Zbraně z valyrijské oceli

Zbraně z valyrijské oceli

8.9.2024 10:00


Během Tance draků se objevila spousta zbraní. Je to válka. Nejsou ale zvláštnější než ty z valyrijské oceli. Proto se podíváme na to, které meče a další zbraně z tohoto materiálu se v seriálu ukázaly nebo mohou ukázat.


Nejprve představení valyrijské oceli. Byl to materiál ukutý ve Valyrii pro zbraně, zbroj (v seriálu měl třeba Daemon Targaryen přilbu z valyrijské oceli zdobenou dračími křídly a Aegon II. zbroj po Aegonovi Dobyvateli), šperky a ozdoby. A Valyrie je za draho vyvážela do zbytku světa. Se zkázou Valyrie však zanikla schopnost tuto ocel vyrábět, jen ve městě Qohor žárlivě střeží umění existující ocel přepracovat, a je nesmírně ceněná. Po světě by se tak mohly schovávat tisíce ozdob i mečů, v Západozemí je mečů známo 227. A některé k tomu během časů zmizely.

Nemožnost valyrijskou ocel vyrobit znovu vychází z toho, že při výrobě měla hrát roli magie, nejspíš krvavá nebo ohnivá, možná dračí oheň, a to mělo s nekonečným překládáním při kování zajistit odstranění nečistot a zvláštní vlastnosti. Valyrijská ocel je lehčí, silnější, tvrdší, odolnější než jiné. Čepel z valyrijské oceli má lepší balanc, je ostřejší než ostatní, i meče stovky let staré jsou ostré jako nové a není třeba je brousit. K tomu je nápadná na pohled, většinou tmavě šedá, vypadá až černá, s charakteris­tickými vlnkami. Neponičí ji oheň, ani dračí. A vedle dračího skla je jediným známým materiálem, kterým lze zabít bílé chodce a nemrtvé (v knize na rozdíl od seriálu Hra o trůny valyrijská ocel ani dračí sklo nestačí na nemrtvé). Tudíž jsou nejslavnějšími zbraněmi z valyrijské oceli především meče Targaryenů.

Blackfyre

Jedenapůlruční dlouhý meč, v seriálu má křížovou záštitu tvarovanou jako dvě dračí hlavy a křídla, černý jílec, po němž se vine zlatá spirála, a sedmihrannou placatou hrušku se sedmicípou hvězdou víry v Sedm. Nosil ho Aegon Dobyvatel při dobývání Západozemí a po celou svou vládu. Občas to s ním nechal zkusit i svého staršího syna Aenyse, jenže Aenys nebyl nejlepší šermíř, slibnější byl mladší Maegor. Blackfyre s ním putoval i na pohřební hranici zapálenou draky a jakmile Maegor po žehu meč vytáhl, ukázalo se, že ostří ztmavlo, ale nepoškodilo se. Na trůn pak usedl Aenys a Blackfyre věnoval Maegorovi. Ten ho nosil jako princ, později i jako král, kterýžto titul uzmul Aenysovým dětem.

Po něm Blackfyre používal Jaehaerys I., Aenysův poslední syn. Maegorovi ho totiž ukradla jeho neteř, vynucená manželka a Jaehaerysova sestra Rhaena během svého útěku z Rudé bašty a předala ho bratrovi. Z předlohy není zřejmé, jestli se ho doopravdy chopil i jeho nástupce Viserys I. Nepochybně ho vlastnil, v seriálu se s ním nechával vidět při formálních příležitostech. A po Viserysově smrti proti jeho vůli korunovala jeho manželka a Malá rada Aegona II., jemuž jako jeden z důležitých symbolů rodu Targaryenů a legitimity předali i Blackfyre. Měl ho až do smrti (jen v seriálu se ho po Havranově hřadu zmocnil jeho bratr a regent Aemond) a stejně jako u koruny po Aegonovi I. se ho po něm chopil přespříští král Daeron I. a padl s ním v Dorne. Na rozdíl od koruny se však meč podařilo zachránit.

Dostal se až do rukou Aegona IV. Ten ho věnoval svému bastardu Daemonovi namísto legitimnímu synovi, učenci Daeronovi. Daemon si podle meče zvolil přízvisko, založil celý rod Blackfyre. Mnozí také měli za to, že Blackfyre symbolizuje monarchii, a jelikož ho Aegon předal Daemonovi, projevil přání, aby se stal králem. Což nebyl jediný důvod, proč se rozhořelo celkem pět Blackfyrových rebelií. Akorát se meč neukázal ve všech. Po první ho odvezl Daemonův poloviční bratr Hořkoocel do exilu, střežil ho pro dalšího uchazeče o trůn z Blackfyrů, a s jeho smrtí stopa meče končí.

Temná sestra

Vykovaná pro válečnici, tedy úzká čepel pro ženskou ruku, v seriálu má záštitu ve tvaru stříbrných dračích křídel, černý jílec a stříbrnou oválnou hrušku připomínající dračí vejce, se ocitla v ruce Visenye, sestry a manželky Aegona I., velmi schopné válečnice. Nosila ji dlouho, až do doby, kdy bylo jejímu synovi Maegorovi třináct let. Tehdy mu Temnou sestru věnovala.

O dvanáct let později ještě Maegorovi daroval Aenys Blackfyre, načež Maegor pověsil Temnou sestru na stěnu své komnaty na Dračím kameni a už se k ní nevrátil (možná ji přemístili zpátky do komnaty stárnoucí Visenye). Odtamtud ji za Maegorovy vlády ukradla Aenysova královna vdova, toho času rukojmí na Dračím kameni, když se jí v chaosu po smrti staré Visenye podařilo utéct. Předala ji Jaehaerysovi a meč tak zůstal v rodině.

Jaehaerys sice stejně jako Maegor vyměnil Temnou sestru za Blackfyre, avšak Temná sestra nezahálela. Předal ji mladšímu synovi Baelonovi. Jenže Baelon zemřel a Temná sestra se vrátila Jaehaerysovi. Aby ji věnoval Baelonovu mladšímu synovi Daemonovi jakožto schopnému šermíři. A ten ji používal až do své smrti, tedy bychom ji měli v Tanci draků hojně vídat.

Po Daemonově smrti zůstávala Temná sestra pár let ztracená, než se znovu vrátila k Targaryenům. Konkrétně se jí chopil princ Aemon, bratr Aegona IV., přezdívaný Dračí rytíř, považovaný za nejlepšího šermíře své doby. A nakonec další bastard Aegona IV., Krvevran, ačkoli ten měl raději svůj luk z čarostromu. Používal ji během svého pobytu u dvora, při potlačování Blackfyrových rebelií, dokonce mu dovolili, aby si ji vzal s sebou, když skončil na Zdi u Noční hlídky. Tam se ale jako lord velitel ztratil za Zdí a meč zmizel spolu s ním.

Valyrijská dýka

Seriál Targaryenům přidal dědičnou dlouhou valyrijskou jednobřitou zakřivenou dýku se zahnutou rukojetí z dračí kosti (které jsou černé) a dračího skla se zlatým vzorem, zdobenou jedním velkým a dvěma menšími rudými drahokamy na obou stranách. Ukovali ji ve Valyrii, lord Aenar Targaryen ji přivezl na Dračí kámen, skrz jeho potomky se dostala až k Aegonovi Dobyvateli. Ten měl mít věštecký sen o návratu bílých chodců, tudíž chtěl, aby Targaryen sjednotil Západozemí a čelil této hrozbě. Posledním z valyrijských pyromancerů tedy přikázal toto proroctví vyrýt do čepele tak, aby se ukázalo při vysoké teplotě jeho potomkům, pokud by hrozba přišla až po jeho smrti.

Dýka se pak měla předávat mezi králi a jejich dědici i s proroctvím. Ačkoli zatím nebylo vysvětleno, jak a zda se proroctví předalo i v situaci, kdy se králové vystřídali neočekávaně, kdy předchozí král nemohl tušit, že po něm na trůn usedne ten, kdo nakonec skončil s korunou, což nebyla výjimečná situace. Nicméně se dostala až k Jaehaerysovi I., od něj k Viserysovi I., který o její důležitosti a proroctví informoval princeznu Rhaenyru. Po Viserysově smrti se jí zmocnil Aegon II., v seriálu ji po Havranově hřadu začal nosit Aemond. Co se s dýkou stalo potom, nejspíš uvidíme, každopádně po pádu Targaryenů a Robertově rebelii doputovala k vrahovi najatému na Brana Starka ve Hře o trůny.

Získal ji, asi z královské zbrojnice, Petyr Baeliš, a lhal Starkům, jak o ni přišel při sázce s Tyrionem Lannisterem, jenž ji pak přenechal vrahovi. Načež si ji vzal zpátky, když Neda Starka popravili. O několik let později ji na Zimohradu věnoval Branovi, ten ji přenechal své sestře Arye a jí se podařilo, co nejspíš Aegon zamýšlel. Zabila s ní Nočního krále a ukončila hrozbu bílých chodců.

Předloha žádné proroctví nezmiňuje, ač je nakonec dílem autora. V souvislosti s Targaryeny nefiguruje specifická dýka. Ta, kterou se vrah pokusil zabít Brana, sice také byla z valyrijské oceli s rukojetí z dračí kosti, ale jen jedna z mnoha, patřila Baelišovi a ten o ni přišel při sázce s Robertem Baratheonem. Tak se dostala do zbrojnice, z níž ji pro vraha sebral princ Joffrey. Ačkoli i tam Baeliš lhal o prohře s Tyrionem, aby poštval Starky proti Lannisterům, a po pádu Neda Starka si ji zase nechal. Dál už ale nesehrála žádnou roli.

Bdělost

Rodinný meč Hightowerů, jímž vládl lord Ormund Hightower, synovec Otty Hightowera, tudíž podporovatel Aegona II., a nosil ho až do své smrti. Poté už žádné historické ani „současné“ záznamy o tomto meči nehovoří.

Pláč sirotků

Meč s černou čepelí byl také součástí rovinské armády Aegona II. Patřil Roxtonům a pro Aegona ho pozvedl ser Jon Roxton. V jedné obzvláště komplikované bitvě se ale dostal do rukou lorda Unwina Peaka, a pokud se meč neztratil, zůstal v rodě Peaků.

Srdcozhouba

Velký dvouruční meč Tarlyů, který získali alespoň dvě století před dobytím Západozemí Targaryeny. Nebyl sice výslovně zmíněn v Tanci draků, ale protože se Tarlyové zapojili do bojů a lord Tarly by tímto mečem měl vládnout, mohl by se objevit. Po jeho smrti se potom dál předával mezi generacemi a zůstal v rodu Tarlyů.

Lady Beznaděj

Meč s kouřově šedou čepelí a rubínem ve tvaru srdce v hrušce patřil Corbrayům a nepředávali si ho jen z lorda na dědice. Někdy ho doživotně půjčovali i jiným příbuzným. Meč přitom pojmenovali po jeho předchůdci, meči z běžné ocele, který přinesli andalští Corbrayové během invaze Andalů do Západozemí. Teprve o mnoho staletí později ho nahradil meč valyrijský. Ten se postupně dostal do rukou i seru Corwynu Corbrayovi, bratra lorda Leowyna, jenž se s ním oháněl během Tance draků. A po něm dalším a dalším generacím Corbrayů.

Nářek

Rovněž valyrijský meč z Údolí. Patřil Roycům a během Tance draků ho měl ser Willam Royce v Králově přístavišti. Jenže se ztratil během bojů a už se nikdy nenašel.

Led

Dvouruční velký meč Starků, široký jako mužská dlaň, 1,8 m dlouhý, tudíž vyšší než spousta jeho nositelů, kouřově tmavý s hlubokými vlnkami, je vedle mečů Targaryenů asi jeden z nejslavnějších. Ale podobně jako u Corbrayů to není první Led, jaký Starkové vlastnili. Teprve zhruba sto let před dobytím Západozemí Targaryeny, těsně před zkázou Valyrie, si ve Valyrii koupili tento, pojmenovali ho na počest jejich starého rodinného meče a předávali si ho mezi generacemi. Jen není zrovna do bojů, je příliš velký, spíš obřadní.

Tudíž ho v době Tance draků vlastnil lord Cregan Stark, nicméně ho nepoužil v boji. Jeho ostří uplatnil při jiných příležitostech, které uvidíme. Posléze ho předal svým následníkům a ti dalším generacím až k Nedu Starkovi, po jehož popravě se ho chopil Tywin Lannister a nechal ho kovářem právě původem z Qohoru překovat na dva menší meče, Vdovin nářek a Přísežník. Jelikož rod Lannisterů kdysi vlastnil valyrijský Jasný řev, ale už dávno o něj přišel a Tywin chtěl tuto ztrátu konečně nahradit.

Soumrak

Není vyloučeno, že by se mohl objevit i meč Daltona Greyjoye. Ten byl sice neznámého původu, ukradl ho mrtvému pirátovi, ale nejspíš byl valyrijský, protože někdy po Tanci draků se dostal do rodu Harlawů, kteří nyní vlastní valyrijský meč a do té doby to nikdy netvrdili. A právě Dalton byl nechvalně proslulý Greyjoy, jenž se velice svérázně zapojil do Tance draků na západním pobřeží.

Kromě zmíněných mečů se v různých obdobích před nebo po Tanci draků objevily ještě další předměty. Ovšem patrně se v seriálu nevyskytnou. Dlouhý dráp Mormontů, později Jona Sněha, Rudý déšť Drummů, předtím možná Reyneů, Pravda Moreda Rogarea, meč Sandoqa Stína, sekera Celtigarů, černá zbroj Eurona Greyjoye, arakh Dothraka Cagga. A mistři, kteří si vyslouží článek mistrovského řetězu studiem magie, rovněž získají valyrijský, a arcimistři Citadely, kteří studují tento obor, mají valyrijský prsten, hůl a masku.


Jít na House of the Dragon | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Ale k tomu se musíš registrovat nebo se přihlásit!

Zatím žádné komentáře