Minulá epizoda 5×04 The Wiggly Finger Catalyst se mimo jiné točila kolem hry Dungeons&Dragons a Sheldonovy posedlosti činit triviální rozhodnutí pomocí kostky. Jestli vás zajímá, jak se tato hra hraje tady v Čechách, přečtěte si náš článek, ve kterém jsem pro vás vyzpovídala Nathaku, šéfredaktora severu www.dracidoupe.cz. A koho zajímají podrobnosti, může mu v diskusi k článku položit otázky.
Tak co se hraje v Čechách?
Dračí Doupě 1.6 je tady nejrozšířenější RPG (= role playing game, hra na hrdiny). Dlouhá léta to bylo jediné použitelné RPG a vzniklo právě jako „kopie“ slavného Dungeons&Dragons.
Jaký je princip obou her a v čem se liší?
Dungeons&Dragons i Dračí doupě mají princip stejný – hraješ na hrdiny, vylepšuješ si postavu, sbíráš předměty, cestuješ po mapě, je tam vypravěč, který hráčům popisuje svět a co se děje… a používáš kostky místo náhody. Rozdíl je jen v konkrétních pravidlech, systémy se liší jen v tom, jak přistupují k dané věci, nebo jaké jsou charakteristiky postav.
Co všechno kostka rozhoduje?
Cokoliv, co závisí na náhodě a přitom hráčům připadá, že je to dost důležité, aby si na to házeli, ale zase ne až tak důležité, aby na tom závisela celá hra. Dám příklad – určitě si nehází na to, jestli si dají pivo, nebo rum. Naopak, hází se třeba na úspěch souboje nebo kouzla, kolik dostane do začátku peněz, na smlouvání v obchodě nebo když se ověřuje, zda postava uspěla v něčem náročnějším. Kniha pravidel sice umožňuje určování spousty věcí pomocí kostky, ale valná většina hráčů různě velké části pravidel vypouští, protože je to zbytečně komplexní a nudné. Tendence je spíše hody redukovat, protože na rozdíl od Sheldona víme, že dohodnout se je mnohem snazší a zábavnější než na všechno házet – začne to být otrava.
Jaké ty kostky bývají?
Dračí doupě na rozdíl od Dungeons&Dragons nemá stanovený počet kostek. Základní kostka je šestistěnná, obyčejná, ale používá se i desetistěnná (nebo dvě desetistěnné, kterým se pak říká „procentovky“) a dvacetistěnná. Což nás všechny štve a jsme rádi, že Dračí Doupě II, které nedávno vyšlo, už používá jen dvě, nebo maximálně tři šestistěnné kostky. Je samozřejmě náročnější vymyslet pravidla tak, aby se vše dalo rozhodnout jedním typem kostky, ale je to pak mnohem snazší hrát.
Takže se skutečně většina her odehrává v jeskyni a bývá tam drak?
To je samozřejmě největší klišé a byl na tom postaven i vtip v epizodě. Dneska ale chtějí všichni hrát spíš něco „nového“, „originálního“. Nicméně, jasně, že to klišé zůstává. Řekl bych, že hlavně začátečníci prostě CHTĚJÍ zabít toho draka, proto tu hru začali hrát. Dračí Doupě nebo Dungeons&Dragons jsou stavěné právě na ten klasický herní styl, že ve městě se nakupuje a získávají informace a úkoly a ty úkoly pak hráče zavedou do nějakého „dungeonu“, kde úkol splní a vše zabijí a získají poklady.
Poklad je něco reálného, nebo naopak imaginárního?
To jsou jen zlaťáky a artefakty a zbraně pro postavy, které postavám většinou zůstávají do další hry. Celá hra je právě stavěná na tom, že se hraje stále se stejnými postavami. Proto ty postavy postupují po úrovních, získávají stále lepší vybavení a více zkušeností, nová a lepší kouzla a podobně.
Není pak obtížné shánět tu skupinu dohromady, aby si všichni zahráli?
Můžeš mít i jednorázovku, ale primárně se hrají „tažení“, která sestávají z „úkolů“. Většinou se tedy hraje stylem „scházíme se každý čtvrtek“. A takhle to může fungovat i roky.
Napadá tě ještě něco dalšího?
Ještě to, že v té poslední epizodě byl k vidění velmi obvyklý problém – že jsou hráči, co se do hry zažerou, a pak hráči, co u toho dělají hlouposti a vtipkují. Právě jako například Howard se svým „Ahoj mami, co bude k večeři“? Sheldon jako vypravěč naprosto nepřipustil „mimoherní diskuzi“ a všechno, co hráči během sezení řekli, počítal, jako by to řekly postavy. Pak bylo opravdu vtipné, když tato odpověď skutečně u zlobra uspěla a Howard mohl projít. Obvykle se pro odlišení, zda člověk mluví za sebe nebo za postavu, používají obraty „herně“ a „mimoherně“.
Nathakovi díky moc za informace a dobrou hru! Kdo by se chtěl Nathaky něco zeptat, napište svůj dotaz do diskuse k tomuto článku. A kdo se chce dozvědět něco víc o samotné hře, mrkněte na www.dracidoupe.cz.
Ok, háže se kostkama a hraje se na hrdiny :-) jako poker a prší, taky je u toho sranda a hraje se s kartama :-) Jen mi přišlo škoda cpát do toho Dračí Doupě, který u nás rozhodně neni na prvním místě v hraní a ani není jediné české :-)
Thorar: článek měl hlavně reagovat na dění v epizodě, tzn. na boj s drakem (a tam mi DrD přišlo jako velmi vhodný ekvivalent, koneckonců to tak i překládáme v titulkách). Další, co mě zajímalo, bylo, na co všechno se používá kostka a až v druhé řadě, jak se liší právě třeba Dračí doupě od DnD.
Každopádně, nepřijde mi, že článek by RPG nijak nepřiblížil, ani, že se jedná o reklamu na DrD II. Mělo se spíš jednat o reklamu na hraní na hrdiny obecně.
Každopádně díky za reakci i za popis ostatních herních systémů.
A ne, RPG jsem nehrála…
Ve zkratce: Dungeon and Dragons se v česku hrálo a hraje ( i díky překladům), a Dračí doupě je jeden z mnoha dalších systémů, který se hraje taky, ale z těch všech je nejkontroverznější a nejvíc rozděluje hráče :-)
Marketka: Ty hraješ nějaké PnP RPG? Pro zasvěcené lidi je to šílené píchnutí do vosího hnízda. Jsou to dva naprosto odlišné systémy. Kdo o tom něco ví, tak ví že těchlech her je mnoho, i českých. Přes Příběhy Impéria, Střepy snů, atd po cizí..GURPS, Shadowrun, FATE atd. Mohl by tu být pěkný článek o DnD pro nezasvěcené, trošku to přiblížit. Místo toho je tu reklama na nový český produkt který věru nemá na růžích ustláno. Stačí diskuze na rpgforum a d20. Neznalým hráčům to neřekne nic, stejně tak se mohl použít tucet jiných systémů a znalý hráč se nad tím jen pousměje…aneb v Čechách se hraje velmi rozmanitě a není to jen volba mezi Dračákem a DnD :-) ad drtivá většina: Když se v té komunitě pohybuješ tak vidíš že se potenciál využívá skutečně naplno, nejen u DnD.
Tak v čem je tak dramatický rozdíl? Já jsem to pochopila tak, že stejně hráči si snaží pravidla zjednodušovat, takže by stejně drtivá většina potenciál DnD stejně nevyužila…
Srovnávat Dungeons&Dragons a Dračí doupě je jako srovnávat Felicii a Porsche…
Je to zvláštní, ale tuhletu hru jaksi „virtuálně“ miluju od té doby, co se i díky ní famózně zakončila první (a bohužel i jediná, GRRRR) řada mé srdeční záležitosti Freaks and Geeks. Bohužel, nikdy jsem neměla možnost si ji zahrá a tudíž jí reálně propadnout, co sedá dělat…
Pro zájemce odkaz na SRD (System Reference Document)- licence na 3.5 pravidla a na Pathfindera je otevřená, kdyby měl někdo zájem nahlédnout. Pathfinder SRD: http://www.d20pfsrd.com/ Dungeons and Dragons SRD: http://www.d20srd.org/ Velké firmy, které dělají RPG hry: Wizards of the Coast (Hasbro): http://wizards.com/ Fantasy Flight Games: http://fantasyflightgames.com/ Games Workshop: http://www.games-workshop.com/gws/ Paizo: http://paizo.com/ a mnoho dalších… Pro vážné zájemce, asi jeden z nejlepších obchodů: http://www.nobleknight.com/Default.asp
V ČR: cernyrytir.cz nebo fantasyobchod.cz
Herních systémů RPG existuje dnes již stovky. Velmi oblíbené a rozšířené jsou například: Dungeons and Dragons, Pathfinder, Warhammer: Dark Heresy, Dračí Doupě, Savage World,Star Wars a Faith systémy atd… Zakladní dělení u skupiny probíhá dle toho, jestli jejich vypravěč(DM-dungeon master, GM-game master atd.)je schopen nastudovat pravidla v angličtině. Obecně vzato zahraniční systémy mají víc rozšíření a podpory herní komunity. Jsou i systémy, kde kostky používáte omezeně, třeba mé oblíbené Deadlands Classic Collection, kde důležitou roli hrají pokerové karty a žetony.
Tohle velmi rád hraju se svýma kámošema. A taky u toho vypadáme jak geekové ;-)