Kromě draků, které nám seriál už představil, po Západozemí touto dobou létá ještě několik dalších. Ty představí následující druhá část našeho dračího přehledu.
Díky předloze víme, že kolem Černovodného zálivu v Západozemí žilo několik divokých, polodivokých i mladých a čerstvě přivlastněných draků. Ty seriál zatím kromě zmínky některých jmen nepředstavil. Určitě se k tomu ale chystá, takže se pojďme podívat, kteří to jsou.
V případě draků, jejichž jména se překládala, jsou uvedeny všechny verze v tomto pořadí: starší překlad dle knihy Svět ledu a ohně, novější překlad dle knihy Oheň a krev a původní anglické jméno.
Stříbrokřídlá/Silverwing
Stříbrná, relativně přátelská dračice, partnerka již představeného draka Vermithora, se údajně vylíhla z vejce, které do kolébky princezně Alysanne Targaryen, dceři Aenyse I., vložila její starší sestra Rhaena. A Alysanne se s ní ihned po vylíhnutí sblížila. Spolu s ní se potom účastnila v roce 42 pohřbu svého otce, kde Stříbrokřídlá s draky Alyssaniných bratrů Vermithorem a Quicksilverem/Stříbrokmitem (v době seriálu již po smrti) podpálila pohřební hranici. Poté spolu odpluly na Náplavomarku před hrozbou Aenysova bratra Maegora Krutého, jenž se rozhodl přivlastnit si násilně trůn.
V roce 48 Alysanne Stříbrokřídlou osedlala a spolu se svým bratrem Jaehaerysem po Maegorově smrti na ní vyrazila nárokovat pro Jaehaeryse železný trůn. A když se s Jaehaerysem i vzali a začali vládnout, společně na dracích také podnikali své královské cesty. Včetně Severu a Zdi, která se ale Stříbrokřídlé vůbec nezamlouvala. Rezolutně odmítla vyletět za Zeď, i když ji Alysanne třikrát pokoušela. Vždy se raději stočila k jihu. A na rozdíl od ostatních draků, které nakonec začali ustajovat ve Dračím doupěti, Stříbrokřídlou stejně jako Vermithora ustájili v Rudé baště, aby byli spolu se svými jezdci.
Naposledy se na ní Alysanne proletěla v roce 93 a po její smrti v roce 100 zůstala Stříbrokřídlá bez jezdce po zbytek vlády Jaehaeryse I. a po celou vládu Viseryse I. Odlétla na Dračí kámen, jehož sopka draky často láká a kde si většina z nich ráda dělá doupě. Tam žila, až dokud se během Tance draků nerozhodlo, že je třeba jich do boje osedlat víc. V seriálu ji pouze v posledním díle první řady zmínil princ Daemon Targaryen.
Tessarion
Přezdívaná Modrá královna podle jejích nádherných barev. Tmavě kobaltová křídla, drápy, hřeben a šupiny na břiše jako tepaná měď, kobaltově modré plameny (v předloze jsou dračí plameny často jiné než „klasické“ barvy).
Vylíhla se za vlády Viseryse I., možná ještě před narozením Viserysova nejmladšího syna Daerona nebo někdy kolem něj, a sblížila se s Daeronem, jehož bychom měli poznat ve druhé řadě seriálu. Proto byla na počátku Tance draků už docela dost velká, aby se mohla zapojit do bojů. A také už byla osedlaná, ačkoli ani kniha neprozrazuje, kdy se na ní Daeron proletěl poprvé.
Tyraxes
Tyraxes se vylíhl z vejce darovaného Joffreymu Velayronovi nedlouho po jeho narození a na začátku Tance draků byl dostatečně velký, aby na něm Joffrey mohl létat. Byl ale stále mladý a malý, stejně jako jeho jezdec, ačkoli každý rok pořádně povyrostl, a ne dost silný do boje. I u něj zatím v posledním díle první řady akorát princ Daemon zmínil, že žije na Dračím kameni.
Měsíční tanečnice/Moondancer
Měsíční tanečnici si přivlastnila lady Baela Targaryen, dcera Daemona a Laeny Velaryon. Vyrostla z ní štíhlá, světle zelená dračice s perleťovými rohy, hřebenem a křídly, velmi rychlá na nebi i na zemi.
Protože se ale vylíhla až poté, co se Baela vrátila do Západozemí z Pentosu, tedy bylo dráče ještě mladší než mladá Baela, na začátku Tance draků dorostla teprve do velikosti válečného koně, nevážila ani tolik jako kůň a Baelu ještě neunesla. Zatím ji v seriálu v posledním díle první řady pouze zmínil princ Daemon, patrně ji ale nakonec i uvidíme, protože Baela na ni jednou přece jen nasedla.
Bouřkový mrak/Bouřkomrak/Stormcloud
Bouřkový mrak se vylíhl z vejce položeného do kolébky prince Aegona Mladšího, syna Rhaenyry Targaryen a Daemona, a tak se na něm princ na začátku Tance draků ještě ani neproletěl, ačkoli v knize už mu touto dobou bylo devět (v seriálu je ještě batole). Kniha ani nemluví o jeho podobě. Ale pokud ho pojmenovali po jeho barvách, seriál snad ukáže nějaké tmavé a šedé odstíny.
Morghul
Morghul se vylíhl ještě za vlády Viseryse I. z vejce pro princeznu Jaehaeru Targaryen, dceru Aegona a Helaeny Targaryen. Jeho jméno ve vznešené valyrijštině znamená smrt. V tuto chvíli však drak prozatím vzkvétá. Akorát na něm Jaehaera kvůli drakovu i svému nízkému věku (v knize jí bylo šest, v seriálu je nejspíš o trochu mladší) ještě nemohla letět.
Shyrkos
Shyrkos se vylíhla ještě za vlády Viseryse I. z vejce určeného pro prince Jaehaeryse Targaryena, dvojče princezny Jaehaery. Je to tedy zatím malý drak, na kterém se malý princ ještě nemohl proletět.
Kanibal/Cannibal
Zcela divoký, nikdy neosedlaný drak žijící na Dračím kameni u tamější sopky. Někdy požírá mrtvé, čerstvě vylíhnuté, malé draky anebo vejce, proto ho obyvatelé ostrova pojmenovali Kanibal. Je černý jako uhel se zlýma zelenýma očima a je největší a nejstarší z divokých draků.
Není známo, kdy se vylíhl. Muselo to být ještě před Jaehaerysem I. a podle pověstí kolujících mezi lidmi žil na ostrově ještě před příchodem Targaryenů, proto je prý tak nepřátelský vůči jejich drakům. Jen některým mistrům se to nezdá. V takovém případě by se podle nich musel vylíhnout stejně nebo dříve než Balerion, který už dávno před seriálem zemřel stářím, a Kanibal stále prosperuje.
Šedý duch/Grey Ghost
Takto nazvali obyvatelé Dračího kamene dalšího zcela divokého draka, podle toho, že je světle šedý jako ranní mlha, plachý, vyhýbá se lidem a krmí se rybami, které loví přímo z moře. Ani jeho věk není známý, ale pravděpodobně je mladý. Později ho totiž napadl další drak a všichni měli za to, že to byl Kanibal, který napadá právě mladé.
Zloděj ovcí/Ovcekrad/Sheepstealer
Poslední známý divoký drak na Dračím kameni si jméno vysloužil svou chutí na skopové. Ale vůči lidem agresivní není, pokud ho neprovokují, a ačkoli někdy s ovcemi pozře i ovčáckého psa, nikdy prý neublížil žádnému ovčákovi. Tuto povahu projevoval už od svého vylíhnutí na začátku vlády Jaehaeryse I. po celých sedm dekád, jež zatím tráví lovem na Dračím kameni, Náplavomarce a na kontinentu až u řeky Klindoproudé. Je pravděpodobné, že ho uvidíme, protože se ho během Tance draků pokusí osedlat, a zjistíme, jak ho vyobrazí seriál. Podle knihy je blátivě hnědý a štíhlý navzdory své značné velikosti.
Foto: Argo
tak ešte by sa zišlo to putovanie Arye na západ od Západozeme, tam možno bude drakov a mágie ešte plno
#9 Lovecour42: Hlavne treba rozlišovať medzi seriálom a knihami, v knihách hrá mágia dôležitú úlohu (pri výrove divokého ohňa síce nie je potrebná, ale po narodení drakov im to išlo oveľa efektívnejšie), zatiaľ čo v seriáli o ničom takom zmienka nebola, takže tam to nemusí platiť.
#9 Lovecour42: Příčina a následek může být jakkoli, to nevíme a kategoricky bych já určitě neřekla jedno nebo druhé, dokud to buď nepotvrdí autor nebo nenapíše spolehlivou informaci o původu draků, u které to nebude jen další „jedni se domnívají“. Protože to zatím nemá jasná pravidla a hlavně je to pořád všechno dost obskurní, autorovi vyhovuje, aby to byla nějaká zajímavá nebo děsivá záhada, kterou může dál prozkoumávat. Ale zkrátka souvislost mezi existencí draků a existencí magie je, a když slábne jedno, slábne i druhé. A k divokému ohni, on se dá vyrobit i bez „magické moci“, ale je to dlouhý, obtížný proces, a když se k tomu může použít magie, je to rychlejší, snazší, jistější.
#8 ori: Aha takže chápu to tak, že aby existovala magie tak jsou potřeba draci. Tak to jsem právě chápal úplně naopak a myslel jsem že draci mají moc díky magii a když magie nějak ,,zmizela" tak s ní i draci… Ten příklad s divokým ohněm je zajímavý protože v GoT jsem měl při sledování spíše pocit že ho vyrobili pomocí chemie a přitom podle knih se to teda jak říkáš dělalo pomocí magie..
#10 Ann Taylor #11 ori#7 Lovecour42: Napr. v 2. knihe, keď Tyrion chcel aby mu vyrobili divoký oheň, tak ten pyromancer vyrobil značne viac než očakával, a sám bol v šoku, pýtal sa, či náhodou niekde nie je živý drak, lebo zaklánadlá ktoré použili pri výrobe fungovali oveľa lepšie než doteraz. Ako mladý učeň sa pýtal svojho majstra, prečo niektoré zaklínadlá, ktoré majú v knihách, dnes už nefungujú, keď v minulosti fungovali, a on povedal že to kvôli tomu lebo zo sveta zmizli draci. Keď bola zase Daenerys v Quarthe tak sledovala pouličného kúzelníka, potom sa tam objavila jedna žena a povedala jej že ešte nedávno vedel ten kúzelník iba lacné triky, ale jeho moc narástla od narodenia jej drakov. Na začiatku 4. knihy sa zase spomína nejaká sviečka v Citadele, ktorá bola vyhasnutá dlhú dobu, ale začala svietiť v dobe keď sa narodili Daenerysini draci. Proste existencia drakov má na svedomí to že kúzla sú silnejšie než v svete bez nich.
#9 Lovecour42#6 Ann Taylor: To vypadá že se fakt význas. Mohu jeste teda jeden dotaz? Vidím po několikáté zmíněné že ,,ubyvala magie ". Lze k tomu něco více říct? Nevím co si pod tím představit. Znalcům se omlouvám za možná blbě dotazy ale viděl jsem jen GoT a teď sledují HotD ale ke knihám jsem se bohužel nikdy nedostal.
#8 ori#5 dfx: To není zrovna moc přesné. Do doupat a potom Dračího doupěte se zavírali od začátku. Po Tanci draků už pak akorát nebyli jezdci, skoro žádní draci schopní nějakého unést, a když už bylo jedno nebo druhé, nebylo to kompatibilní, a ani nebyla po zdrcující ohnivé válce velká podpora pro nějakou nápravu. A hlavně s ubývající magií už by ta náprava ani nebyla snadná. A je nutné vzít v úvahu, že těch pár posledních draků na Dračím kameni byli poslední draci ve známém světě a že zdaleka ne každý Targaryen do Tance měl draka, takže ono to upadalo už od zkázy Valyrie celkově.
#7 Lovecour42#1 Lovecour42: Po Tanci Drakov ľudia začali drakov zatvárať a nelietali na nich alebo len veľmi málo na nich lietali. V seriáli Daenerys vravela, že keď draky nemohli lietať, tak ani nerástli a ostali malé. Keď si dobre spomínam, tak aj Daenerys dvoch svojich drakov vo štvrtej sérii zatvorila na nejaký čas a nerástli, keď Drogon uletel. Keď sa Drogon vrátil, tak viditeľne vyrástol a Rhaegal s Viserionom ostali menší.
#6 Ann Taylor#3 Brisingr8: No já to na YT také slyšel a autora znám z jeho jiných vyprávění z tohoto světa a i jiných románů jako je Pán prstenů. Ten člověk má příjemný hlas a neoddiskutovatelný vypravěčský talent. Je dokonce tak dobrý, že mám podezření na vzdělání z DAMU, nebo něco podobného. Než udělá video tak si problematiku opravdu navrčí tak že by mu vysekl poklonu i George R.R. Martin. Těch videí má desítky z různých období tohoto světa a jsou všechny naprosto skvělé
#1 Lovecour42: dnes som videl video od loremastrs na YT ked chces si ho najdes… bolo ich nieco malo pod 30 od Baleriona po posledneho draka ktory nemal meno iba je znamy ako last dragon (bola strasne mala o nieco vacsia ako pes /nie len preto ze bola mlada ale skratka zdegenerovana/ ale aj tak mala 5 vajec ktore sa vsak nikdy nevyliahli…Zomrela cca dvadsat rokov po tancu drakov za vlady Aegon III preto sa aj nazyva aegon drakozkaza/drakozhouba. Samozrejme ze v tomto zozname su aj draky deanerys a ked vychadzas z kniznej predlohy tak zatial este vsetci traja ziju…
#2 Ann Taylor: ako vzdy super clanok. vzdy si radsej fakta precitam ako pozriem alebo iba cisto audio. Vdaka
#4 Rafan#1 Lovecour42: U drtivé většiny z nich se to ukáže a ti, co se líhli noví, tak se líhli do světa, kde dračí populace mizela, s tím mizela magie, podmínky pro ně tím pádem nebyly dobré (k tomu po Tanci draků o ně spousta lidí ani nestála) a tak ani jejich kondice nebyla nic moc a dlouho nevydrželi. Poválečný král taky nebyl dračí fanoušek a mnozí věří, že mistři je viděli mizet hodně rádi. Ale u pár draků je osud nejasný, což buď naznačí seriál, nebo to pak můžeme rozebrat, až to nebude spoiler.
#3 Brisingr8Hromada draků koukám nás čeká :) Co se vůbec stalo, že za nějakých 300 (?) let draci vymřeli. Alespoň teda co pamatuju GoT tak tam zadní draci už neexistovali než je měla Denny… To umřeli v bojích všichni? A co ti divocí, ti taky vymřeli?
#2 Ann Taylor #3 Brisingr8 #5 dfx