Knižní předloha a seriál: Porovnání u první epizody The Heirs of the Dragon

Knižní předloha a seriál: Porovnání u první epizody The Heirs of the Dragon

28.8.2022 17:00


Ke každé z epizod sestavíme přehled rozdílů mezi seriálem a knižní předlohou. Tedy v tomto i následujících článcích se vždy dozvíte o scénách, které vypadaly v knize jinak, a je na vás, co se vám zamlouvá víc. Pokud jste si všimli nějaké další odlišnosti, určitě ji uveďte v komentářích.


Knižních zdrojů pro Rod draka je více. Zmínky v sáze Píseň ledu a ohně, zkrácená verze ve Světě ledu a ohně, povídkách Princezna a královna a Mizerný princ. Nejjistější je ale vycházet z knihy Oheň a krev. To je nejdetailnější popis prvních 150 let vlády Targaryenů, zahrnuje texty všech předchozích, široce je doplňuje a George R. R. Martin v ní ustálil i podrobnosti, v nichž do té doby neměl jasno. Jen nemá smysl zahrnovat i ty čistě seriálové scény, které s knihami nijak nekolidují, takže se nebudeme věnovat úplně všem scénám.

Letopočty

I v kontinuitě seriálu se velký koncil/rada v Harrenově odehrála v roce 101. Začátek příběhu umístil do devátého roku vlády Viseryse I. Neposkytl jinou informaci o jeho nástupu na trůn, lze tedy vycházet z knižní, kde nastoupil v roce 103. Devátý rok jeho vlády tak znamená rok 112. Což přináší celou řadu problémů.

Podle knih bylo v roce 112 Viserysovi 36, Aemma s Baelonem byli sedm let po smrti, Rhaenys bylo 38, Corlysovi 59, Rhaenyře 15, Daemonovi 31, Alicent 24, Laenorovi Velaryonovi 17, jeho sestře Laeně 20, zatímco v seriálu jsou malé děti, a na světě už byli i další, k nimž je podle seriálu zatím daleko. K tomu se tou dobou u dvora odehrála hromada kotrmelců, které seriál teprve ukáže. A nejen u dvora, třeba Craghas by touto dobou už nikoho netrápil a na Kamenoschodech by byla úplně jiná situace.

Dále seriál tvrdil, že devátý rok Viserysovy vlády je 172 let před smrtí Aeryse II. Podle knihy Aerys zemřel v roce 283, to jsme skoro nastejno. A podle seriálu Hra o trůny v roce 280, což by nás posouvalo jen do roku 109. Také žádný zásadní rozdíl. Vysvětlení tedy může být, že válka Tanec draků se neodehraje mezi lety 129 a 131, ale později, aby se královská rodina stihla rozrůst o postavy, které v ní mají bojovat, ale ještě se ani nenarodily, a že část postav je starší či mladší než má. Asi je pochopitelné, že seriál chtěl ukázal smrt Aemmy a její devastující dopad a zároveň mít Rhaenyru už v zajímavější pozici než má osmileté dítě.

Svolání velkého koncilu/velké rady

Volbu následníka svolali po smrti Jaehaerysových synů, Aemona a Baelona, jediných jasných dědiců. Ale nebyli to jediní synové, natož děti. V tomto článku se o tom můžete přesvědčit. Volbu dokonce navrhl další syn Vaegon. Jen Jaehaerys se kvůli svému zdraví nezúčastnil, kdežto v seriálu seděl na ústředním trůně. A za pozornost stojí i jeho královská koruna – v knize nosil tenkou zlatou čelenku zdobenou sedmi drahokamy odlišných barev. Nicméně v obou případech, seriálu i knize, ji převzal i Viserys.

Poslední kandidáti

V knize proti „finalistovi“ Viserysovi, synovi Baelona, nestála Rhaenys, dcera Aemona. Ji pominul už Jaehaerys, když po smrti jejího otce udělal dědicem právě Baelona namísto ní. Rhaenys se své nároky pokusila na koncilu vznést, ale ty, s nároky její dcery Laeny, byly opět zamítnuty kvůli pohlaví. Do „finále“ se však dostal její malý syn Laenor.

Malá rada

Složení malé rady Viseryse I. se rovněž dočkalo několika změn, kromě správce pokladny Lymana Beesburyho. V knize do ní nepatřil Corlys Velaryon, správcem lodí byl ser Tyland Lannister. Pobočníkem byl ser Otto Hightower, ale ten jím byl jen do roku 109, do událostí, které se v seriálu dosud nestaly, patrně bude letopočet posunutý. Naopak roku 112 by odpovídal velmistr Mellos, do té doby sloužil velmistr Runciter. Mistr práva byl od roku 105 Lyonel Strong, ale jen do roku 109, kdy se přesunul na jiné místo. I to se nejspíš posune. Lordem velitelem Královské gardy byl od roku 105 Harrold Westerling, ale jen do roku 112. A neukázali mistra našeptavačů. Zajímavá novinka je i použití kamenných kuliček k zahájení zasedání.

Turnaj

V knize nepořádali turnaj k oslavě nenarozeného prince. Turnaj, kde se uvedl Criston Cole a požádal Rhaenyru o její přízeň, byl v Panenském jezírku k nástupu Viseryse I. na trůn. Criston tam skutečně zvítězil nad Daemonem na kolbišti i v pranici. Nutno ovšem podotknout, že pranice je samostatná disciplína, jíž se účastní všichni najednou, a žádná z disciplín, ideálně ani pranice, nemá dávat šlechticům právo se vzájemně brutálně vraždit. Jinak by se turnajů nikdo neúčastnil a šlo by o legální masakr. Turnaje se řídí poměrně přísnými rytířskými zásadami a mezi ty obvykle nepatří ani, že si účastníci libovolně vybírají své oponenty, naopak se předem sestavují seznamy.

Smrt královny Aemmy

V knize nebyla vysvětlená příčina, jen smrt při porodu. Není tedy vyloučen nutný císařský řez.

Otto úkoluje Alicent

Že měla Alicent poměr s Viserysem, dokonce na pokyn svého otce, podle některých ještě před Aemminou smrtí, jsou v knize nepotvrzené drby. Ale není to vyloučené, zejména s ohledem na budoucí dění.

Vypovězení Daemona do Údolí

V knize Viserys Daemonovi nepřikázal se kvůli jeho chování po smrti Baelona a Aemmy vrátit za manželkou, to až později kvůli jinému skandálu. Po jmenování dědičky trůnu Daemon vzteky opustil Královo přístaviště sám a rozhodně nezamířil do Údolí.

Proroctví

Mohlo by se zdát, že proroctví o bílých chodcích je výmysl seriálu. Chyba! V knihách je vágně naznačeno, že podle starých záznamů z Valyrie měla zkáza lidí přijít ze zemí za Úzkým mořem, a existence prastarého proroctví o princi, který byl přislíben. To objevil třeba Rhaegar Targaryen, ale neví se, kdo ho vyslovil. Jen Rhaegarovu dědovi proroctví a to, že princ se narodí z jeho linie, měla pronést lesní čarodějka. A autor se údajně rozhodl dát jim konečně konkrétní podobu právě v seriálu. Ostatně kromě ságy, vyprávěné očima jejích postav, jsou všechny knihy psané z pohledu mistrů historiků a můžou sotva obsahovat něco, co neví, nebo tomu se svým odporem k magii nevěří.

Vzhled postav

Na závěr se můžeme ve zkratce podívat na výraznější odlišnosti v podobě knižních a seriálových postav, ač to není pro děj důležité. Viserys měl ztloustnout, oficiální ilustrace ho zobrazují s krátkými vlasy a knírkem. Rhaenys byla černovlasá po své matce Jocelyn Baratheon. Ovšem v Princezně a královně, než si autor udělal pevnou představu, jednou zmínil stříbrné vlasy. Criston Cole není z Dorne, jak se zděsila Alicent, Harrold Westerling ho správně umístil do Bouřlivých krajin.

Daemonova milenka Mysaria měla být původem z Lysu s mléčnou pletí a přezdívkou Bílý červ. Corlys Velaryon i jeho děti jsou z původního valyrijského rodu, často svázaného s Targaryeny. Tmavá kůže není vyloučena, ale nevíme, jestli mezi nimi byl někdo, po kom ji zdědit. Drobnou zajímavostí v tomto ohledu může být, že úplně na začátku autora napadlo, aby Valyrijci měli tmavou kůži a platinové vlasy, asi jako Corlys, jen až potom, co už je představil v jiné podobě. A slavné fialové oči Valyrijců budeme muset nejspíš i zde oželet.

Foto: HBO


Jít na House of the Dragon | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!