Jestli jste v minulém díle 5×03 The Pulled Groin Extrapolation měli stejně jako já trochu nejasno ve všech těch vláčkových zkratkách a problematika vás zajímá, tento článek je určen pro vás. Zeptali jsme se několika českých vláčkařů na jejich názor.
Jak bylo už zřejmé z celého dílu, jednotlivé zkratky představují měřítka. Více o problému již píše Bořivoj Voříšek:
V různých zemích světa preferují různá měřítka, např. právě v USA je to velikost 0 (nula) – proto je Sheldon zpočátku tak skeptický vůči polovičnímu měřítku H0, což je hlavně evropský rozměr, Německo je vysazené na něj (čte se há-nulka) a N (enko), v Česku je dost populární měřítko TT (název je zkratka z Table Train), Angličané zase nedají dopustit na 00 (Double Null, zmenšení 1:76). V Česku je asi nejrozšířenější TT a H0, což souvisí s produkcí modelů v bývalé NDR a poslední dobou tyto velikosti dohání i N.
Vláčkoznalec Honza Štich mi k tomu poslal takovýhle parádní obrázek (zdroj: parostroj.cz)
Bořivoj Voříšek dále pokračuje: Modeláři si měřítko nejčastěji vybírají opravdu podle prostoru, vymezeném jim většinou manželkou. On třeba takový běžný osobní vagón vychází v H0 kolem 30cm, v měřítku 0 je už okolo 60cm. Je samozřejmě detailněji propracován, ale kam s ním? Cena u měřítek modelů nehraje až tak velkou roli (kromě největších rozměrů), lokomotiva v H0 vyjde skoro stejně draho jako v N, i když je dvakrát větší. Ovšem v „Enku“ modelář postaví krásný dlouhý vlak, který vypadá jako vlak, kdežto v H0 aby měl kolejiště na stejně dlouhý vlak někde ve stodole.
Takže na sloganu „poloviční rozměr, dvojnásobná zábava“ zřejmě něco bude :-)
Co se týče řevnivosti mezi jednotlivými skupinami vláčkových modelářů, oba oslovení experti se shodují na tom, že nic takového ve světě malých vláčků neexistuje. Z emailu Honzy Šticha:
Nějaká řevnivost neexistuje ani náhodou, akorát když koukáš na H0 nebo větší, musíš si vzít pracovní boty, aby ti to neudělalo něco s nohou, když ti to na ni spadne, a na N a menší zase abys měla respirátor, abys ten model nevdechla… takže nestranně musím říct, že jediné rozumné měřítko je TT.
Pod dojmem tohoto mailu, nemůžu než si nevzpomenout na nestranný Sheldonův postoj k měřítku 0, který zastával, než si vyslechl přednášku na téma výhody měřítka H0. ;-)
Bořivoj Voříšek svůj mail zakončil tím, že měřítek je asi ještě čtyřikrát více, ale to už bychom zabředávali do tajemností různých rozchodů kol lesních a polních, jakož i důlních železnic. Přiznám se bez mučení, že další detaily jsem si už nevyžádala, takže kdo by chtěl propadnout stejnému koníčku, na netu je informací více než dost.
Pánové díky za informace a hezké stavění!
My jsme s bráchou měli kdysi H0 … Prostě největší klasika … Jeho spolužák měl TT a naši výbavu nám záviděl, protože TT bylo spíš jen tak na okrasu, při vyšších rychlostech lokomotiva častokrát vykolejila vyletěla z dráhy, což se u H0 jen tak hned nepovedlo! :-)
fakt moc pěknej článek :)
Já mám doma pár vláčků a koleje v měřítku H0, to je asi největší klasika. S TT jsem se snad ani nesetkal.
výborný článek, takových by mohlo být víc :)