Alfred Pennyworth

Alfred Pennyworth

Jeremy Irons Sezóny 4 2016 - 2023


Komorník, který dlouhá léta pracuje pro rodinu Wayneů. Pana Bruce vychoval a pomohl mu nastartovat kariéru bojovníka proti zločinu.

Informace

Skutečné jméno: Alfred Thaddeus Crane Pennyworth
Výška: 1,83 m
Váha: 73 kg
Barva očí: hnědá
Barva vlasů: šedá
Autor postavy: Bill Finger, Bob Kane, Jerry Robinson
Představitel: Jeremy Irons
Poprvé se objevil v: Batman #16 (duben 1943)

Filmy

O Alfredovi

Bývalý voják, který nalezl útočiště u bohaté rodiny Wayneů, pro níž se brzy stal důležitou součástí domácnosti, kde vykonával funkci komorníka. Po smrti Thomase a Marthy se ujal malého Bruce a vychoval jej v dokonalého gentlemana, jenž po nocích bojuje se zločinem. A v této kratochvíli mu taktéž pomáhá.

Komiksy

V úplných počátcích byl Alfred detektivem, brzy se však stal bývalým špiónem, který na přání otce převzal rodinnou tradici a stal se komorníkem u Wayneů. Často pak pomáhal Batmanovi a Robinovi potírat zločin. Výjimku tvořila šedesátá léta, kdy zemřel a byl oživen jako padouch Outsider, jehož musel Batman zastavit. Během událostí před Krizí potkal i svou dceru Juliu Remarque.

Po Krizi na nekonečnu Zemí se Alfred trochu pozměnil, místo bývalého špióna byl bývalým letcem a pomáhal nejen Batmanovi a Dicku Graysonovi, ale i dalším bojovníkům a bojovnicím Bat Family. Po Krizi si tvůrci rovněž našli místo i na Alfredovy romantické hrátky. Nějaký čas tak žil s Leslie Thompkins a krátkodobé pletky měl i s matkou Tima Drakea. V Morrisonově sérii Batman Reborn pomáhal Alfred novému Temnému rtíři Dicku Graysonovi i jeho Robinovi Damianu Wayneovi v boji proti Profesoru Pygovi a dalším novým gothamským gaunerům. V této roli pokračoval i po Brucově návratu na Zemi.

V sérii New 52 se Alfred potýkal nejen se Sovím tribunálem a Hushem, potkal však i svou douho ztracenou dceru Juliu Pennyworth. Během těchto událostí rovněž načas navlékl netopýří kostým, aby porazil nového gothamského padoucha Mr Blooma. Nejnovější DC Rebirth v odkazu svého předchůdce pokračuje.

(Alfred v sérii New 52; Foto: DC Comics

Filmy a seriály

V animovaných filmech mluvili Alfreda slavní dabéři jako Robin Atkin Downes, Jeff Bennett či Martin Jarvis. V Lego Batman mu hlas propůjčil legendární Ralph Fiennes.

(Alfred ve filmu Lego Batman; Foto: Warner Bros.)

Animovaná seriálová tvorba představila Alfreda po boku Batmana i JLA. Dabovali jej například Ted Knight, Nolan North a JB Blanc.

Ve filmu propůjčili Alfredovi tvář nejprve William Austin a následně Eric Wilton. Šedesátá léta se nesla ve znamení vlády Alana Napiera a o další dvě dekády později do role obsadil Tim Burton Michaela Gougha, který vydržel čtyři filmy. Nejpopulárnějšího Alfreda světu představil Christopher Nolan, jenž do role obsadil Michaela Cainea.

(Nejpopulárnější Alfred Michael Caine; Foto: Warner Bros.)

Co se hraných seriálů týče, debutoval Alfred roku 1966, kdy jej po boku Adama Westa ztvárňoval Alan Napier. Objevil se i v adaptaci komiksu Birds of Prey, kde mu tvář propůjčil Ian Abercombe, a patří mezi stálé postavy současného hitu Gotham, v němž se jej ujal charismatický a akční Sean Pertwee.

(Sean Pertwee v seriálu Gotham; Foto: FOX)

Videohry

V sérii Lego Batman dabovali Alfreda Steve Blum a Robin Atkin Downes. Velkou roli měl Alfred i v Arhamverse, obzvláště v epizodách Arkham Origins a Arkham Knight. Zde jej mluvil Martin Jarvis. Zatím naposledy se Alfred objevil hlasem Enna Reitela v Telltaleovském Batmanovi.

(Alfred v sérii Arkham; Foto: Rocksteady)

DC Extended Universe

V DCEU hraje Batmanova komorníka slavný herec Jeremy Irons. Představil se ve filmu Batman v Superman, kde Alfreda pojal jako sarkastického a aktivního pomocníka Temného rytíře, který umí svého šéfa pořádně zkritizovat, zároveň je mu však nesmírně oddán a neváhá proň riskovat život.

(Jeremy Irons jako Alfred Pennyworth; Foto: Warner Bros.)