Toby Stephens

Toby Stephens

21.4.1969 55 let

Celé jméno: Toby Stephens
Místo narození: Londýn, Anglie, Velká Británie
Známé projekty: Dnes neumírej, Black Sails, Lost in Space

Toby Stephens je anglický herec narozený roku 1969 v Londýně. Jeho matka je známá britská herečka Maggie Smith a jeho otec Robert Stephens. Svého pravého otce nikdy příliš neznal, ale spíše svého nevlastního otce, scénáristu Beverleyho Crosse. Toby se v mládí hodně pohyboval kolem lidí z filmového průmyslu, a tak bylo jasné, čím se stane.

Z počátečního divadelního herce se stal roku 1992 filmový herec. Jeho prvním filmem byl snímek Orlando, kde si zahrál postavu Othelo. Velmi známý je také z filmů Večer tříkrálový, Sunset Heights, Oněgin či Gatsby. Známý je také ze seriálu The Tenant of Wildfell Hall z roku 1996. Zvažován byl do role Robina ve filmu Batman a Robin, ale roli nedostal.

Po přelomu století přišly Tobymu dvě nabídky, kterými se proslavil ve světě filmu. Roku 2002 si zahrál v televizním čtyřdílném seriálu Napoleon, kde si zahrál Alexandra I., tedy ruského cara. Druhá role přišla téhož roku a to ve filmu Dnes neumírej, kde si zahrál Gustava Gravese, hlavního oponenta a padoucha Jamese Bonda. Těmito dvěma rolemi se zřejmě zapsal do světa filmu jako herec záporných rolí.

Po přelomovém roku 2002 následovalo opět mnoho zajímavých projektů, kde je třeba zmínit filmy jako Cambridge Spies, Vzpoura, Královnina sestra, V tmavých zákoutích, Svědek či Slečna Marplová: Modrá pelargonie.

Jako každý jiný anglický herec, tak i Toby si zahrál v nekonečném cyklu Hercule Poirot v dílu Pět malých prasátek. Tento film byl odvysílán roku 2003.

Po seriálové stránce si Toby zahrál v mnoha projektech, kde měl hlavně epizodní role. Nejpodstatnější je jeho účast na seriálu Black Sails, kde si zahrál hlavní roli kapitána Jamese Flinta. Od roku 2018 ho můžeme vidět ve sci-fi Lost in Space.

I přes jeho filmové a televizní role se stále věnuje divadlu, kde vystupuje v různých hrách dodnes. Roku 2012 dokonce namluvil ve hře 007 Legends postavu Gustava Gravese, tedy postavu, kterou sám ztvárnil v bondovce Dnes neumírej.

Za manželku si vzal roku 2001 Annu-Louise Plowman, se kterou má 3 děti.

Foto: Starz


Hraje v