Clark Gregg

Clark Gregg

2.4.1962 62 let

Celé jméno: Robert Clark Gregg
Místo narození: Manhattan, New York City, New York, USA
Známé projekty: Avengers, Agents of S.H.I.E.L.D.

Neodmyslitelná tvář agenta Phila Coulsona, která tuto postavu ztvárnila ve filmech Iron Man, Iron Man 2, Thor a Avengers. Právě v Avengers to nejprve vypadalo, že se agent Coulson stal další obětí chlípné úchylky režiséra a scenáristy Josse Whedona odpravovat své populární postavy, agent Coulson však nyní vstává z mrtvých, aby vedl specializovaný tým agentů organizace S.H.I.E.L.D. v novém stejnojmenném seriálu stanice ABC.

Clark Gregg se zprvu objevoval především v menších rolích nejrůznějších televizních seriálů, jako například Mladý Indiana Jones, Will a Grace, Sex ve městě, Západní křídlo nebo Zákon a pořádek. V průběhu 90. let se však začal dostávat i do filmu, zprvu opět menšími rolemi například v Obvyklých podezřelých, Labyrintu lží nebo Magnolii.

Po několika dalších menších projektech se pro Clarka stal klíčový rok 2008. Tehdy jednak napsal a zrežíroval film Zalknutí se Samem Rockwellem podle stejnojmenného románu Chucka Palahniuka, a jednak se na stříbrném plátně divákům prvního Iron Mana poprvé představil jako zvláštní agent S.H.I.E.L.D.u Phil Coulson.

Agent Coulson se brzy stal diváky oblíbenou postavou světa filmových Avengers a spojovacím článkem mezi jednotlivými filmy či krátkými scénkami. Proto mnoho fanoušků také dost zklamalo, když se agent Coulson ve filmu Avengers stal obětí hlavní záporné postavy Lokiho. Píši „zklamalo“, nikoliv „překvapilo“, neboť zabíjení divácky oblíbených postav je pro scenáristu a režiséra Avengers Josse Whedona denním chlebem.

Mimo svou roli Phila Coulsona si Clark během posledních pár let zahrál ještě například ve filmech 500 dní se Summer, Pan Popper a jeho tučňáci nebo Much Ado About Nothing, Whedonově adaptaci stejnojmenné divadelní hry Williama Shakespeara, ve které si Clark zahrál například i s Nathanem Fillionem. Agenta Coulsona pak vedle hraní v celovečerních filmech začal Clark navíc i dabovat v animovaném seriálu Ultimate Spider-Man.

V roce 2012 Joss Whedon, nyní i producent nového seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. a scenárista a režisér jeho pilotní epizody, oznámil, že i přes jeho skon v Avengers se Phil Coulson v podánií Clarka Gregga vrátí jako hlavní postava tohoto seriálu.

Clark je od roku 2001 ženatý s americkou herečkou Jennifer Grey a mají spolu jedno dítě, dceru Stellu, která se jim narodila 3. prosince 2001.

Foto: ABC, Warner Bros.


Hraje v