Laurie Metcalf

Laurie Metcalf

16.6.1955 68 let

Celé jméno: Laura Elizabeth Metcalf
Místo narození: Carbondale, Illinois, USA
Známé projekty: The Big Bang Theory, Getting On, The Norm Show

Laurie Metcalf je americká herečka, která se narodila v Carbondale ve státě Illinois jako nejstarší ze tří dětí. Má bratra Jamese a sestru Lindu. Její otec jménem James byl rozpočtový ředitel na Southern Illinois University-Edwardsville, dokud náhle nezemřel v roce 1984, a její matka, Libby, pracovala jako knihovnice. Její pratetou je držitelka Pulitzerovy ceny Zoë Akins.

I přesto, že o sobě říká, že je extrémně stydlivá, rozhodla se přihlásit na konkurzy do školních her, když byla ještě na střední. Je absolventkou Illinoiské státní univerzity, kterou ukončila v roce 1976, a zatímco chodila na vysokou, pracovala jako sekretářka. Původně studovala němčinu, později antropologii a nakonec se rozhodla pro vystudování divadla. Zpočátku váhala, zda se má stát herečkou kvůli tomu, že nejspíš nebude mít pravidelný příjem, ale nakonec se pro hereckou kariéru přeci jen rozhodla.

Když byla na vysoké škole, založila s přáteli hereckou společnost Steppenwolf Theatre Company, díky níž také odstartovala její herecká kariéra. Metcalf se později přestěhovala do New York City, a zahrála si zde v divadelních hrách jako Balm in Gilead, November, Brighton Beach Memoirs, Broadway Bound, Voice Lessons, Detroit, The Other Place,// Long Day's Journey into Night, Misery, A Doll's House, Part 2 nebo //Three Tall Women.

Kromě toho se však objevila i v několika filmech, a to ve velkých i menších rolích, zmiňme např. Desperately Seeking Susan, Miles from Home, Stars and Bars, Mistress, A Dangerous Woman, Runaway Bride, Fun with Dick and Jane, Scream 2 a Lady Bird. Kromě toho svůj hlas propůjčila ve filmové sérii Toy Story paní Davisové nebo ve filmu Treasure Planet Sarah Hawkinsonové.

Dále se objevila i v několika televizních seriálech. Pamatovat si ji můžeme třeba z The Norm Show jako Laurie Freemanovou, z Roseanne jako Jackie Harrisovou, jejíž roli si zopakoval v seriálu The Conners, z Desperate Housewives, kde ztvárnila Carolyn Bigsbyovou, ze sitcomu The Big Bang Theory, kde hraje Mary Cooperovou, nebo z komediálního seriálu Getting On či The McCarthys .

Jako hostující hvězda se dále objevila v seriálech Absolutely Fabulous, Malcolm in the Middle, My Boys, Dharma & Greg, Frasier, Grey's Anatomy, Without a Trace, 3rd Rock from the Sun či Monk.

V roce 1983 se vdala za herce Jeffa Perryho, který byl taktéž zakládajícím členem herecké společnosti Steppenwolf. V roce 1983 se jim narodila dcera Zoe Perry, která hraje Mary Cooperovou v seriálu Young Sheldon. V roce 1992 se Metcalf s Perrym rozvedli.

Později se začala scházet s hercem Matthem Rothem. V roce 1993 se těm dvěma narodil syn, a nakonec se i vzali. Spolu se objevili ve filmech Blink a Chicago Cab, a v jednom díle seriálu Desperate Housewives. V roce 2005 se jim narodila dcera Mae Akins a v roce 2006 adoptovali syna jménem Donovan. V roce 2008 se s Rothem rozešla, a tři roky na to podepsala papíry k rozvodu, k němuž došlo v roce 2014.

Metcalf preferuje nejvíce divadlo, jelikož se při hraní v něm cítí pohodlně. Kromě toho se objevila v reklamě pro Plan USA, což je organizace pomáhající dětem po celém světě.

Foto CC BY 2.0 Alan Light, Wikimedia Commons


Hraje v