu se vážně nemusíme bát.
Nejprve se zřejmě dočkáme třetího Iron Mana a druhého Thora a Captaina Americy. Až poté, pokud vše půjde dobře, nadejde čas i druhých Avengers, které by měl mít pod palcem opět Whedon. Ten konkrétně uvedl, že by dvojku rád viděl „menší, osobnější a bolestivější pro jednotlivé hrdiny“.
Máme tu i jiné důvody, proč film Blade v roce 2025 neuvidíme
Novinky z připravované produkce filmu Avengers: Doomsday
Kevin Feige chtěl, aby Downeyho Iron Man měl obdobně vydařený konec jako Logan
Sony údajně lanaří Andrewa Garfielda k větší spolupráci
Dr. Doom nebude mít nejdůležitější pouto s Reedem Richardsem, ale se zcela někým jiným
Tom Holland by rád po svém boku vychoval nového herce, který ztvární Milese Moralese