Výzkum Amy Farrah Fowler: kdo chce vědět podrobnosti?

Výzkum Amy Farrah Fowler: kdo chce vědět podrobnosti?

21.1.2012 20:53


Minulý týden jsem Vás informovala o tom, že Amyin výzkum, jehož otištění v prestižním časopise Neuron Amy tak rozradostnilo a jehož oslavu Sheldon tak zazdil, má reálný podklad. Webmaster Clear, která má díky svému studiu k tomuto tématu blízko, pro Vás, které by zajímaly podrobnosti, zjistila víc.


V časopise Trends in Neuroscience vyšel v roce 2004 odborný článek, jehož autorem byl doktor Mayank R. Mehta na Oddělení neurologie na Brown University

v Providens. Tento vědec je v současnosti zaměstnancem univerzity v Los Angeles, kde získala svůj PhD. titul i představitelka seriálové Amy, Myim Bialik. Článek nese název: Cooperative LTP can map memory sequences on dendritic branches, v překladu: Kooperativní dlouhodobá potenciace může mapovat paměťové přenosy na dendritických větvích.

Na obrázku autor článku Mayank R. Mehta   

Pro vaši představu, jak takový článek vypadá, jsem přeložila úvodní „introduction“ část článku:

Hebbovo synaptické učení vyžaduje koaktivaci presynaptického a postsynaptického neuronu.

Za některých podmínek však může být informace vztahující se k postsynaptickému akčnímu poteciálu

silně degradována ještě před tím, než se dostane k distální dendritické synapsi. Mohou tyto synapse stále vykazovat Hebbovu dlouhodobou potenciaci (LTP*)? Nedávné výsledky ukazují, že k LTP opravdu může na distálních dendritech v CA1 oblasti hipokampu docházet, i když zde není přítomen somatický dendritický trn. Místo něj přispívají místní dendritické výběžky k depolarizaci, která je pro dlouhodobou potenciaci vyžadována. Vznikla teorie, že v blízkosti synapsí může docházet k dočasným sousedním spojům.

A teď trochu na vysvětlenou… Nervové buňky spolu komunikují prostřednictvím výběžků. Posílají si takovou tichou poštu, v níž první neuron předává informaci pomocí svého axonického výběžku – jakéhosi ocásku, který je dlouhý až dva metry. To z nich dělá rekordmany mezi buňkami. Druhý neuron přijímá informaci pomocí svého krátkého výběžku – dendritu. Místu, kde krátký výběžek nervové buňky čeká zprávu od jiné buňky, říkáme synapse.

Někdy ale může dojít k zeslábnutí přenášené informace po cestě, než dorazí ke spojení obou výběžků. Informace ale nezanikne docela a může docházet k dočasným spojům dvou sousedních dendritů, které si tak informaci předají. Pokud je blízko axonu jiný dendrit, může informaci převzít a předat jí dál. Tak se signál, i když zprostředkovaně, dostane na místo určení. Děje se tak na glutamátergních zakončeních v hipokampu. Hipokampus je mozkové centrum odpovědné za lidskou paměť a jeho buňky jsou citlivé na působení kyseliny glutamové. Ano, jde o nechvalně známý glutamát z čínských polévek.

Cílem vědecké práce bylo ověření navržené teorie. Bylo dokázáno, že pokud jsou dva krátké výběžky blízko sebe, může opravdu dojít k přenosu informace, která by cestou vyhasla, a můžou tak zprávu předat dál.

Na obrázku můžete vidět klasický přenos informace z jednoho neuronu na druhý:



Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!