Lex Luthor

Lex Luthor

Jesse Eisenberg Sezóny 3 2016 - 2021


Zločinecký génius, který zinscenuje souboj mezi netopýrem z Gothamu a synem Kryptonu.

Informace

Skutečné jméno: Alexander Joseph Luthor
Výška: 1,88 m
Váha: 95 kg
Barva očí: zelená
Barva vlasů: bez vlasů
Autor postavy: Jerry Siegel, Joe Shuster
Představitel: Jesse Eisenberg
Poprvé se objevil v: Action Comics #23 (duben 1940)

Filmy

O Lexovi

Luthor je jedním z nejbohatších lidí světa, ale svého jmění rozhodně nevyužívá pro bohulibé účely, spíše naopak. Patří mezi největší záporáky celého DC Universe a Supermanovi i celé Lize spravedlnosti působí nemalé problémy, ať už jako jednotlivec, či šéf týmu Injustice League.

Komiksy

Ve svém debutu byl Lex ukázán jako strůjce nečekané války evropských možností. Lois a Clark jeho intriky odhalili a během dalších let se s ním střetávali až příliš často. Úvodní verze Luthora se ovšem značně lišila od pozdějších inkarnací; k Supermanovi nechovala nenávist.

Šedesátá léta a příběh původu v sérii Adventure Comics se Luthor už od mládí střetává s Clarkem Kentem, tehdy ještě Superboyem a z úvodního přátelství se následně stává rivalita. Během Crisis on Infinite Earths zjišťujeme, že je více vesmírů a tím pádem i více Luthorů. Alexander Luthor ze Země 3 je jednou z hlavních postav, jež pomáhají porazit Anti-Monitora a dokonce spolupracuje se Supermany ze Země 1 i Země 2.

Po Crisis se Luthor objevil v The Man of Steel, kde se konečně představil ve své současné a nejlepší podobě – jako excentrický šílený miliardář. Během celé moderní éry, ještě před New 52, dosáhl Lex mnoha úspěchů v boji proti Lize a spolu s Jokerem stál u zrodu mocného týmu Injustice League. V kritiky ceněné sérii Superman/Batman se dokonce stal americkým prezidentem a oba dva hrdinové museli vynaložit veškeré své úsilí, aby jej zastavili.

(Lex jako americký prezident; Foto: DC Comics)

Po konci Final Crisis a začátku New 52 musíme jako nejkvalitnější četbu, v níž se Luthor vyskytuje, uvést tehdejší série Supergirl, Superboy, Superman a Action Comics. Roku 2014 se Lex na krátký čas dokonce přidal k Lize spravedlnosti, brzy z ní však byl vyloučen. V současném Rebirth nyní sledujeme Luthorův střet se Supermanem z doby před Flashpointem.

Filmy a seriály

Luthor je nejčastějším Supermanovým nepřítelem v animovaném univerzu DCAU. Představil se v adaptaci komiksu Public Enemies, kde jej mistrně nadaboval Clancy Brown, z jeho dalších výskytů zmiňme například jeho dvojí verzi v Crisis on Two Earths.

(Luthor ve filmu Public Enemies; Foto: Warner Bros. Animations)

Hranou podobu Luthora představil ve filmu poprvé Lyle Talbot už v roce 1950, postavu však pořádně proslavil až Gene Hackman, jenž ji hrál ve všech čtyřech epizodách Reeveova Supermana. Roku 2006 Lexe ztvárnil Kevin Spacey a jeho pojetí se moc podobalo Hackmanovi.

(Gene Hackman jako Luthor; Foto: Warner Bros.)

Lex se představil v celé řadě animovaných seriálů, přičemž nejdéle působil v Superman: The Animated Series a Justice League. Několikrát si zahostoval i v jiných projektech, z nichž vypíchněme hlavně The Batman.

Luthor se rovněž objevil v kryptonském spin-offu Superboy, kde jej ztvárnili herci Scott James Wells a Sherman Howard. John Shea si zločineckého génia střihl po boku Deana CainaLois & Clark: The New Adventures of Superman a Michael Rosenbaum mistrně zahrál jeho mladší verzi v prequelu Smallville. Naposledy se mihl ve flashbacku v seriálu Supergirl.

(Michael Rosenbaum jako Luthor v seriálu Smallville; Foto: CW)

Videohry

Luthor je hlavním padouchem ve hře Lego Batman 2 a patří mezi důležité postavy i v dalším pokračování. Jako hratelná postava se vyskytuje i v Mortal Kombat vs. DC Universe a obou dílech Injustice.

(Lex ve hře Injustice: Gods Among Us; Foto: Netherrealm)

DC Extended Universe

Luthor v podání Jesseho Eisenberga je hlavní zápornou postavou filmu Batman v Superman, kde zinscenuje boj Batmana s Mužem z oceli, z něhož hodlá profitovat. Zároveň vypustí na Metropolis zrůdného Doomsdaye a pozve na Zemi hordy Apokolipsu. V závěru filmu Justice League zakládá Lex spolu s Deathstrokem Injustice League.

(Luthor v podání Jesseho Eisenberga; Foto: Warner Bros.)