James Gordon

James Gordon

J.K. Simmons Sezóny 2 2017 - 2021


Gothamský policejní komisař a blízký spojenec Temného rytiře.

Informace

Skutečné jméno: James Worthington Gordon
Výška: 1,75 m
Váha: 76 kg
Barva očí: hnědá
Barva vlasů: šedá
Autor postavy: Bill Finger, Bob Kane, Jerry Robinson
Představitel: J.K. Simmons
Poprvé se objevil v: Detective Comics #27 (květen 1939 )

Filmy

O Gordonovi

James Gordon je jedním z mála čistých policistů v prohnilém městě Gotham. Postupnými kroky se vypracoval až na pozici komisaře gothamské policie, díky čemuž může být nejbližším spojencem samozvaného ochránce Batmana.

Komiksy

Gordon debutoval stejně jako Batman v sedmadvacátém díle série Detective Comics. V průběhu zlaté éry se ustálila jeho pozice jakožto Batmanova pomocníka a čistého poldy ve špinavé gothamské policii. V počátcích byl Jim ženat s Barbarou a měl syna Anthonyho.

Po klíčové události Crisis on Infinite Earth se Gordon vrátil v Millerově opus magnum The Dark Knight Returns, kde jako stárnoucí polda naposledy pomohl Batmanovi v boji s Jokerem a dalšími nepřáteli. Miller jej následně zahrnul i do své další excelentní novely, Year One, kde z něj udělal přímo hlavního protagonistu. Gordon zde bojuje nejen proti zločinu, ale i proti zkorumpovanému komisaři Loebovi. Navíc se zde setkává se svou budoucí ženou Sarah Essen.

(Jim v novele Year One; Foto: DC Comics)

Jim vystupuje i v Moorově Killing Joke, kde je konfrontován s postřelením své dcery Barbary, z níž se nakonec stává Oracle. Objevil se i v crossoverovém Blackest Night.

Po restartu jménem The New 52 se Gordon začal objevovat ve většině sérií popisujících Temného rytíře a vystupoval i v několika komiksech o Justice League, např. v epizodě Throne of Atlantis. Ve Snyderově komiksu Superheavy se po zmizení Bruce Waynea sám stal Batmanem.

(Gordon v netopýřím obleku; Foto: DC Comics)

V nejnovějším Rebirth se Gordonova úloha vrátila do normálu a Jim se tak opět stal policejním komisařem a nejbližším spojencem Batmana.

Alternativní verze

Ve slavné sérii Flashpoint je Gordon policejním náčelníkem, jenž spolupracuje s Batmanem Thomasem Waynem. Pomáhá Temnému rytíři v boji proti Jokerovi, v tomto případě Marthě Wayne, a nakonec její rukou umírá.

Na Zemi 2, kde operuje Zločinecký syndikát v čele Owlmanem, je Gordon významným zločincem s přezdívkou Boss. Čile spolupracuje se zmiňovaným týmem padouchů a jeho největším nepřítelem je Thomas Wayne.

V sérii Gotham Noir je James těžkým pijanem, který dříve velel policii a chodil se Selinou Kyle, ale všechno zahodil kvůli flašce tvrdého alkoholu. Nakonec však pomůže Bruci vyřešit případ.

Filmy a seriály

Jim patřil mezi stálice slavného seriálu Batman: The Animated Series a objevil se i v několika epizodách týmovky Justice League.

V animovaných filmech vystupuje Gordon často a téměř vždy bývá Batmanovi oporou. Dabingově nejvíce sedí Rayi Wiseovi a Bobu Hastingovi, ve filmu Year One si jej však střihl i slavný herec Bryan Cranston.

(James v podání Bryana Cranstona; Foto: Warner Bros. Animation)

V hraném filmu debutoval Gordon roku 1949, kdy si jej střihl Lyle Talbot. O sedmnáct let později ho po boku Adama Westa hrál Neil Hamilton.

Ve filmech Tima Burtona a Joela Schummachera hrál Jima Pat Hingle. Jeho pojetí slavného detektiva však bylo dosti mdlé a ve filmech neměl moc prostoru.

(Hingle sice vystupoval ve všech čtyřech filmech, prostoru však moc nezískal; Foto: Warner Bros.)

Mezi širším publikem Gordona nejvíce proslavil Gary Oldman v netopýří trilogii Christophera Nolana. Jeho pojetí komisaře bylo mnohem akčnější, než u Pata Hinglea, což se fanouškovské obci velmi zalíbilo.

(Gary Oldman se postaral o zvýšení Gordonovy popularity; Foto: Warner Bros.)

Od roku 2014 se Gordon pravidelně objevuje na obrazovkách stanice FOX, kde jej v seriálu Gotham hraje Ben McKenzie.

Videohry

Jim patří mezi důležité postavy série Arkham. V prequelové epizodě Arkham Origins se jako nově nastupivší komisař s hlasem Michaela Gougha seznamuje s Temným rytířem, v následujících epizodách, kde jej mluvili Tom Kane, David Kaye a Jonathan Banks, už Batmanovi pomáhá seč může.

Gordon vystupuje i ve všech třech epizodách akční adventury Lego Batman a díky DLC jej můžete převléknout do „oldmanovské“ podoby. V Lego hrách je James dabován Townsendem Colemanem a Stevenem Blumem.

DC Extended Universe

V rozvětveném univerzu Gordona hraje oscarový herec J.K. Simmons. Ve filmu Justice League povolal Batmana a ostatní hrdiny k signálu a poradil jim s případem mizejících zaměstnanců S.T.A.R. Labs. Po akci, kdy Liga zmiňované pracovníky zachránila humorně okomentoval Batmanovo počínání a pochválil jej za nalezení přátel.

(J.K. Simmons v roli komisaře Gordona; Foto: Warner Bros.)