Přestože se o původních třech filmech Sama Raimiho s tematikou Evil Dead vcelku logicky mluví jako o trilogii, mají k ní vlastně docela daleko. Jednotlivé díly na sebe totiž moc nenavazují, různě si odporují a přepisují se. V jakých konkrétních případech – a hlavně proč tomu tak ale vlastně je?
V tomto článku si rozebereme konkrétní případy chronologických nesrovnalostí trilogie Evil Dead (a později i na ni navazujícího seriálu) a odůvodníme si jejich příčiny. Článek proto z původní trilogie obsahuje silné příběhové spoilery.
Smrtelné zlo vs Smrtelné zlo 2
Závěrečná scéna původního Smrtelného zla je dnes stejně tak kultovní jako snímek samotný. Poté, co Ash Williams jen taktak vyvázl z konfliktu se zlými silami, které ovládly jeho přátele, vystoupí z lesní chaty a užívá si rozbřesk, o kterém už ani nedoufal, že se ho kdy dožije. Naše iluze o hrdinově vítězství však zbourá poslední záběr filmu, který vidíme z úhlu pohledu samotného Zla, jenž se prožene celou chatou a zaútočí na Ashe, čímž ho zdánlivě zabíjí.
Režisér Sam Raimi měl však s Ashem jiné plány a ve Smrtelném zlu 2 o šest let později nám ukazuje, že Zlo Ashe „pouze“ zvedlo, prohnalo lesem a nakonec ho posedlo svou mocí. Démona v jeho těle však nakonec pomůže potlačit sluneční svit, před kterým se Zlo zároveň ukryje zpět do lesů. Ash poté omdlí a znovu se probudí až za soumraku, kdy mu nezbývá nic jiného než se před démony ukrýt zpátky do chaty, kde jeho noční můra začíná nanovo.
(démonem posedlý „Zlý Ash“ na začátku druhého Smrtelného zla)
To celé zní docela chronologicky, nebo ne? Ano, pokud ovšem pomineme to, co tomuto sledu událostí ve Smrtelném zlu 2 předcházelo. Jelikož tento film na svého předchůdce navazoval až po šesti letech – navíc v době, kdy šlo sehnat film mimo jeho oficiální uvedení v kinech jen velmi těžko, bylo třeba některé události z prvního Smrtelného zla zrekapitulovat. Byl tu však problém. Sam Raimi během natáčení Smrtelného zla 2 už nevlastnil práva k jedničce (která drželo studio New Line Cinema, jenž film distribuovalo po světě), což mu znemožňovalo použít původní záběry z něj.
Režisér se proto rozhodl některé scény natočit znovu s původními herci, těm se však k noční můře natáčení prvního filmu moc vracet nechtělo a jejich spolupráce by tak musela být finančně náročnější. Raimi se tedy do původní čtveřice přátel (plus Bruce Campbella jako Ashe) rozhodl obsadit nové herce s tím, že on sám by si střihl roli Scottyho. Narazil však na další problém. I s jinými herci by totiž příprava těchto dodatečných scén byla časově i finančně náročnější, než si Raimi mohl dovolit, a jejich zapojení do filmu by navíc silně zpomalilo tempo celého jeho úvodu.
A jak Sam Raimi celou tuhle šlamastiku tedy vlastně vyřešil, to už si každý, kdo Smrtelné zlo 2 viděl, dobře pamatuje. Místo aby události prvního dílu zrekapituloval, ve zjednodušené formě je prostě převyprávěl. Do lesní chaty proto na začátku Smrtelného zla 2 přijíždí pouze Ash se svou přítelkyní Lindou (původní Betsy Baker vystřídala Denise Bixler), tedy nikoliv v rámci prázdnin s přáteli, nýbrž na romantický víkend. Během prvních sedmi minut filmu tak sledujeme zhuštěný příběh příjezdu Ashe a Lindy do chaty, probuzení Zla, ovládnutí Lindy démony, její (dočasné) zabití a pohřbení Ashem a výsledný útok Zla na Ashe.
S odstupem času se dá pochopit, že Raimi neměl při natáčení druhého Smrtelného zla moc jiných možností. Během samotného sledování tohoto filmu je však jeho úvodních pár minut bez znalosti produkční historie poměrně matoucí, kdy spousta diváků nabude dojmu, že Smrtelné zlo 2 je spíše remakem než pokračováním jedničky. Další problém navíc tkví v tom, že kvůli takto zrychlenému příběhu postrádá úvod tohoto filmu patřičnou atmosféru a ze zbytku snímku spíše vyčnívá. Pokud se však přes tuhle menší vadu na kráse přeneseme, zbytek Smrtelného zla 2 nám to stonásobně vrátí.
Smrtelné zlo 2 vs Armáda temnot
Ani druhý a třetí díl trilogie se neobešly bez jistých nesrovnalostí, byť tentokrát podstatně menších než v předchozím případě. Ve finále Smrtelného zla 2 je Ash ve snaze nadobro se zbavit Zla i se svým čtyřkolovým Klasikem vtažen do časového portálu, načež dopadne doprostřed pustiny nedaleko středověkého hradu. Nato Ashe obklopí skupina rytířů, kteří se ho chystají zabít – na obloze se však v tu chvíli objeví okřídlený démon, který by zřejmě rád spolykal nějaké ty přítomné lidské duše. Ash však vstane ze země a démona zastřelí svým hromoklackem, načež před ním rytíři pokleknou a v čele s králem Artušem (v podání samotného Raimiho) mu provolávají slávu jakožto jejich spasiteli, proti čemu Ash poměrně hlasitě odporuje.
Úvod Armády temnot, které se diváci dočkali pět let po druhém Smrtelném zlu, je ale zase trochu jiný. Vidíme totiž Ashe v řetězech, jak rekapituluje svůj dosavadní příběh. A přestože tehdy Raimi na Smrtelné zlo 2 práva stále měl a některé záběry z něj tu tedy skutečně vidíme (hlavně Ashův pád do portálu), jiné scény jako příjezd Ashe a Lindy do chaty nebo uřezání Ashovy ruky motorovou pilou jsou opět přetočené.
Důvody pro přetočení některých scén z předchozího dílu tedy v rámci Armády temnot už jistě nebyly tak urgentní, Raimi ale nejspíš naznal, že pokud si na ně diváci zvykli už ve Smrtelném zlu 2, není důvod nepoužít je i tady. Režisér proto přetočil například scénu useknutí Ashovy ruky, aby měla větší spád, nebo prohlížení Necronomiconu, aby kniha odpovídala novém vzhledu v Armádě temnot. Navíc jsme se zde dočkali dalších nových záběrů s Lindou, a to opět v podání jiné herečky – jednak protože Raimi chtěl v úvodní sekvenci ukázat Ashe a Lindu pracující v S-Martu před jejich odjezdem do chaty (k čemuž se pak také vrací závěr snímku), a jednak protože o roli Lindy měla zájem americká herečka a velká fanynka původních dvou filmů Bridget Fonda.
Tady ale nesrovnalosti v Armádě temnot nekončí. Po spadnutí do portálu se Ash sice opět ocitá ve středověku a je obklopen rytíři, okřídlený démon se však nedostaví. Mudrc, který rytíře doprovází, podotkne, že Ash by mohl být prorokovaným bojovníkem se Zlem, král Artuš však Ashe označí za spojence Henryho Rudého, jeho úhlavního nepřítele, a spolu s Henrym a jeho vazaly ho nechá spoutat a odvést do hradu (který je od tohoto dějiště tentokrát podstatně vzdálenější).
Důvod k této změně je celkem logický. Kdyby film začal scénou, kdy Artuš a jeho rytíři Ashe uctívají, neexistoval by tu žádný konflikt a celý film by se stal podstatně přímočařejším, přičemž Ashovo náhlé spojenectví se zcela novými postavami by pět let po posledním díle vypadalo poněkud zvláštně. Opět si přitom musíme uvědomit, že v době premiéry Armády temnot se psal rok 1992, kdy si nikdo nemohl před cestou do kina předchozí díly jednoduše stáhnout nebo pustit na DVD. A přestože oba první filmy šlo v té době sehnat na VHS, móda opakovaného zhlížení filmů byla tehdy vlastně ještě v plenkách a na nadšence, kteří viděli jeden film víc než jednou nebo dvakrát, se koukalo spíše skrz prsty.
Ash si svůj status hrdiny mezi středověkými obyvateli na začátku Armády temnot proto musel zasloužit. Premisa s okřídleným démonem proto byla v podstatě prodloužena do série událostí, kdy Artuš nechá Ashe vrhnout do jámy, ve které dřímají dva smrťáci. Teprve až se tedy Ashovi podaří obě příšery zlikvidovat a z jámy se vyprostit, získá si důvěru Artuše, Sheily a dalších postav, a může se vydat na cestu za Necronomiconem.
Armáda temnot vs Ash vs Evil Dead
V prvním velkém rozhovoru s tvůrci seriálu Ash vs Evil Dead se producent Rob Tapert nechal slyšet, že nový seriál bude chronologicky ucelenější než původní trilogie a dokonce se i pokusí některé příběhové nesrovnalosti napravit. Bohužel na to ale nebude mít úplně čistý štít. Kvůli tomu, že práva na Armádu temnot stále vlastní studio Universal Pictures, které film v devadesátých letech distribuovalo, totiž nemůže seriál z Armády temnot citovat ani ukázat žádné události nebo záběry.
Je ale otázka, na co přesně se toto licenční pravidlo vlastně vztahuje. Přestože o událostech Armády temnot nemůže v seriálu padnout ani zmínka, Ash by teoreticky měl být schopen říct, že cestoval do středověku, protože to se událo už na konci druhého dílu. Tapert navíc potvrdil, že i bez zmiňování událostí Armády temnot stále platí, že je Ash zažil a pamatuje si je.
(přestože nevíme, proč má Ash u sebe v novém seriálu
Necronomicon, víme dobře, jak se mu to stane osudným)
I když ale budeme zcela ignorovat třeba onen alternativní konec Armády temnot, ve kterém Ash skončí v postapokalyptické budoucnosti, a s přimhouřenýma očima akceptujeme, že seriál se odehrává třicet let po Ashově návratu do S-Martu v oficiálním závěru třetího filmu, pořád nejsme z lesa tak úplně venku. Zatímco totiž konec Armády temnot v S-Martu naznačuje, že Ash se již ztotožnil se svou rolí nebojácného démonobijce, který dalším zpackáním jistých zaklínadel přivedl zlé síly tentokrát zpátky do své doby (film končí bojem Ashe s novým démonem v S-Martu), podle Sama Raimiho bylo Zlo celých třicet let mezi posledním filmem a seriálem nečinné, a Campbell navíc uvedl i to, že Ash je pronásledován svou minulostí, trpí posttraumatickým stresem a je stále připraven na to, kdy si ho Zlo znovu vyhledá.
Další nesrovnalost pak odhalily samotné trailery k seriálu a novější rozhovory, podle kterých Ash střeží Necronomicon, s nímž však zároveň Zlo omylem opět probudí. To ale opět nedává smysl, protože Kniha mrtvých zůstala v chatě na konci Smrtelného zla 2 a verze, která se objevila v Armádě temnot, zůstala u mudrce ve středověku. Kde tedy Ash vzal Necronomicon a v jakých dalších aspektech se bude jeho svět lišit od toho filmového, na to si budeme muset počkat až do seriálové premiéry…
FOTO: Renaissance Pictures, Rosebud Releasing, Universal Pictures, Starz
#6 Hurley: Kamaráde pokud máš Armádu Temnot dobře nakoukanou tak jsi si mohl všimnout že ve scéně na hřbitově jsou na oltáři tři knihy… takže Necronomicon není jenom jeden :) je to složitý :D Raimiho zápletka je děravá ale tyhle filmy nikdy nebyly ani tak o příběhu jako o zábavě tak nač to řešit :) prostě si to užívej :)
#4 Ashley Williams: To právěže nedává tak úplně smysl. Pokud by Ash vzal knihu ze středověku, aby ji měl v seriálu, pak ta kniha ve středověku už logicky není. Tzn. profesor Knowby by ji pak v hradu Kandar nikdy nemohl najít, nikdy by ji nemohl vzít do chaty a Ash by ji tam nikdy nemohl zapálit a časová smyčka by pak nemohla být kompletní (navíc když Ash v seriálu říkal, že ji zkoušel zapálit, ale nešlo to). Tady ta kontinuita prostě nefunguje a bojím se, že jen tak to nevysvětlí.
#7 Ashley WilliamsZaroveň začátek z dvojky není tak uplně mimo dozvídáme se tam historii o knize a jméno profesora který ji našel… tohle to je asi jediné co navazuje na první film… :) v úvodu + ta sekce kdy ash u sekne hlavu Lindě a de jí pohřbít tam už si můžete všimnout těch jeho zranění z prvního dílu… :)
Jen pro opravu pokud jste si dobře zhlédli celou trilogii tak jistě víte že Ash na konci v prvním díle knihu zpálil a ve dvojce se už neukázala jenom v rekapitulaci na začátku místo ní tam sou ty stránky… knihu získal v armádě temnot a ačkoliv tam není vidět že by si jí bral sebou tak si jí sebou bral… autorovi bych doporučoval se víc na ty filmy podívat a srovnat si to trošku v hlavě :) mě to taky ze začátku dost zmátlo… :) ale pak sem sledoval i ty malinký odkazy na puvodní filmy ve dvojce si můžete každý všimnout Ashovo zranění na ruce a na noze tohle všechno se mu stalo po střetnutí s Lindou v jedničce :) to už samo o sobě je důkaz že začátek dvojky nemá nic společnýho z jedničkou a tedy vlastně je to tam tak nějak zbytečně film navazuje až po rekapitulaci :) Ash vs Evil Dead navazuje na celou trilogii… z jedničky je tam ta částečně dusná atmosféra v některých momentech a spousta krve a nechutností z dvojky je tam víc těch šíleností a komedie…a Ash je tam ze trojky teda je ho aktuální chovaní ve filmu… ze začátku v pilotu jste si taky mohli všimnout jak Ash po prvním střetu se zlem má strach což ukazuje že si pamatuje to co se dělo v prvním a druhém díle… :) vývin postavy byl taky v trilogii naprosto geniální :) (y) ještě bych chtěl dodat že ta kniha co našel v středověku je zároveň kniha kterou našel v prvním filmu se Scottym a kterou také pak zpálil… :)
#6 HurleyDík za článek, výborné postřehy! Filmy-všechny tři- jsem osobně viděl několikrát (i v devadesátých letech :-D ) Nesrovnalostí jsme si s kámošem samozřejmě všimli, ale jak už to někdy bývá vše prominuto po dalším a dalším shlédnutí, protože jak jedna reklama praví: „Když to miluješ, není co řešit“ Seriál nemá chybu a jestli se tam „nějaká“ najde, tak to moc opravdu neřeším :-) Ještě jednou díky Hurley! A démonický den všem :-)
výborný článok, zas som o trochu múdrejší,) díííky Hurley!!
pekny clanek, diky za nej :) btw, je me u zadele jake nesrovnalosti tam budou, proste UZ AT TO JE V ETERU :)