Testy závislosti opic na nikotinu?

Testy závislosti opic na nikotinu?

8.4.2013 22:57


V několika epizodách jsme měli možnost vidět průběh experimentů, jejichž cílem byla studie závislosti na nikotinu u opic. Tyto experimenty prováděla Amy v rámci svých pracovních povinností na katedře neurobiologie. Zajímalo mě, jestli takové experimenty ve skutečnosti opravdu probíhají, takže jsem zadala do google příslušná klíčová slova. Koho zajímá, co jsem zjistila, ať si přečte náš článek.


Jednu ze scén, kde Ricky, kouřící opička, vystupuje, si můžete připomenout na tomto videu:
Thumbnail Play icon

A nyní ke skutečným studiím. V první řadě musím říci, že v žádné studii, kterou jsem našla, nekouřily opice skutečné cigarety. Většinou si dopřávaly nikotin vstřikovaný přímo do jejich krevního oběhu, jako je například na tomto obrázku, který jsem vybrala ze studie nazvané Vysoká účinnost nikotinu u ne-humánních primátů v internetové verzi časopisu PLOS.

V této studii bylo zjišťováno, zda si opička je schopna spojit barvu světla s dávkou nikotinu, když na výběr měla dvě páčky, které mohla zmáčknout, a jedna byla spojena s dávkou nikotinu, kdežto ta druhá nikoliv. Jak se dalo předpokládat, už po týdnu opičky mačkaly prakticky jen páčku, díky které jim do žil proudil nikotin.

Dále tato studie zjišťovala, kolikrát jsou opičky ochotné zmáčknout páčku kvůli jedné dávce. Průměrná hodnota byla neuvěřitelných 600 zmáčknutí, přičemž byly opičky, které byly ochotné zmáčknout páčku až 1600×, rychlostí cca 3× za vteřinu.

Tato studie si kladla za cíl zjistit, nakolik je závislost otázkou čistě nikotinu, a nakolik se jedná o ostatní faktory, které opičkám zprostředkovány nebyly (atmosféra a pocity spojené s držením cigarety apod.).

Kouřící opice však vzbuzují i velmi negativní reakce. Například režisér filmu Pařba v Bangkoku, ve které se jedna kouřící opička objevila, byl nařčen z týrání zvířat. Jeho kritici předpokládali, že skutečně naučil opici kouřit pouze kvůli pár záběrům do svého snímku. Nicméně jak se později ukázalo, kouř byl vytvořen digitálně a žádná opice k újmě nepřišla.

Stejně tak proti podobnému využívání zvířat k experimentům bojují i klasické organizace, které se zabývají ochranou zvířat, jako je například americká PETA. Ta nicméně proti scénám v seriálu Big Bang Theory nic nenamítá, možná i proto, že samotná představitelka Amy, Mayim Bialik, natočila přímo pro PETu spot na propagaci veganství:

Thumbnail Play icon

Jít na The Big Bang Theory | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!