Within the Woods

Within the Woods

1978


Před sérií Evil Dead tu bylo Within the Woods: půlhodinový hororový kraťas Sama Raimiho, který fungoval jako prototyp prvního Smrtelného zla a zároveň i praktická ukázka pro investory, jejichž finance mladý režisér ke zrealizování svého prvního celovečerního filmu tak zoufale potřeboval.

Základní informace

Český název: V lesích (neoficiální)
Premiéra: rok 1978 (film se nedočkal oficiální premiéry)
Režie a scénář: Sam Raimi
Hrají: Bruce Campbell, Ellen Sandweiss, M. Valenti, Scott Spiegel
Stopáž: 32 minut

Vznik

Ve druhé polovině 70. let už za sebou mají necelí dvacátníci Sam Raimi, Rob Tapert a Bruce Campbell několik filmových kraťasů převážně komediálního rázu. Rozhodnou se proto udělat krok vpřed a natočit svůj první celovečerní film, který navíc nebude komedií, nýbrž hororem. Na takový projekt ale potřebují finance a taky ukázku toho, co vlastně umí. Raimi se proto nejdříve rozhodne natočit jakýsi prototyp výsledného produktu, čímž vznikne třicetiminutový snímek Within the Woods.

Během školního výzkumu se Raimi inspiruje fiktivní knihou mrtvých – Necronomiconem z povídek amerického spisovatele Howarda Phillipse Lovecrafta. Ten si však nechá až do budoucích filmů a pro příběh Within the Woods využije indiánské pohřebiště, jehož znesvěcení probudí démony, kteří posednou skupinu přátel v lesní chatě, jenž se začnou navzájem vyvražďovat.

Na rozdíl od budoucích Raimiho hororů nehraje Bruce Campbell ve Within the Woods hlavní roli, nýbrž je první postavou, kterou ovládne démon. Hlavní hrdinkou je tak naopak přítelkyně Bruceovy postavy v podání Ellen Sandweiss, která si s Brucem zahrála i v budoucím Smrtelném zlu jako Ashova sestra Shelly. Ve Within the Woods dále hráli Samův a Bruecův starý známý Scott Spiegel a amatérská herečka Mary Valenti.

(namaskovaný Bruce Campbell a režisér Sam Raimi během natáčení)

Spíš než krátkometrážní snímek v pravém slova smyslu je Within the Woods především ukázkou Samova stylu a zručnosti. V rámci jeho příprav založili Sam, Bruce a Rob Tapert jejich dodnes fungující produkční společnost Renaissance Pictures a do rozpočtu z vlastních kapes vložili 1 600 dolarů (a celý snímek se natáčel na Robově rodinném pozemku). Ve filmu je pak vidět hned několik záběrů a vypravěčských postupů, které se později dostaly do Raimiho série Evil Dead, a to například včetně série záběrů z úhlu pohledu neviditelného Zla. Důležité bylo pro tvůrce také „osahání si“ výroby masek a různých praktických efektů, k čemuž jim dopomohl už tehdy zkušený maskér Tom Sullivan.

Raimimu se v roce 1978 podařilo domluvit uvedení Within the Woods v jednom deatroitském kině před premiérou The Rocky Horror Picture Show. U návštěvníků kina měl jeho film úspěch, do širší distribuce se však nikdy nedostal a byla na něj tehdy napsána pouze jedna, byť stále pozitivní recenze.

Sam Raimi využíval Within the Woods k získání peněz pro celovečerní verzi od nejrůznějších investorů. Některé z nich tento kraťas zaujal, jiné zase ne. Tak jako tak se ale Raimimu nakonec podařilo nashromáždit přes 300 tisíc dolarů, za které v roce 1981 natočil dnes už kultovní The Evil Dead – Smrtelné zlo.

Snímek ke zhlédnutí

Thumbnail Play icon

Celý film je volně ke zhlédnutí na YouTube, bohužel však ve velmi špatné kvalitě, která nám snímek rovněž znemožňuje s čistým svědomím plnohodnotně zhodnotit. A lepší verze už se asi nikdy ani nedočkáme.

FOTO: Renaissance PicturesChceš taky něco napsat? Ale k tomu se musíš registrovat nebo se přihlásit!

Zatím žádné komentáře