Supergirl

Supergirl

Sasha Calle Sezóny 1 2023 - 2023


Kryptonská hrdinka, která se dostává z vězení a může naplno rozvinout své schopnosti.

Informace

Skutečné jméno: Kara Zor-El / Kara Danvers
Výška: 169 cm
Váha: 52 kg
Barva očí: hnědá
Barva vlasů: tmavě hnědá
Autoři postavy: Otto Binder & Al Pastino
Představitel: Sasha Calle
Poprvé se objevil: Action Comics #252 (květen 1959)

O Supergirl

Pokud je Superman poslední syn Kryptonu, tak jeho sestřenice Supergirl logicky bude poslední dcerou mrtvé planety. Hrdinka, které se přezdívá Dívka z oceli, dorazila na Zemi později, než její bratranec, za léta v komiksu, plátně i televizních obrazovkách si ale získala miliony fanoušků.

Komiksy

Kara Zor-El se ve svém debutu představila jako přeživší z kryptonského města Argo City, která se dostala na Zemi. Zde přijala jméno Linda Lee a své blonďaté kadeře schovala pod paruku. Později se jí ujal její bratranec, jenž přijal pozemskou identitu Clark Kent. Supergirl se brzy stala světově proslulou hrdinkou a přidala se kupříkladu k týmu Legion of Super-Heroes.

Při zlomové události celého DC vesmíru, Crisis on Infinite Earths, Supergirl zemřela svému bratranci v náručí a původní Kara se na čas vytratila z komiksových stránek. Po krizi se pak následně nějakou dobu vracela, za zmínku rozhodně stojí její nový origin v moderní době, konkrétně z roku 2004. K tomu došlo v sérii Superman/Batman a Supergirl na konci svého příběhu přijímá nabídku několika superhrdinských týmů na to, aby se stala jejich členkou.

Smrt Dívky z oceli na čas otřásla mnohovesmírem. Foto: DC Comics

Dívka z oceli byla pevným článkem New 52 i DC Rebirth, z posledních let ale rozhodně stojí za zmínku hlavně ceněná minisérie The Woman of Tomorrow. Za tou stojí autor Tom King, jenž se inspiroval oběma verzemi westernu True Grit. Právě příběh této minisérie chce na plátna převést James Gunn v první fázi svého DCU.

Woman of Tomorrow se opravdu povedla. Foto: DC Comics

Filmy a seriály

V roce 1984 se Supergirl poprvé objevila na filmovém plátně. Ve spin-offu Reevesových Supermanů si ji zahrála Helen Slater, nikdy ale nedostala šanci potkat se právě se Supesem. Vedle tohoto projektu jsme Dívku z oceli viděli v několika animovaných snímcích, kupříkladu v Superman/Batman: Apocalypse, Superman: Unbound nebo Legion of Super-Heroes. Mezi její dabérky patří Molly C. Quinn, Meg Donnelly či Summer Glau.

Helen Slater coby Dívka z oceli. Foto: Warner Bros.

Mnohem větší prostor dostala Supergirl na televizních obrazovkách. V kultovním seriálu Smallville si ji zahrála Laura Vandervoort, která byla jednou z hlavních postav sedmé řady. Kryptonskou hrdinku jsme viděli i ve většině projektů tzv. Arrowverse, primárně pak v seriálu Supergirl. V něm ji ztvárnila Melissa Benoist, přičemž pozemskou matku hrdinné Kryptoňanky si zahrála výše zmíněná Helen Slater, záporačku Indigo pak zas Laura Vandervoort.

Melissa Benoist v seriálu Supergirl. Foto: CW

Videohry

Dívka z oceli se objevila ve dvou Lego hrách, mnohem větší roli ale dostala v kultovním Injustice 2. V něm je jednou z ústředních postav a na alternativní Zemi nejprve pomáhá zachránit svého bratrance z vězení, aby následně po boji s Brainiacem odhalila jeho hrůzovládu. Ve hře od studia NetherRealm ji hlas propůjčila Laura Bailey.

Supergirl je centrální postavou druhého dílu Injustice. Foto: NetherRealm

DC Extended Universe

Když se Krypton hroutil, vyslal Jor-El na Zemi svého synka Kala i neteř Karu. Zatímco Kara se na Modrou planetu dostala v pořádku, Kalův modul zachytil zlotřilý generál Zod. Karu na Zemi uvěznilo Sověti a ve výzkumném zařízení ji drželi až do roku 2013. Následně ji osvobodili dva Flashové a Batman. Kara pod identitou Supergirl následně pomáhala v boji se Zodovými silami, nakonec ale v každé možné budoucnosti zahynula Zodovou rukou.

Sasha Calle coby Supergirl. Foto: Warner Bros. Discovery