Smrtelné zlo

Smrtelné zlo

1981


Smrtelné zlo, Lesní duch, Chata v lese. Kultovní celovečerní debut Sama Raimiho The Evil Dead, který dodnes platí za stavební kámen moderního hororu, znají čeští diváci už od počátku 90. let pod různými názvy, všem ale v paměti utkvěl stejně silně jako divákům americkým o deset let dříve.

Základní informace

Originální název: The Evil Dead
Alternativní český název*: Lesní duch
Premiéra: 15. října 1981 (USA)
Režie a scénář: Sam Raimi
Hudba: Joseph LoDuca
Hrají: Bruce Campbell, Ellen Sandweiss, Hal Delrich, Betsy Baker, Sarah York, Sam Raimi, Ted Raimi
Stopáž: 85 minut
Naše hodnocení: 100 %
(* přestože je Lesní duch primární český překlad snímku The Evil Dead, pro účely našeho webu jsme se rozhodli používat jeho festivalovou alternativu Smrtelné zlo – jednak aby film lépe korespondoval se Smrtelným zlem 2 a jednak aby se nepletl s remakem z roku 2013, který rovněž nese český název Lesní duch)

Vznik

Z vlastních kapes, od rodiny a známých a od několika michiganských investorů, kterým představili svůj filmový prototyp Within the Woods, nashromáždili Sam Raimi, Robert Tapert a Bruce Campbell v rámci své produkční společnosti Renaissance Pictures zhruba 375 tisíc dolarů (dnes v přepočtu něco přes jeden milion) na natáčení jejich prvního celovečerního snímku, tehdy ještě pod názvem Book of the Dead.

Natáčelo se v odlehlé lesní chatě v Tennessee, do které se podle scénáře Sama Raimiho měla v rámci prázdnin vydat pětice vysokoškoláků. Hlavní roli Ashe Williamese ztvárnil tehdy teprve dvaadvacetiletý Bruce Campbell, jeho sestru Cheryl si pak zahrála Ellen Sandweiss (oba se podíleli už na Within the Woods). Ashovu přítelkyni Lindu hrála Betsy Baker, Scotta a jeho přítelkyni Shelly zase ztvárnili Richard DeManincor a Theresa Tilly. Stejně jako Within the Woods, i Book of the Dead režíroval Sam Raimi a produkčně jej zaštiťoval Rob Tapert. V rámci nahrání originálního soundtracku pak tvůrci kontaktovali mladého jazzového kytaristu Josepha LoDucu.

Zatímco Within the Woods využíval motivu indiánského pohřebiště, příběh prvního Smrtelného zla se odvíjí od Knihy mrtvých (v dalších filmech označované také jako Necronomicon), kterou v chatě překládal jistý profesor archeologie, než sám záhadně zmizel. Ash a ostatní v chatě najdou knihu i několik pásek s profesorovými poznámkami. Když je poté puštěna páska, na které profesor předčítá zaklínadlo z knihy, v lese kolem chaty se probudí prastaré Zlo, které začne mladíky jednoho po druhém ovládat a likvidovat.

(Bruce Campbell a Sam Raimi během natáčení scény na mostě v úvodu filmu)

Natáčení prvního Smrtelného zla – jakožto zároveň prvního celovečerního počinu jeho tvůrců – bylo extrémně náročné. Štáb i herci museli během natáčení přespávat ve špatně vytápěné chatě a potýkat se se spoustou složitých praktických efektů a masek (především bolestivých „démonických“ kontaktních čoček). Peníze z původního rozpočtu navíc velmi rychle mizely a Sam Raimi tak musel hledat čím dál rafinovanější způsoby, jak levně a zároveň efektivně docílit určitých efektů. Jedním takovým postupem bylo například nasazení kamery na dřevěné prkno, se kterým manipulovali dva lidé a tím vytvářeli záběry z úhlu pohledu Zla, které se pohybuje lesem. Právě tímto trikem (testovaným už během natáčení Within the Woods) Sam Raimi znovu oživil práci s nestabilní kamerou a vynalezl pojem „shaky cam“.

Těsně před dokončením v roce 1981 byl film takřka na poslední chvíli přejmenován z Book of the Dead na The Evil Dead. Prvních premiér se snímek dočkal v Michiganu jakožto rodišti jeho tvůrců, kde začal sklízet i první pozitivní ohlasy. V roce 1982 se film dokonce probojoval až na festival v Cannes, kde ho zhlédl světoznámý hororový spisovatel Stephen King, který Smrtelné zlo záhy označil za jeden ze svých nejoblíbenějších filmových hororů.

A pak už sláva Raimiho díla jenom rostla. The Evil Dead je dnes považován za kultovní klasiku a základní kámen moderního hororu, jenž perfektně pracuje s hrůzou i napětím, které se mu daří vyždímat i z nízkého rozpočtu. Smrtelné zlo odstartovalo kariéry Sama Raimiho, dnes jednoho z nejuznávanějších hollywoodských režisérů, i Bruce Campbella, který se během let stal kultovní hororovou ikonou a legendou béčkových filmů. Smrtelné zlo také vyprodukovalo mimo jiné i několik pokračování, prvního z nichž s názvem Smrtelné zlo 2 (Evil Dead II) se diváci dočkali v roce 1987.

FOTO: Renaissance Pictures, New Line Cinema

Trailer a galerie

Thumbnail Play icon


Chceš taky něco napsat? Ale k tomu se musíš registrovat nebo se přihlásit!

Zatím žádné komentáře