Proč je Morgan jednou z nejlepších postav ze světa The Walking Dead?

Proč je Morgan jednou z nejlepších postav ze světa The Walking Dead?

14.10.2020 16:00


Diváci The Walking Dead a Fear the Walking Dead se dělí na dva nesmiřitelné tábory: jedni Morgana Jonese milují a druzí ho nemohou vystát. Podle nás je to však jedna z nejzajímavějších postav celého univerza chodících mrtvol. Proč si to myslíme?


Jde hlavně o jeho vývoj, který někteří odsuzují jako nelogické skákání od jednoho extrému k druhému. Pravda je však taková, že jeho vývoj je skutečně komplexní a propracovaný, srovnávat se s ním dají snad jedině Carol a Negan, a dokonale odzrcadluje realitu světa, v němž naše postavy musí přežívat.

Morgan byl slušným člověkem, kterého zmáhal žal ze ztráty své milované manželky. Další rána osudu přišla poté, co ztratil svého syna Duanea, a to ho dostalo na úplné dno. Ztratil sám sebe a jediné, o co mu šlo, bylo zabíjení. Až Eastman ho přivedl zpět na stranu dobra a Morgan se od té doby snažil odčinit vše zlé, co udělal, a proto už nechtěl nikoho zabíjet.


Během války se Spasiteli však musel čelit kruté pravdě – v tomto novém světě není možné nezabíjet. Stejně jako alkoholik, který chce skutečně přestat pít, ale pak jednou podlehne a už v tom zase jede, i Morgan zase začal spadat do vražedného módu. Protože to ale nechtěl připustit, rozhodl se odejít a stranit se všech lidí.

(Morgan Jones je mrtvý. Foto: AMC)

Jak mu ale řekl Rick Grimes, lidem se uniknout nedá. Když si to Morgan uvědomil, přijal roli vůdce skupiny ze seriálu Fear the Walking Dead a rozhodl se pro nový přístup, který do světa živých mrtvých přinesl zase něco jiného – pomoc cizím lidem.

Tato etapa jeho příběhu je mnohými vnímána jako slabá, nudná a nesmyslná. Naopak, pomáhat druhým, i když se můžou chovat nepřátelsky, je základní kámen při budování nové civilizace, a právě tam celé univerzum směřuje. Svět nikdy nebude obnoven, když proti sobě budou lidé neustále bojovat a vraždit se. Sám Morgan byl kdysi vrahem, ale někdo se rozhodl ho nezabít, ale pomoct mu. Že se to dá, jsme viděli i u Owena, který spolu s Vlky napadl Alexandrii, ale díky Morganovi nakonec zachránil Denise, která pak zachránila Carla. Podobně i takový Logan si uvědomil svou chybu. Stejný příběh platí pro Negana a Dwighta. Ani Martha, úhlavní nepřítel konce čtvrté řady, by nebyla zlá, kdyby jí na začátku někdo pomohl.

Nyní však pro Morgana nastává další změna. Díky Virginii si uvědomil, že nemůže konat jenom dobro, ale musí stát na pomezí mezi dobrem a zlem. Je potřeba pomáhat i neznámým lidem, ale ne všichni se chtějí změnit, protože jim nový světový řád vyhovuje. Morgan Jones je mrtvý. Teď je to někdo jiný.


Jít na Fear the Walking Dead | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!