Jeffrey Dean Morgan

Jeffrey Dean Morgan

22.4.1966 57 let

Celé jméno: Jeffrey Dean Morgan
Místo narození: Seattle, Washington, USA
Známé projekty: Grey's Anatomy, Supernatural, The Walking Dead

Jeffrey, rodák ze Seattlu, se k herectví dostal poměrně oklikou. Na střední (Rose Hill Junior High a Lake Washington High School) ani vysoké škole žádné dramatické kroužky nenavštěvoval, na konkurzy nikam nechodil. Hrál basketbal a ihned po škole se začal věnovat svým dvěma tehdejším vášním: malování a psaní. Nějakou dobu pracoval jako profesionální výtvarník a kariéře herce vůbec nic nenasvědčovalo. Vše se ale změnilo v momentě, kdy kamarádovi jel pomoct přestěhovat se do Los Angeles.

Město na něj muselo zapůsobit a Jeffrey se rozhodl zkusit štěstí u filmu. To se mu podařilo a již v roce 1991 získal svou první roli v bijáku Uncaged. Následovalo pár dalších drobných rolí v seriálech Walker, Texas Ranger, JAG nebo Cesta do neznáma. Hodně na sebe také upozornil seriálem z roku 1996, zvaným The Burning Zone, kde si zahrál v deseti z celkových devatenácti epizod. Jakmile měl Jeffrey trochu hereckých zkušeností, další nabídky na sebe nenechaly dlouho čekat.

Zpočátku se objevoval hlavně v televizi – v seriálech CSI, Monk, The O.C. nebo Star Trek: Enterprise. Z filmů, které natočil do roku 2005, můžeme jmenovat například Road Kill, Mrtví k snídani nebo Šestka – znamení zla.

Proč zrovna do roku 2005? Protože v této seriálové sezóně (2005/2006) si Jeffrey udělal jméno. Podařil se mu poměrně nevídaný majstrštyk – dostal totiž role hned ve třech kultovních seriálech, tři významné, nezapomenutelné role. První byla v seriálu Weeds, kde ztvárnil otce hlavní rodiny (na place se tu zároveň seznámil se svou budoucí nastávající Mary-Louise Parkerovou). Druhá byla v seriálu Supernatural, kde si střihl roli otce bratrů Winchesterových. Třetí pak byla role DennyhoGrey's Anatomy. Těmito třemi postavami na sebe Jeffrey natolik upozornil, že musel další nabídky odhazovat lopatou.

V roce 2007 se měl Jeffrey po Grey's Anatomy objevit v dalším seriálu Shondy Rhimes, pojmenovaném Correspondents. Protože Shondě už ale odklepli Private Practice a na další projekt by neměla čas a sílu, byli Correspondents uloženi k ledu. To Jeffreymu ale vůbec nevadilo. Nabídek měl až až – objevil se například po boku Gerarda Butlera a Hilary Swankové ve filmu P.S. Miluji tě, spolu s Umou Thurman a Colinem Firthem si zahrál jednu z hlavních rolí ve Vdané snoubence a vidět byl i ve snímku Zažít Woodstock od Anga Leeho.

V roce 2009 pak zazářil ve své doposud asi největší roli – střihl si postavu Komedianta ve Snyderových Strážcích. O dva roky později si opět zahrál s Hilary Swankovou – tentokrát v thrilleru Intimní past. O rok později jsme ho mohli vidět v hororu z produkce Sama Raimiho Kletba z temnot a v dobovém seriálu Magic City. V posledních letech se objevil ve větších rolích v druhé řadě seriálu Extant a v poslední řadě The Good Wife. Jeho jednou z největších seriálovou rolí je NeganThe Walking Dead. Kromě toho jsme ho mohli vidět jako Deafa Smitha v historické minisérii Texas Rising.

Postavě Negana z The Walking Dead se věnoval v letech 2016–2022. Následně si tuto roli zopakoval v seriálu The Walking Dead: Dead City, kde začal vystupovat od roku 2023. Kromě toho se objevil i v seriálu Leopard Skin, kde si zahrál LaSalleho.

Z osobního života můžeme zmínit Jeffreyho vztah s již zmiňovanou Mary-Louise Parkerovou. S tou se v roce 2008 po několikaleté známosti zasnoubil. Po pár měsících se ale vše odvolalo a pár se rozešel. Od roku 2009 Jeffrey žije s herečkou Hilarie Burtonovou, se kterou má syna a dceru.

Jeffrey má kořeny v Itálii a možná právě odtud pochází jeho zvláštní schopnost zaujmout na první pohled. A možná i částečně z tohoto důvodu se před pár lety umístil na 7. příčce v soutěži magazínu TV Guide o 50 nejpřitaž­livějších mužů v televizi. Ve volném čase se stále nejraději věnuje malování, psaní nebo čtení (tyhle záliby ho od mládí nepustily). Ze sportu miluje basketbal (další celoživotní záliba), plavání a horolezectví.

Foto CC BY-SA 2.0 Red Carpet Report on Mingle Media TV, Wikimedia Commons


Hraje v