Martian Manhunter

Martian Manhunter

Harry Lennix Sezóny 3 2013 - 2021


Jeden z posledních zelených marťanů a zároveň nejnovější člen Justice League.

Informace

Skutečné jméno: J'onn J'onzz
Další jména: Space Ranger, John Jones, Calvin Swanwick (v DCEU)
Výška: 2 m
Váha: 136 kg
Barva očí: červená
Barva vlasů: bez vlasů
Autor postavy: Joseph Samachson
Představitel: Harry Lennix
Poprvé se objevil v: Detective Comics #225 (listopad 1955)

Filmy

O J'onnovi

Martian Manhunter coby jeden z posledních přeživších z rasy zelených marťanů z Marsu dorazil na Zemi a podobně jako jiný mimozemský hrdina, Superman, se ji rozhodl chránit. Díky tomu se stal členem slavné Justice League a působil i v mnoha jiných týmech.

Komiksy

Legendární přeživší z Rudé planety se objevil v sérii Detective Comics v roce 1955, později ale přešel spíše do Supermanových příběhů. Brzy se dočkal vlastního backstory a čtenáři zjistili, že coby jeden z posledních zelených marťanů přežil genocidu bílých marťanů a Zemi přijal za svůj druhý domov. J'onzz brzy získal i vlastní sérii a v sedmdesátých letech spolu s ostatními zbývajícími marťany založil Nový Mars.

Manhunter patří mezi nejsilnější DC hrdiny. Foto: DC Comics

Postupně J'onn přijal identitu Johna Jonese, detektiva v Gothamu a stal se klíčovým členem Justice League a správcem Strážní věže, vesmírné základny týmu. Martian vystupoval v mnoha týmových sériích a v moderní éře se objevil i v mnoha příbězích z Elseworlds jako New Frontier nebo Nail. Manhunter byl rovněž jednou z klíčových postav crossoverů jako Final Crisis nebo Brightest Day, v New 52 pak pod vedením Amandy Waller a Steva Trevora působil v týmu Justice League of America ve stejnojmenné sérii. Martian Manhunter nechybí ani v DC Rebirth a viděli jsme jej v Metalu nebo v No Justice, kde se vrátil do Justice League.

J'onn jako člen Justice League of America. Foto: DC Comics

Filmy a seriály

J'onn J'onzz se objevil v pilotu nezrealizovaného seriálového projektu Justice League of America, kde si jej zahrál David Ogden Stiers, Phil Morris si jej pak zahrál v seriálu Smallville. Největší stopu coby Martian Manhunter rozhodně zanechal David HarewoodSupergirl a dalších seriálech Arrowverse. Manhunter se objevil i v mnoha animovaných filmech a seriálech, ve kterých jej dabovali například Miguel Ferrer, Kevin Michael Richardson nebo Dee Bradley Baker. J'onn se měl objevit i v monumentálním filmu Justice League Mortal od George Millera, kde byl do role obsazen nedávno zesnulý herec Hugh Keays-Byrne, představitel padouchů Toecuttera a Immortan Joea ze ságy Mad Max.

J'onn J'onzz v seriálu Supergirl. Foto: CW

Videohry

S hlasem Daniela Riordana se Martian objevil jako hratelná postava ve hře Justice League Heroes, Dwigtht Schultz jej pak nadaboval v Mortal Kombat vs. DC Universe. Jako jeden z hlavních hrdinů se J'onn objevil i v Injustice: Gods Among Us, zahrát si za něj hráči mohli i v nejrůznějších Lego hrách, kde jej mluvili Cam Clarke a Ike Amadi.

J'onn ve hře Injustice. Foto: Netherrealm

DC Extended Universe

Martian Manhunter se poprvé objevil coby generál Calvin Swanwick ve snímku Man of Steel a byl jedním z prvních vojenských důstojníků, kteří se viděli se Supermanem. Ve filmu Batman v Superman: Dawn of Justice byl Swanwick povýšen dokonce na ministerského radu a jako takový se několikrát potkal s Lois Lane.

Manhunter v přestrojení za generála Swanwicka. Foto: Warner Bros.

Režisér Zack Snyder několikrát uvedl, že Swanwick je ve skutečnosti Manhunter a tuto oblíbenou fanouškovskou teorii rozvinul ve snímku Zack Snyder's Justice League, kde J'onn v přestrojení za Marthu Kent navštíví Lois a dodá jí nový impuls do života a v samém závěru filmu navštíví Batmana, aby mu nabídl své služby.

Martian Manhunter při návštěvě Wayneova domu u jezera. Foto: HBO Max, Warner Bros.
Žádné hlasy s komentářem. Buď první!