Sedm věcí, které seriál Star Trek: Discovery zoufale potřebuje, aby byl lepším

Sedm věcí, které seriál Star Trek: Discovery zoufale potřebuje, aby byl lepším

23.1.2021 16:22


Seriál Star Trek: Discovery prochází zvláštním obdobím, kdy se hledá po přesunu do neznámé budoucnosti v 32. století. Ostatně hodnocení jednotlivých epizod aktuálně není kdovíjaké. A seriál má rozhodně na víc. Co by podle nás měl změnit, aby se Discovery stal lepším?


1. Lepší herecké výkony

Dostat do seriálu Jasona Isaacse byl nadlidský výkon. To je opravdu prvoligový herec a tvůrci můžou být pyšní, že se jim ho podařilo přemluvit. Ale koho tam máme nyní? Ať se díváme doleva či doprava, nikdo s trochu osobitějším hereckým výkonem tam není. Spíše naopak. A vlastně ani tak nejde o nějaké zvučné jméno z Hollywoodu, jen by to chtělo někoho, kdo umí aspoň trochu hrát. Herecké výkony jsou ještě zoufalejší než minulý rok. A to je sakra velká škoda. Seriál má drahou produkci a když už mu nekazí renomé kromě scénáře digitální triky, tak právě herci.

2. Silná mužská postava

Až s odchodem Gabriela Lorcy a Christophera Pikea jsme si uvědomili, jak moc seriál postrádá silnou mužskou postavu. Nutně to nemusí být nový kapitán, ale chlapské slovo zkrátka v seriálu chybí. Sice tu máme kapitána Sarua, Paula Stametse či Hugha Culbera, ale zkrátka není to ono. Schopnost strhnout pozornost na sebe, vybočit a zachránit den je něco, co těmto všem jmenovaným postavám chybí. Sice se po můstku stále motají, ale všichni hrají druhé housle. A to i kapitán Saru.

(Ne, nemůžeme si pomoci, ale toto nejsou sympatické postavy. Foto: CBS All Access)

3. Propracování děje okolo posádky

Většina děje se má točit okolo posádky. Ostatně tak to bylo i v jiných Star Trek filmech a seriálech. Jinak tomu není ani u Discovery, jen posádka je zkrátka taková nijaká, úplně nezajímavá. Máme tu jen nějakou základní kostru děje, do kterého je Discovery vtažena. Posádka řeší jeden úkol za druhým, ale do žádného není tolik osobně zainteresovaná, aby se postavy vyvíjely jakýmkoliv směrem napříč sérií. Veliká škoda, toto se musí změnit.

4. Důraz na propletený děj

Starší seriály se soustředily na epizodní zápletky, což rozhodně mělo své kouzlo. Moderní seriály spíše sází na propletený děj. O něco podobného se snaží i Discovery, tam je ovšem problém v tom, že děj rozložený do dvanácti třinácti dílů je velice slaboučký. Sice se nějaká slibná zápletka vždy na začátku série nakousne, ale tah na branku chybí. Prakticky kdyby se ona záhada na konci série nevyřešila, nikomu by to asi ani nevadilo, protože už většina zapomene, o co tam šlo na začátku. Nebo ještě hůře – ono vysvětlení dané záhady je tak pitomé, že by bylo lepší ho úplně vynechat.

5. Podívat se zpět na první řadu

První řada měla své mouchy, ale bezesporu šlo o zatím nejlepší sezónu Discovery. A to především z toho důvodu, že tvůrci měli jasný koncept a směr. Věděli, že postupně chtějí odhalovat tajemství okolo Gabriela Lorcy a Ashe Tylera. Tam zkrátka bylo cítit, že Alex Kurtzman dlouho dopředu seriál připravoval a dal si na tom záležet. A bylo to znát. Postupné odhalování zápletky totiž bylo to nejzajímavější na celém seriálu. Bohužel se to s příchodem třetí řady totálně vytratilo. A podle nás je nutné se vrátit zpět ke kořenům.

(Ani po třech sériích o nich stále nic nevíme. Foto: CBS All Access)

6. Vzchopit se – nedělat ze všech oběti a ufňukánky 

Emoce sice k seriálům patří, ale hrát neustále ublížené je něco, co nemůže na diváky fungovat dlouhodobě. A už vůbec ne v každé epizodě. V každém městě, státě či galaxii zkrátka žije nějaký grázl a nikdo z nás na tom nic nezmění. Dělat ze všech v galaxii neustálé oběti, které se musí litovat, omlouvat a vzdávat hold jejich výjimečnosti je sice něco, co je fajn slyšet a vidět jednou za čas, ale rozhodně ne každou epizodu, kdy se to opakuje s jiným členem posádky či hostujícím hercem v seriálu. Stále jsme ve světě Star Treku, kde musela posádka projít náročným výcvikem. Otužení a obrnění jednotliví členové ale moc nejsou.

7. Představit pořádného záporáka

Když už jsme mluvili o propleteném ději, úzce to souvisí i se záporákem. Navíc když nemáme k dispozici dostatečně zajímavou posádku, alespoň hlavní padouch by mohl stát za to. Ostatně tímto problémem trpěly doposud všechny řady. Ať už mluvíme o neviditelném nepříteli z budoucnosti (data ze Sféry) nebo Osyře, tak vše je jen slabý závan toho, jak by pořádný padouch měl vypadat. Posádka prakticky nečelí žádné hrozbě, ze které by šel fyzicky či psychicky strach. Tím pádem se ani o (ne)zajímavou posádku nebojíme.

A co byste na seriálu změnili vy, pokud už něco?


Jít na Star Trek: Discovery | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!