Postřehy ze závěrečné epizody aneb jak to dopadlo s Flintem

Postřehy ze závěrečné epizody aneb jak to dopadlo s Flintem

7.4.2017 17:51


Po čtyřech sériích a osmatřiceti dílech se s námi piráti z Black Sails definitivně loučí. Ještě než se ale pustíme do souhrnného hodnocení, sluší se věnovat pozornost závěrečnému dílu, který svým rozuzlením leckoho zaskočil. Netřeba zdůrazňovat, že v článku narazíte na moře spoilerů.


Flintův dojemný happy end… anebo je všechno jinak? 

Když jsme před odvysíláním posledního dílu vyhlásili anketu, kdo vyvrcholení seriálu nepřežije, mohlo se zdát, že omezený výběr tří možností ze všech hlavních i vedlejších postav ani nebude stačit. Samotnou volbu, že všichni přežijí, ostatně volila pouhá dvě procenta hlasujících. O to větší tedy bylo překvapení, když se finále odvíjelo v mnohem pozvolnějším tempu, než jak tomu bylo zvykem v ryze akčních závěrech druhé či třetí série.

Největší rozruch vzbudil osud kapitána Flinta, který se zásluhou špičkové investigativní činnosti Johna Silvera mohl znovu setkat s Thomasem Hamiltonem a v naprosté izolaci v Georgii poklidně strávit zbytek života po boku milovaného přítele. Ale je tomu skutečně tak?

Andělsky bílý Thomas vs. Flint tak potemnělý, až jej skoro není vidět.

Jisté je, že kapitán Flint je mrtev. Otázkou však zůstává, zda s ním náhodou neskonal i James McGraw. Pro verzi s dobrým koncem hovoří úvodní scéna, která potvrzuje, že ono odlehlé místo v Savannah pro „politické vězně“ skutečně existuje. Stejně tak není pochyb o tom, že Silverovi po letité známosti na Flintovi opravdu záleží a byl ochoten čekat „den, měsíc nebo rok“, než jeho přítel změní názor.

Najdou se však i protiargumenty. O samotné Hamiltonově existenci slyšíme až dodatečně ze Silverových úst, úvodní scéna jeho přežití nijak nepotvrdila. A když Silver onen dojemný příběh vypráví, jeho jediným posluchačem je Madi, jejíž náklonnost se mermomocí snaží získat zpět a dobře ví, že přiznání k vraždě mu k tomu dopomůže jen stěží.

Poslední dva díly naplno odhalily, že ani city a přátelství Silverovi nezabrání v tom, aby nadále lhal o své minulosti či vlastních plánech, které zásadně ovlivní život jeho nejbližších. A aby toho nebylo málo, po konfrontační scéně Flinta se Silverem se během záběru na zbytek postávajících členů posádky opodál rozlehne lesem skřek vzlétajících ptáků, jako by je vylekal výstřel.

Vystřelil, nebo nevystřelil?

Dvojí výklad Flintova osudu potvrzují i tvůrci seriálu Jonathan Steinberg a Robert Levine. „Madi má v tu chvíli na výběr, jak na Silverův příběh zareagovat. Chtěli jsme do stejné situace postavit i diváky, aby se sami rozhodli, zda Silverovi věří, nebo ne,“ nechal se slyšet Levine slyšet v rozhovoru pro web Inverse.

„Ano, máme svou představu, jak to celé proběhlo, ale jako divák bych se na to nechtěl dívat pod vlivem mé vlastní interpretace,“ dodává Steinberg, který finálový díl sám režíroval. Nezbývá tedy než vzít zavděk slovy Jacka Rackhama, že na pravdivosti příběhu vlastně nezáleží. Každý si může vybrat ten, jemuž chce věřit.

Napadá vás lepší způsob, jak se rozloučit s Black Sails, než černou vlajkou?

Mark Read, kuchař a hanba Woodese Rogerse

Jedním z nejpovedenějších prvků finálového dílu bylo soustavné pomrkávání jak na věci minulé, tak i ty budoucí. Když Silver při hledání Madi narazí pod palubou na vyděšeného kuchaře, vrátíme se v čase na úplný počátek celého seriálu, kdy se ve stejné situaci ocitl on sám.

Když Jack předestře svůj plán, jak Woodese Rogerse co nejvíce zhanobit, vrátíme se zase o sérii nazpět. V té době byly jejich role prohozené a Rogers uvězněnému Rackamovi vysvětloval, že nejlepší způsob formování vlastního odkazu je napsat knihu. A jak příhodně poznamenala novinářka Lauren Sarner, nyní Jack doslova a do písmene píše Rogersovu poslední kapitolu…

Kromě narážek na Stevensonův Ostrov pokladů, jehož zápletka na události ve světě Black Sails plynule navazuje, stojí za zmínku ještě perlička v podobě Mary Read. O možné seriálové účasti této proslulé pirátky se spekulovalo již léta a nakonec jsme se přece jenom dočkali, byť až na poslední chvíli.

Cenná posila Jackovy posádky.

Skutečná Mary Read se opravdu dlouhá léta vydávala za muže a převzala k tomuto účelu jméno svého bratra Marka. Stejně tak se v osmnáctém století plavila s Jackem Rackamem a Anne Bonny. Přestože to tak na první pohled možná nevypadá, role Marka Reada se vskutku zhostila herečka, a to Cara Roberts.

Která verze Flintova osudu vám sedí víc? A uvítali byste spin-off v podobě dobrodružství Rackhamova dámského klubu či snad nové zpracování Ostrova pokladů?

Foto: Starz


Jít na Black Sails | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!