JLA v doprovodu krásné kresby Alexe Rosse

JLA v doprovodu krásné kresby Alexe Rosse

11.7.2019 22:19


Nedávno jsme vám přinesli recenzi na knihu Superman: Mír na Zemi, nyní se díky další spolupráci s nakladatelstvím Crew zaměříme na loni vydaného předchůdce JLA: Svoboda a spravedlnost.


Dalšího představování dvou oblíbených autorů, tedy Paula Diniho či Alexa Rosse, netřeba, v úvodu jen dodejme, že toto dynamické duo společně sepsalo ještě knihu Shazam! Power of Hope, které se v našich končinách patrně dočkáme příští rok.

Teď již k loňskému ligovému dobrodružství. Nejlepší možná sestava Americké ligy spravedlnosti v něm čelí mimozemské hrozbě, jež útočí na naši planetu v podobě nezastavitelného viru. Nejmocnější hrdinové naší planety musí zabránit jeho rozšíření, později jsou však vystaveni tlaku dezinformačních médií a celé veřejnosti, která je podezírá právě z rozšíření tohoto viru. Ústřední členové týmu doprovázení i dalšími hrdiny musí dokázat svou nevinu a zabránit dezinformačním skandálům.


JLA v plné parádě. Foto: DC Comics

Zatímco Mír na Zemi vypráví v ich-formě Superman, týmovku má na starost další mimozemský člen týmu, tedy Martian Manhunter, a právě jeho repliky, jež se často týkají jeho marťanského původu i vztahu k naší planetě, jsou nejlepším zpestřením celé knihy. Podobně jako v jiném díle ilustrovaném Alexem Rossem, tedy ve Spravedlnosti, vidíme i zde týmovou sehranost celé JLA, stejně jako všechny charakteristické rysy jejích jednotlivých členů. K samotné kresbě, jež je stejně jako v případě Míru na Zemi tím hlavním lákadlem, se nejde vyjádřit jinak, než pochvalně. Ross zde skládá poctu stříbrné éře DC komiksů a hlavně jeho zobrazování Muže z oceli nemá chybu. Zajímavé je také to, že i když má komiks pouhých 96 stran, dokáže vystihnout charaktery všech hlavních postav a poskytnout jim čas a prostor řádně se ukázat. Mínusem celé knihy je ale právě ona krátkost, vše působí uspěchaně a zrychleně, z daného tématu by se dalo určitě vymáčknout víc. I tak je ale JLA působivým dílem, jež v mezičase dokáže zaujmout.

80%


Jít na Justice League | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!