Generál Zod

Generál Zod

Michael Shannon Sezóny 3 2013 - 2023


Kryptonský zločinec, který uprchl ze Zóny přízraků a vysledoval Supermana na Zemi.

Informace

Skutečné jméno: Dru-Zod
Výška: 1,91 m
Váha: 104 kg
Barva očí: černá
Barva vlasů: černá
Autor postavy: Robert Bernstein, George Papp
Představitel: Michael Shannon
Poprvé se objevil v: Adventure Comics #283 (duben 1961)

Filmy

O Zodovi

Zod je bezpochyby jedním z nejvýznamnějších členů Supermanovy sbírky padouchů. Od svého debutu patří mezi populární záporáky celého DC Universe a rovněž díky svým filmovým vystoupením si získal celou řadů fanoušků

Komiksy

Zod v komiksu debutoval za stříbrné éry a okamžitě se zařadil mezi největší padouchy v Supermanových příbězích. Už ve svém prvním příběhu získal Jax-Urovu zbraň a chtěl ovládnout Krypton, za což byl poslán do Zóny přízraků.

Od přelomové Crisis on Infinite Earths se v komiksu začali objevovat alternativní Zodové a ten pravý, tedy Zod ze Země-1 se vrátil až s Infinite Crisis. Jeho triumfální návrat byl korunován slavným komiksem Last Son of Krypton od Geoffa Johnse a Richarda Donnera, ve kterém se Zod představil jako nelítostný dobyvatel, který touží na Zemi založit nový Krypton, v čemž mu však zabrání Superman, Mon-El i jeho vlastní syn Chris Kent.

Po mytologickém restartu New 52 se Zod objevil ve vlastní sérii Action Comics #23.2: General Zod od Grega Parka a získal nový origin. Jako malý cestoval s rodiči po kryptonské divočině a při střetu s divokou zvířenou o ně přišel. Zachránili jej bratři Zor-El a Jor-El a s mladším z nich Zod navázal přátelství. Později vstoupil do armády a stal se generálem. Jeho militantní povaha a nenávist k rase Charů vedla k umělému vyprovokování války s tímto národem, za což byl Zod se svou pobočnicí Faorou-Ul a dalšími bojovníky poslán do Zóny přízraků, odkud později uprchl a po zjištění zkázy Kryptonu vyrazil na Zemi.

V nejnovějším Rebirth pak Zod nejprve pořádně zaměstná slavný tým Suicide Squad jen proto, aby do něj později mohl vstoupit.

(Generál Zod v DC Rebirth; Foto: DC Comics)

Filmy a seriály

Zod se objevil v jednom jediném animovaném filmu, konkrétně v Justice League: Gods and Monsters, kde jej mluvil Bruce Thomas, mnohem větší stopu však zanechal ve dvou dílech Reevesova Supermana. Zde kryptonského zloducha hrál slavný britský herec Terence Stamp, kterého role nakopla ke slávě.

(Terence Stamp jako Zod ve filmu Superman II; Foto: Warner Bros.)

Generál se objevil i v animovaných seriálech Superman či Justice League Action a ještě coby majora jej ve slavném Smallville ztvárnil Callum Blue. Naposledy se pak ukázal v seriálu Krypton.

Videohry

Zod vystupuje ve druhé a třetí epizodě videoherní série Lego Batman a Nolan North tuto postavu namluvil v bojovce Injustice: Gods Among Us.

(Zod jako antagonista ve hře Lego Batman 3; Foto: WB Games)

DC Extended Universe

V rámci rozvětveného univerza je Zod nejprve přítelem Jor-Ela, ale následně se s ním nepohodne a rozpoutá na Kryptonu vzpouru. Nakonec je spolu se svými bojovnicemi Faorou-Ul a Car-Vex uvězněn v Zóně přízraků. Zde Zod přežil zkázu své rodné planety a v souladu s komiksem Last Son of Krypton vyrazil dobýt Zemi a zničit syna svého dávného přítele. Na Zemi jej přivítaly jednotky plukovníka Hardyho a samotný Kal-El. Během svého impozantního souboje rozbili Kryptoňané Metropolis, čímž podnítili Bruce Waynea k paranoie. Zod nakonec padl Kal-Elovou rukou, hrdina byl nucen jej zabít, aby generál nezabíjel dále.

(Zod v podání Michaela Shannona; Foto: Warner Bros.)

Mrtvolu kryptonského stratéga však později získal Lex Luthor a při experimentování z ní vyvinul Doomsdaye, jenž následně dokázal Muže z oceli zabít.

(Doomsday vznikl díky pokusům se Zodovou mrtvolou; Foto: Warner Bros.)