Postřehy z první řady Jessicy Jones

Postřehy z první řady Jessicy Jones

21.12.2015 0:15
TheDarkKnight


První řada seriálu Jessica Jones v sobě obsahovala řadu odkazů na jak komiksový, tak filmový svět Marvelu či popkulturní poukázání na filmy jako The Shining. Zanechala za sebou také řadu otázek. Vše podrobně rozebíráme a vysvětlujeme v následujících postřezích.


První řada seriálu Jessica Jones je již pár týdnů nejen celá zveřejněná, ale i přeložená, přinášíme vám tak seznam všech easter eggů, komiksových i jiných odkazů, které bylo možné ve všech třinácti epizodách první série spatřit. Pro lepší přehlednost je článek rozdělen do několika kapitol podle toho, na co jsou jednotlivé odkazy zaměřeny.


Kapitoly


Komiksy

Naši prohlídku komiksovými odkazy (a nejen jimi) začneme přímo u samotných komiksů. První řada seriálu Jeissca Jones totiž několikrát vědomě kopírovala a odkazovala na svou předlohu Alias.

Scénu jak vystřiženu z úvodní stránky jsme mohli vidět hned na začátku prvního dílu, když rozčílená Jessica Jonesová vyrazila se svým zákazníkem dveře, a to doslova. Tímto obrazem začíná vůbec první stránka komiksu Alias. Druhou „zkopírovanou“ scénu bylo poté možno spatřit podruhé taktéž v první epizodě, když Jessica Jonesová telefonovala na toaletě, jinak tomu nebylo ani ve zmíněném komiksu. A poslední téměř totožnou scénu s komiksovou stránkou nezapomněli tvůrci umístit ani do poslední epizody, přesně do střetu Jessicy a Kilgravea, kde Kilgrave donutil lidi v docích se navzájem pozabíjet. Zde tvůrci nejspíše čerpali z komiksové scény Alias, kdy jde Kilgrave zaplněnou ulicí po boku s Jessicou Jonesovou a nařídí všem, aby mlátili toho po levici, dokud nezemře.

Z menšího pomrknutí na komiksové čtenáře jsme se mohli poté těšit ve čtvrté epizodě, kdy Jessica Jonesová mluvila k agresorce se zbraní o tom, že je odolná vůči kulkám – což v některých komiksových příbězích skutečně je -, nakonec ale protistrana vystřelila, a Jessica skončila s poraněným ramenem.

A v rámci cílení na komiksů znalé diváky nechyběly ani žluté triko a flash disk, které u sebe měl Luke Cage, a jež odkazovaly na jeho superhrdinský oblek nesoucí právě žlutou barvu.

A byla by škoda opomenout také první setkání diváka s Lukem Cagem, a to když jej v noci tajně sledovala Jessica Jonesová z jednoho z požárních schodišť v ulici u jeho baru. Žádné podobné setkání s Lukem sice v komiksové předloze nenalezneme, nicméně můžeme zde pozorovat podobnost s tím, jak poprvé spatřila Jessica skutečnou identitu Captaina Americy – při své práci v noci prostřednictvím hledáčku fotoaparátu.

Zbylé odkazy přímo na jmenovité komiksy se poté týkaly již Briana Michaela Bendise, autora Jessicy Jonesové a spisovatele komiksu Alias, který mimo jiné pracoval i na nejpopulárnějších příbězích s Daredevilem.

V prvním komiksu se tvůrci inspirovali v poslední epizodě, když téměř polovinu stopáže epizody věnovali poraněnému Lukeu Cageovi, který potřeboval ošetřit, ovšem jeho neprodyšná kůže to lékařům neumožňovala. Bendis právě tomuto problému věnoval prostor, když psal pro Marvel komiksovou sérii s Cagem. Na druhý komiks poté odkazovali tvůrci též v poslední epizodě, zde však již přímo názvem Goldfish. Tak byla pojmenovaná loď, na níž chtěl Kilgrave odjet pryč z New York City. Stejně se jmenuje i komiks Briana Michaela Bendise, ve kterém vypráví mafiánský noir příběh.

Postavy

Seznam odkazů na komiksový svět Marvelu budeme dále rozvíjet u postav, a to přímo u zmínek, které odkazovaly na komiksovou předlohu seriálu. V páté epizodě jsme mohli vidět retrospektivní scény, které zobrazovaly život Jessicy Jonesové před tím, než potkala Kilgravea, tedy v době, kdy se chtěla ještě stát superhrdinkou. V jednom z flashbacků o tom hovořila s Trish, svou nejlepší přítelkyní, která jí vyrobila dokonce bílo-modrý oblek a vymyslela jméno Jewel. Zatímco v seriálu šlo pouze o vtip, v originálním příběhu je Jessica skutečně jistou chvíli maskovanou superhrdinkou s jménem Jewel. To až do doby, než se jí zmocní Kilgrave, který bývá v komiksech nazýván Purple Man.

Kilgrave bývá jmenován v překladu jako „fialový muž“, jelikož jeho kůže se zbarvila do fialové barvy poté, co byl v Rusku postižen plynem, jenž mu kromě jeho barevné kůže dal i jeho schopnosti. Ty ovládá nikoliv hlasem, ale feromony, které unikají právě z jeho fialové kůže. V seriálu jsme se ale nedočkali ani komiksového příběhu původu, ani barevné kůže (přestože ve třinácté epizodě se Kilgraveovi zbarvily do fialova alespoň žíly na obličeji a na krku). Mohli jsme však vidět jeho smrt přímo rukou Jessicy. Nad tou řada diváků truchlila, možná ovšem zbytečně. Kilgrave je totiž kromě možnosti ovládání lidí schopen i rychlé regenerace (ostatně i proto přežil srážku s autobusem), a tak – jak už je zvykem ve filmovém světě Marvelu – se může tato postava ještě v budoucnu vrátit, a to jak do seriálu, tak i do filmu.

Může se navrátit například i do nadcházejícího seriálu na stanici Netflix, jímž je Luke Cage. Postava hlavního hrdiny, a jednoho z budoucích členů Defenders, se nám představila již v Jessice Jones. Zde Luke ukázal nejen svou nezničitelnou kůži, ale několikrát pronesl i svou typickou hlášku „Sweet Christmas.“ („Vánoce dorazily.“) Mimo to zde také tvůrci již načrtli vztah mezi Lukem a Jessicou. Zatím sice pouze milostný, nicméně můžeme zřejmě s velkou pravděpodobností v budoucnu očekávat jejich komiksový osud, kdy nejen skončí natrvalo spolu v manželském svazku, ale mají společně dokonce i dítě.

Podobně je možné, že se v druhé sérii Jessicy Jones – bude-li seriálu udělena – dočkáme superhrdinky Hellcat, jíž je v komiksových příbězích Trish, a na což ona sama narážela v pátém díle, když si vyrobila kočičí škrabošku. Mimo to jsme ji také mohli později vidět bojovat po pozření záhadné pilulky, čímž se svému komiksovému „já“ přiblížila o to více. Kromě Hellcat jsme se dočkali také odkazu na to, že postava Trish bývá v komiksech zrzavá – za prvé při retrospektivní scéně, kdy měla mladá Trish zrzavou paruku, za druhé když jí její obdivovatel, který s sebou dokonce nesl zmodernizované první číslo Patsy Walker, řekl: „Jako zrzka jste se mi líbila více.“

Kromě podobných doslovných narážek a odkazů jsme se dočkali i přílivu postav, které jsou pro komiksové čtenáře dobře známé, ale v seriálu byly zmíněny jen „mimochodem“. Například Oscar Clemons je policista z komiksových sérií s Punisherem. Angela Del Toro, kterou doporučovala jedněm zákazníkům Jessica jako dobrou soukromou detektivku, je v komiksech nejen soukromé očko, ale také superhrdinka známá pod aliasem White Tiger. A nakonec Malcolm Power, nejdříve feťák ovládaný Kilgravem a později blízký pomocník Jessicy Jonesové, je v předloze Jessičin asistent v její kanceláři Alias Investigations.

Zcela největším odkazem na komiksy od Marvelu byl ale policista Will Simpson. Ten má svůj základ ve Franku Simpsonovi, postavě proslulé díky komiksu Daredevil: Zmrtvýchvstání od legendárního Franka Millera. Zde je tato postava představena jako vlastenecký voják americké armády, který má na tváři vytetovanou americkou vlajku, vymytý mozek a schopnost zničit vše, co se mu připlete do cesty, jelikož se stal členem později obnoveného programu „supervojáka“, jehož prvním členem byl Captain America.

S touto postavou má seriálový Will Simpson společné nejen zapálení pro boj a vlastenectví, ale i vyšinutí, které sice není trvalé, ale způsobují mu jej prášky pro zvýšení bojové efektivity – díky nimž je schopen zničit vše, co se mu staví do cesty – od Dr. Kozlova. Mimo to i při pálení těla Oscara Clemonse použil benzinový zapalovač s americkou vlajkou. A v páté epizodě, když je v utajení, pro změnu odkazuje právě na prvního člena programu „supervojáka“, když je oblečen stejně jako Steve Rogers v anonymitě, jak jsme ho mohli vidět například ve filmu Captain America: Winter Soldier.

Filmy

Jednání Willa Simpsona nicméně odkazovalo nejen na filmy od Marvelu, ale i na ten od Stanleyho Kubricka, a to když se Simpson dobýval za Jessicou a Trish do koupelny a vylomeným kusem ve dveřích nahlížel dovnitř. Podoba situace zde byla téměř totožná s tou v The Shining, kdy stejným způsobem vyhlížela ze dveří šílená postava Jacka Nicholsona.

The Shining ale nebylo jediným filmem, na který Jessica Jones odkazovala, svoje místo si našel i hit posledních dnů Star Wars. A to přesně v šesté epizodě, kdy se vydali Jessica a Kilgrave zachránit rodinu ohrožovanou jejich vlastním otcem. Celý dům, v němž byla rodina zavřená, byl obklíčen policisty, přes něž se potřebovaly hlavní postavy dostat, a tak jim po cestě Kilgrave rozkazoval jako Obi-Wan Kenobi v Epizodě IV vojákům Impéria na Hvězdě smrti.

Hvězdných válek ještě chvíli zůstaneme. Ty totiž, stejně jako Marvel, vlastní společnost Disney. I na tento fakt se neobávali tvůrci odkázat, a to prostřednictvím Mickey Mouse. Toho nechal umístit Kilgrave do domu Jessicy Jonesové jako připomínku jejího dětství. A jelikož figurce byla věnována na rozdíl od ostatních předmětů speciální pozornost, šlo bez pochyb o poukázání právě na společnost Disney.

Ovšem neodkazovalo se pouze na na filmy spadající pod společnost Disney, nýbrž i na ty od konkurenčních Warner Bros., a to když Jessica Jonesová v jedné z epizod prohlásila směrem k postavě Simpsona: „Co tě nezabije, to tě jednoduše zešílí.“ To byl odkaz na již kultovní film Christophera Nolana The Dark Knight, kde tuto proslulou hlášku říká hned v úvodní scéně sám král všech šílenců Joker.

Tvůrci

Seriál ale neodkazoval pouze na vymyšlené příběhy a postavy, nýbrž i na reálné osoby, tedy na spisovatele, kreslíře, inkery a další tvůrce pracující pro komiksový Marvel. Například ulice, u níž Jessica vyrůstala, se jmenovala Higgins Drive, název odkazoval na Michaela Higginse, jenž v minulosti pracoval i na příbězích s Daredevilem. V márnici jsme poté mohli vidět na seznamu „návštěv“ editory. Jost Coffee odkazovalo na Christophera Josta, jenž píše pro televizní a filmový Marvel. A Charles Wallis, jedna z postav, která se v seriálu mihla, poté směřoval k inkerovi Marvel Comics.

Největším odkazem na komiksové tvůrce, kterého si jistě všimla řada pozorných diváků, bylo cameo – dá-li se tomu tak vůbec říkat – Stana Leeho, zakladatele, spisovatele a tvůrce řady postav Marvel Comics. Jeho camea ve filmech od Marvelu jsou již proslulá. Ovšem nejen ve filmech, tvůrci jej umisťují již i do seriálových adaptací komiksů. Jeho obličej jsme mohli totiž vidět například na počátku tohoto roku v Daredevilovi, kde hrdě visela Leeho fotka na zdi.

A jinak tomu nebylo ani u Jessica Jones. Zde jsme se jeho fotky dočkali v sedmé epizodě na policejní stanici. V Hell's Kitchen je totiž Stan Lee nejspíše kapitánem, jeho fotografie tedy visí na více policejních stanicích. Je tak možné, že se budeme se stejnými camey setkávat i ve zbylých seriálech z týmovky Defenders. Ostatně neumístit Stana Leeho do filmu či seriálu je v dnešní době dosti riskantní. Dovolili si to například tvůrci nové Fantastic Four a Stan Lee ji proto dodnes neviděl.

Marvel Cinematic Universe

Filmový Marvel

Vraťme se ale k seriálovým a filmovým odkazům, přesněji k těm na Marvel Cinematic Universe, kterých však nebylo příliš a na rozdíl od předchozích byly velice nápadné, někdy až do očí přímo bijící, a nesly se v duchu Daredevila – byly tedy umístěny spíše tak, aby se od filmu zcela neodstřihly, ale zároveň aby do jejich seriálového světa ten filmový nezasahoval až příliš.

Stejně jako v Daredevilovi jsme i zde mohli sledovat dopady událostí prvních Avengers na obyvatele Hell's Kitchen. A i zde šlo o hybatele děje. Ve čtvrté epizodě byla totiž Jessica Jonesová postřelena kvůli tomu, co agresorka připisovala za vinu „velkýmu zelenýmu týpkovi“ a „chodící vlajce“, jak označovala dva členy Avengers sama Jessica. Na „chodící vlajku“, tedy Captaina Americu, jsme se poté dočkali poukázání v souvislosti jak s Willem Simpsonem (jak je již zmíněno a popsáno výše), tak jsme mohli také ve stejné epizodě vidět, jak se ulicemi prohání chlapec oblečený právě jako Captain America.

Televizní Marvel

Prvním nenápadným, ale dosti velkým odkazem na seriály z Marvel Cinematic Universe byly noviny, na jejichž přední straně jsme mohli vidět článek nadepsaný „Union Allied Corruption Scandal“, tedy článek, jenž napsal na začátku seriálového Daredevila Ben Urich díky informacím získaným Karen Pageovou, které mu v prvním díle poskytl sám Daredevil.

Výrazným odkazem na Marvel Cinematic Universe, který propojuje seriálový svět s tím filmovým, je televizní stanice WHiH, na níž se v Jessice Jones přenášely informace o ohrožené rodině, v DaredeviloviKingpinovi a v Marvel Cinematic Universe například o Ultronovi.

Nyní se dostáváme k hostování Claire Templeové v posledním díle. Zde Clair sloužila opět jako ošetřovatelka poraněného superhrdiny, v tomto případě ale nikoliv Daredevila, ale Lukea Cage. Při péči o něj se Jessice nenápadně zmínila o Mattu Murdockovi, respektive o jeho superhrdinském alteregu. Propojily se nám zde tak světy Daredevila, Jessicy Jonesové a Lukea Cage. Zbývá sem tak přivést pouze Iron Fista a týmovka Defenders je kompletní.

Za zmínku stojí jistě také postava Jeri Hogarthové, jenž pracuje v seriálu pro firmu vlastněnou Danielem Randem, tedy Iron Fistem.Tím tvůrci ukazují nejen na to, že je tato postava v jejich vesmíru již pevně zakotvena, ale i na fakt, že právě Iron Fist bude hlavním zdrojem financí skupiny Defenders, stejně jako například Avengers financuje primárně Tony Stark a Justice League zase Bruce Wayne.

Teorie

Na závěr za sebou zanechal seriál i prostor na drobné teorie. První z nich je zmíněna již výše a týká se toho, zda Kilgrave přežil svou vlastní smrt. Vše svědčí ve prospěch toho, že tomu tak je. Za prvé se totiž v Marvel Cinematic Universe postavy tradičně a rády vracejí z mrtvých. Za druhé to podporuje jeho rychlá schopnost regenerace. Za třetí je nutno podotknout, že Jessica učinila stejnou chybu jako poprvé, když si myslela, že je mrtvý – nepočkala, aby se ujistila, zda tomu tak skutečně je. Je tedy více než pravděpodobné, že jsme Davida Tennanta neviděli v televizním (a možná i filmovém) vesmíru Marvelu naposledy.

Druhou nedořešenou záležitostí je Luke Cage a jeho příběh původu, který nám bude nejspíše odhalen v jeho vlastní seriálu. Již nyní ale lze tušit, že byl součástí stejných pokusů jako Kilgrave. Ostatně flash disk, na němž byl malý Kevin, patřil původně Lukeově ženě, která jej uchováním disku chtěla chránit.

Třetí záhada pak zůstala kolem původu schopností Jessicy Jonesové. V komiksech je sice získá – stejně jako Matt Murdock – díky radioaktivnímu odpadu, v seriálu se ale zdá, že za nimi stojí organizace IGH. To by mohla být seriálová alternativa MGH (Mutant Growth Hormone), která byla zaměněna za Inhuman Growth Hormone kvůli právům na mutantí partu, o něž Marvel přišel v dobách, kdy mu hrozil krach.

S tím souvisí i poslední záhada omotaná kolem. Dr. Kozlova, jenž má s danou společností nejspíše mnoho společného, stejně tak s programem „supervojáka“, jehož je členem i Will Simpson, a nejspíše i s Inhumans. Nicméně tajemství Kozlova bude nejspíše teprve odhaleno, stejně jako to okolo Sticka v Daredevilovi.

Foto: Netflix


Jít na The Defenders | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!