Sherilyn Fenn

Sherilyn Fenn

1.2.1965 59 let

Celé jméno: Sheryl Ann Fenn
Místo narození: Detroit, Michigan, USA
Známé projekty: Twin Peaks, Rude Awakening

Sherilyn Fenn se narodila jako Sheryl Ann Fenn v roce 1965 v Detriotu. Pochází z rodiny muzikantů. Má italské a maďarské předky z matčiny strany; a irské a francouzské z otcovy strany. Byla vychována jako katolička. Jako dítě velmi často s matkou a dvěma staršími bratry cestovala, dokud se v jejích sedmáctinách neusadili v Los Angeles.

Na začátku její kariéry se objevila v řadě béčkových filmů, jako je The Wild Life (1984), Thrashin' (1986), fantasy The Wraith (1986), horor Zombie High (1987) a erotický Meridian. Fenn hrála spolu s Johnnym Deppem v roce 1985 v krátkém studentském filmu Dummies. Poté spolu chodili asi tři a půl roku. Poprvé si zahrála hlavní roli v erotickém filmu Zalmana Kinga, Two Moon Junction, za který nesklidila velké ovace a další rok se kvůli tomu na filmové scéně neobjevila.

Její nejslavnější role přišla v roce 1990. David Lynch a Mark Frost ji obsadili do středoškolského femma fatale seriálu Twin Peaks, kde hrála bezohlednou, trápící se Audrey Horne. Seriál běžel mezi lety 1990 a 1991, a postava Audrey byla jedna z nejpopulárněj­ších, hlavně kvůli neopětované lásce zvláštního agenta FBI Dalea Coopera (hrál Kyle MacLachlan)

Brzo po natočení pilotního dílu ji David Lynch dal malou roli v Wild at Heart. Hrála dívku, která měla dopravní nehodu, a byla hrozný škrt. Ve filmu hrála vedle Nícolase Cage a Laury Dern. Film vyhrál Golden Palm Award v roce 1990 na Cannenském filmovém festivalu. V roce 1991 si zahrála v gangsterském filmu Dillinger spolu s Markem Harmonem.

Po skončení Twin Peaks, za který obdržela dvě nominace na Emmy a Globe, se stala hlavním hollywoodským sex symbolem. Na dalších pět let hrála v mnoha filmech, zmíníme Of Mice and Men, Three of Hearts, Boxing Helena, Fatal Instinct, Slave of Dreams nebo Tales from the Crypt. V druhé půlce 90. let se její obsazenovanost snížila. Objevila se ve filmech jako Just Write nebo Darkness Falls. A znovu se začala objevovat v seriálech. Zmíníme Friends, kde hrála Ginger, přítelkyni Matthew Perryho.

Další velkou roli v seriálu získala v roce 1998 v Rude Awakening. Hrála Billie Frankovou, alkoholickou bývalou herečku telenovel, která se snaží stát spisovatelkou, ale stále bojuje se svými sebevražednými sklony.

V novém století pak už žádné velké role nepřišly. Epizodní role v seriálech, pár filmů. Za zmínku stojí pár seriálů, ve kterých se objevila ve více dílech: Gilmore Girls, Ray Donovan, nebo S.W.A.T.

Foto: CC BY-SA 2.0 GabboT, Wikimedia Commons


Hraje v