Minule jsme se snažili podívat na pozitiva, která může přinést nový seriál ze světa Harryho Pottera. Nyní se vydáme tou snadnější a temnější cestou a pokusíme se vám ukázat, proč to naopak není vůbec dobrý nápad. Očekáváme slušnou a kultivovanou diskuzi.
1. Je na to příliš brzy
Prvního filmu o Harrym Potterovi jsme se dočkali v roce 2001. Celá sága skončila o deset let později, tj. v roce 2011. Od posledního filmu neuběhlo ani třináct let a už se nyní přemýšlí o restartu. Celá řada diváků má kultovní sérii stále v paměti a tvůrci se tak automaticky vrhají na tenký led. Odvaha jim nechybí, ale tento nový seriál představuje ohromný risk. Počkat dalších deset let by nebylo od věci a i to by možná bylo brzy. Není potřeba totiž předělávat vesměs velice kvalitní filmařské dílo, ke kterému se každý divák rok co rok rád vrací.
2. Úmyslné zásahy do předlohy a její nerespektování
Každý tvůrce chce do svého seriálu přinést něco nového. I jiné adaptace se v konečném důsledku liší od knih. A čím více řad, tím větší a citelnější odklon můžeme pozorovat. Příkladem může být seriál Hry o trůny, ale třeba i dokonalá filmová série Pána Prstenů. Veškeré změny se ovšem musí dělat s citem, neboť fanoušci jsou na jakoukoliv změnu velice citliví. Neopodstatněné změny a nerespektování původního materiálu zvedá fanoušky ze židle. A pokud přeteče určitá úroveň soucitu, seriál rychle u diváků vybouchne. Stačí malá změna pohlaví, velké zásahy do děje a je vymalováno.
(Proč není dobrý nápad nyní vyrukovat se seriálem o Harrym Potterovi? Foto: Warner Brothers)
3. Aktuální rozpoložení v Hollywoodu
Hollywood je opravdu zvláštním místem a pro celou řadu fanoušků je jeho přeměna v posledních třech letech velice bolestivá. Historický seriál z anglického dvora zkrátka musí obsahovat veškeré multikulturní aspekty, historie nehistorie. A vlastně tímto moderním trendem může hodně rychle vykrvácet i Harry Potter. Knihy se primárně zaměřují na rodiny z Velké Británie, čemuž taktéž odpovídalo herecké obsazení. Snaha o to být maximálně korektní může ale celé sérii spíše uškodit. Knihy byly psané na přelomu minulého století a určitý feeling by z nich měl být cítit i nyní v seriálu. Pokud si ale máme vsadit na něco, v čem noví tvůrci stoprocentně selžou, tak je to právě tento bod. Hollywood neodpouští a má jasnou šablonu jak natáčet filmy a seriály. A v tuto chvíli jbohužel existuje jen jediný správný způsob jak to dělat.
4. Snaha být originální a za každou cenu přinést něco nového
Úzce souvisí s bodem č. 2. Ať už bude pracovat na seriálu kdokoliv, nikdo nebude chtít převádět jedna ku jedné knihu do seriálu. Každý si bude chtít do seriálu propašovat něco svého, originálního a nevšedního. Jenže někdy tato originalita může být na obtíž a celému dílu spíše ublížit. Je velice tenká propast mezi tím, co si můžete dovolit změnit a co ne. A odhadnout hloubku této propasti je velice obtížné. Přílišná originalita vám může vylámat zuby a představit za každou cenu něco nového taktéž.
5. Nedostatečná vize, slepý hon za penězi, nezkušený tvůrčí tým
Položme si sami otázku – proč vůbec vzniká tento seriál? To neuměla J. K. Rowlingová přijít s nějakým jiným příběhem z kouzelnického světa? Zřejmě zjistila, že jakýkoliv její nový výtvor (série Fantastická zvířata) není až tak úspěšný. Proto se vrací k dílu, u kterého měla zdaleka největší úspěch. Studio Warner Brothers na to sáhlo všemi deseti, ale může jít jen o slepý hon za penězi. I když na seriálu bude pracovat sama Rowlingová, na vlastní oči jsme viděli, že není příliš dobrou scenáristkou. Pokud se na seriálu podílí neznámí či naprosto nezkušení tvůrci, může to dopadnout katastrofálně. Nesmí zároveň jít ale o kopii původního filmového zpracování. Tvůrčí tým to bude mít velice těžké. Snad tedy mají vizi, čeho chtějí dosáhnout a jak.
Původní článek, kde jsme naopak hledali pozitiva na novém seriálu, jsou uvedeny zde.
Tak pokud tam vyloženě nebude černej Heřman Cringer a indka Ronina Weatherbyová tak to nebude až tak zlé, ha ha ha
Mohlo by to být kvalitní. Ale taky to vidím černě, všeljak se to dá podělat jako Witcher nebo Lotr seriály. Je na to opravdu brzy, pořád máme v paměti filmy a nejvíc se bojím změny etniky nebo pohlaví u hlavních tří postav ( i těch dalších ). A ty zvířata mám pocit že jsem viděl celou jen jedničku, protože se na to nedalo dívat.
Dopadne to jako ,,Prsteny moci". Něco tam bude super, ale zbytek bude přeplácaná kravina, kde 70% herců bude černých a LGBT+ . Nemám nic proti těmto lidem, ale už je toho vymývání mozků s menšinami(už většinami) moc!
Místo Harryho Pottera by se ale ujal Černý Petr. BTW. Ještě, že tento seriál byl ještě normální.
Ak ten HP seriál nakoniec vyjde, tak sa stavím, že tvorcovia doň zakomponujú všetky chyby spomenuté v 5 bodoch. :D To je proste dnešný Hollywood.
Podle mne na všech pět bodů tvůrci dojeli už při třech filmech Mloka Scamandera. Každý další film dopadne hůř.
Vynikající zhodnocení. Bohužel hyperkorektivita za každou cenu zabíjí dnešní produkci.
Dobre zhrnuté. Priklanam sa k tomu,že to nedajú lebo budú vymýšlat.
Pokud se nakonec zaplatily i velmi kritizované Prsteny moci, nebo došlo ba druhou sérii ultrazprzněné Nadace, nejspíš je dost nenáročných diváků, kteří poslouží jako cílovka i pro hyperkorektní hollywoodsky pokřivenou verzi Harryho Pottera. Můžeme být jen rádi, že se stihly natočit filmy Před tímto šílenstvím. To samé platí o LOTR a třeba GoT.