Přehled všech targaryenských korun

Přehled všech targaryenských korun

1.9.2024 10:00


Jedním z témat seriálu je otázka, kdo má nárok na železný trůn. K vládci na trůně přitom patří královská koruna spjatá i s titulem král Andalů, Rhoynů a Prvních lidí, lord Sedmi království a Ochránce říše. Takových korun vyrobili od zavedení tohoto titulu hned několik.


Koruna Aegona I.

V knižní předloze prostá obroučka z valyrijské oceli s velkými čtvercovými rubíny po obvodu. V seriálu má masivní ozdobné prvky připomínající skoro až zašpičatělé hradby a malý osmihranný rubín vpředu. Byla to první koruna pro sjednocené Západozemí. Jako první král z dynastie Targaryenů ji nechal zhotovit Aegon I., ještě než se králem stal. Korunovala ho s ní jeho sestra a manželka Visenya na začátku jeho dobývání, po dobyvačné válce podruhé oficiálně Nejvyšší septon.

Po něm tuto korunu nosil jeho mladší syn Maegor I., který uzmul trůn svému synovci. Korunovali s ní i Aegona II. na začátku Tance draků, aby mu s pomocí slavných symbolů Targaryenů propůjčili co největší legitimitu, a po určitou dobu ji nosil i jeho bratr Aemond, alespoň tedy v knižní verzi. A to jako regent po Havranově hřadu. A skoro tři dekády po Aegonovi ji nosil mladý Daeron I. Ten na krátko dobyl Dorne, a když tam vyjel hasit rebelie, jaké se ihned po dobytí rozhořely, padl a jeho koruna se ztratila.

Koruna Aenyse I.

Byla ze žlutého zlata, umně vyvedená, větší a zdobnější než Aegonova, vykládaná nefritem a perlami s tvářemi Sedmi dle víry v Sedm. V doprovodných materiálech k seriálu má být zobrazovaná i se sedmi hranatými rubíny různé velikosti, ať už na znamení Sedmi nebo Sedmi království. Takovou korunu nechal zhotovit Aenys I., dědic Aegona I., ač alespoň na začátku své nedlouhé vlády možná nosil i otcovu. A po něm ji na chvíli převzal jeho jediný syn, který přežil následnou vládu Maegora I., Jaehaerys I.

Koruna Jaehaeryse I.

V předloze jednoduchá obroučka ze žlutého zlata, do níž zasadili sedm drahokamů různých barev reprezentujících Sedm království. V seriálu vyšší, masivnější zlatá koruna se stříbrnými prvky, zdobená méně nápadnými kulatými znaky velkých rodů Sedmi království (měl by chybět rod Greyjoyů) se znakem Targaryenů vpředu, špičkami či „rohy“ a vzorovaná po celém obvodu.

Nechal ji vyrobit Jaehaerys I., když odložil korunu po otci. Po něm ji převzal jeho nástupce Viserys I. Na začátku Tance draků ji pak ser Erryk Cargyll z Královské gardy (v předloze ser Steffon Darklyn) propašoval na Dračí kámen Rhaenyře, když se rozhodl přidat na její stranu. A podobně jako koruna jejího protivníka se ztratila. Bez spoilerů lze říct, že nakonec posloužila k platbě a dostala se k obchodníkovi z Braavosu, kde její stopa končí.

Koruna Aegona III.

Úzká, jednoduchá, nezdobená zlatá obroučka odrážející Aegonovu osobnost a nezájem o zkrášlování či luxus. Vyrobili ji tedy až v období po seriálu a ač odpovídala specifické povaze svého prvního nositele, přijal ji i Viserys II. a více než 60 let po něm Aegon V. S nímž pravděpodobně skončila v plamenech během děsivého požáru Létohradu.

Koruna Baelora I.

Jelikož Daeron I., dědic Aegona III., o korunu přišel v Dorne, jeho bratr Baelor, po Daeronově pouštní smrti nový král, si pořídil novou, specifickou ozdobu. Byl zapálený septon, jeho hlavním cílem byl mír, uctívání bohů, a tak nosil korunu z květin a révy. Pokud to byly skutečné květiny a réva, můžeme odhadnout, co se s ní stalo. A proč ji nenosil Baelorův nástupce Viserys II.

Koruna Aegona IV.

Obrovská, těžká, masivní koruna z červeného zlata, jejíž každou špičku tvořila dračí hlava s drahokamy místo očí, odpovídala nenasytným chutím Aegona IV., jenž se odmítl spokojit s jednoduchou čelenkou po svém otci Viserysovi II. a nechal si vyrobit monstrum.

Po něm převzal tuto korunu jeho syn Daeron II., protože se část říše postavila za jeho bastardího bratra Daemona Blackfyra, už Aegon IV. úmyslně rozdmýchával pochyby o svém otcovství, a Daeron potřeboval co nejvíce působit jako otcův právoplatný dědic. Převzal ji pak i jeho dědic Aerys I. a v knižní předloze o několik generací později šílený Aerys II. V seriálu Hra o trůny si nechal Aerys II. zhotovit vlastní korunu z tmavého stříbra, špičkami zahnutými jako plameny a zdobenou vzorem vycházejícím z dračích šupin.

Koruna Maekara I.

Válečnická koruna s ostrými černými železnými hroty zasazenými do obroučky z červeného zlata rovněž odpovídala nátuře jejího prvního nositele. Maekar, nejmladší ze synů Daerona II., nepočítal s trůnem. Byl to strohý válečník, jenom řada nešťastných okolností z něj po Aerysovi I. udělala krále, a tak není divu, že nesáhl po koruně předchůdců. Jeho následník Aegon V. ji nepřevzal, zvolil si rovněž prostou korunu Aegona III. Ale chopil se jí jeho následník Jaehaerys II. Akorát v seriálu Hra o trůny generaci Jaehaeryse II. vynechali, tudíž tam zdobila pouze Maekarovu hlavu.

Koruna Daenerys

Daenerys v seriálu Hra o trůny nenosila korunu, jen v předloze jednu používala. V Qarthu jí obchodníci z Turmalínového bratrstva nechali vyrobit korunu ve tvaru tříhlavého draka svíjejícího se ve spirálách ze žlutého zlata, se stříbrnými křídly a hlavami z nefritu, slonoviny a onyxu podle jejích tří draků. Daenerys ji nosila při oficiálních příležitostech jako královna Meereenu. Ovšem nedělala to ráda, protože je to masivní, těžká věc, z níž rozbolí tělo.

Koruna Daemona

Netradiční korunu svázanou z naplaveného dřeva chvíli nosil princ Daemon, bratr Viseryse I., když si v první polovině Viserysovy vlády začal říkat král Kamenoschodů a Úzkého moře (v seriálu jen Úzkého moře), jelikož na krátkou dobu dobyl ostrovy Kamenoschody v Úzkém moři. Nakonec se jí ale vzdal stejně jako titulu i pochybného království a odevzdal ji bratrovi.

Koruny královen

Vedle Targaryenů vládnoucích vlastním jménem byly v předloze zmíněny i koruny některých královských chotí. Bohužel ne detailně, ale i tak se na ně podíváme.

Alysanne, sestra a manželka Jaehaeryse I., nosila užší, ženskou verzi Jaehaerysovy koruny se sedmi drahokamy (nebylo zmíněno, jestli taková verze existovala i v seriálu). Viserysova Alicent Hightower měla rovněž vlastní královskou korunku, kterou při korunovaci Aegona II. posadila na hlavu jeho sestře a manželce Helaeně. Zřídka nošenou, přesto zmíněnou korunu vlastnila sestra a manželka Aegona IV., Naerys.

A poslední známá koruna patřila Rhaelle, sestře a manželce Aeryse II. (stejně jako u Naerys ji možná zdědila po některé z předchůdkyň). Ta měla stejně nešťastný osud jako ta Jaehaerysova, respektive nakonec Rhaenyřina. Po Robertově rebelii, když Rhaella zemřela při porodu a její děti Viseryse a Daenerys propašovali z Dračího kamene do Svobodných měst, vzali její korunu s dalšími šperky s sebou. Jenže později, jakmile se oba ocitli bez prostředků a střechy nad hlavou, musel Viserys matčinu korunu prodat.

Foto: HBO


Jít na House of the Dragon | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Ale k tomu se musíš registrovat nebo se přihlásit!

Zatím žádné komentáře