Star Wars: Epizoda IX: Vzestup Skywalkera

Star Wars: Epizoda IX: Vzestup Skywalkera

2019


Sága Skywalkerů se uzavírá. Poslední film, který propojí všechny epizodní filmy, přichází. Ve snímku se dočkáme boje o celou galaxii, kdy Odboj spojí síly s nečekanými spojenci, aby se postavil tyranii Prvního řádu. Mezitím je odhaleno jedno velké tajemství sithů a na scénu se vrací samotný Imperátor, který celou dobu tahal za nitky.

Základní informace

Režie: J. J. Abrams
Scénář: J.J. Abrams, Derek Connolly, Chris Terrio, Colin Trevorrow
Kamera: Daniel Mindel
Hudba: John Williams
Hrají: Daisy Ridley, Adam Driver, Oscar Isaac, John Boyega, Lupita Nyong'o, Mark Hamill, Andy Serkis, Keri Russell, Billie Lourd, Domhnall Gleeson, Kelly Marie Tran, Billy Dee Williams, Richard E. Grant, Joonas Suotamo, Anthony Daniels, Naomi Ackie, Dominic Monaghan, Matt Smith, Carrie Fisher, Nasser Memarzia a další
Producenti: Ram Bergman, J.J. Abrams, Kathleen Kennedy
Střih: Kevin Stitt, Maryann Brandon, Stefan Grube
Scénografie: Rick Carter
Kostýmy: Michael Kaplan

Oficiální synopse

Sága Skywalkerů se uzavírá. Slaboučký Odboj si uvědomuje, že je nutné získat cenné spojence, jinak tyranie Prvního řádu nikdy nebude zažehnána. Staří přátele spojí síly, aby svedli poslední boj o celou galaxii. Rey se mezitím vydává na tajnou výpravu, kde odhalí, že celou dobu byla součástí plánu tajemného Imperátora, který si opět našel cestu k životu, aby potrápil Odboj a jeho zbylé síly.

Vznik

Původně poslední díl nové trilogie měl natočit režisér Colin Trevorrow, který se úspěšně postaral o reboot Jurského světa. Nicméně Colin měl dost odlišné názory na konec celé trilogie a navíc nebyl součástí tvůrčího procesu hned od začátku, takže v podstatě nevěděl, jaký příběh chystali jeho kolegové. Trevorrow byl tedy ze hry a musel přijít někdo jiný.

Ke kormidlu se tedy vrátil J. J. Abrams, který se již postaral o Epizodu VII a byl hlavním strůjcem nového příběhu. Sám řekl, že natáčet Star Wars je pro něj čest, navíc mohl dokončit osudy postav, které pomohl vytvořit. A to se vám ne vždy úplně podaří. Sám Abrams řekl, že k Epizodě IX přistupoval úplně jinak, chtěl ukázat něco nového a více se odvázat.

(Tvůrci našli způsob, jak oživit Leiu Organu. Foto: Disney)

Rian Johnson, jeho předchůdce, který se postaral o Epizodu VIII, mu v této vizi částečně pomohl. Johnson mu ukázal, že ne vždy je nutné se držet zaběhnutých kolejí, někdy je potřeba přijít s něčím novým. Abrams tedy chtěl Epizodu IX, která bude něčím výjimečná. Sám cítí zodpovědnost za celou ságu a ví, že ukončení bude dávat smysl jen tehdy, pokud propojí prequelovou, původní a novou trilogii.

A to se samozřejmě povedlo díky návratu Sheeva Palpatina, kterého Abrams vrátil do hry. Po překvapivé smrti Snoka bylo nutné vrátit do příběhu nějakého velkého záporáka, který tu s námi byl celou dobu. A to přesně splňuje Palpatine. Okolnosti jeho návratu jsou zatím neznámé, ale dá se říci, že on celou dobu tahal za nitky a někde v zákoutí vedl První řád.

Tvůrci se také museli vypořádat s velice nemilou skutečností. Carrie Fisher zemřela na konci roku 2016, ale postava generálky Leii Organy stále žila. Abrams procházel starší záběry z již natočených Epizod VII a VIII a dokázal najít zhruba jedenáctiminutovou stopáž, která bude použita na Epizodu IX. Příběh bývalé princezny tedy bude uzavřen tak, jak se původně plánovalo.

(Hrdinové tentokrát stráví značnou část filmu pospolu. Foto: Disney)

Natáčení probíhalo v poklidu, herci si pochvalovali spolupráci s Abramsem, sám se jim zdál sebevědomější a někdy nechal hrát herce podle sebe, protože usoudil, že oni přece nejlépe znají své postavy. Sám tedy experimentoval a chtěl vědět, co by herci udělali v dané situaci. Také chtěl, aby hlavní trio (Rey, Finn a Poe Dameron) strávili na plátně co nejvíce času spolu.

Samozřejmě, jak už bývá v posledních letech zvykem, objevily se nečekané problémy. John Boyega ztratil scénář k Epizodě IX, který se nedopatřením dostal k jedné uklízečce, která uložila scénář na E-Bay, kde ho nabízela k prodeji. Studio Disney naštěstí celou situaci dokázalo v poklidu vyřešit a scénář byl stažen, přesto panují spekulace, že i tak si našel celý scénář cestu na internet, kde si, když budete dobře hledat, přesně přečtete, co nás ve filmu čeká.

Prezidentka Lucasfilmu Kathleen Kennedy také prohlásila, že tento díl uzavře celou ságu Skywalkerů a studio si na chvilku dá pauzu od filmů. Uvědomuje si, že nové Star Wars byly jedinečným projektem a pauza tedy bude nevyhnutelná. Studio se aktuálně bude soustředit spíše na seriály, nějaké filmy nás v budoucnu čekají, ale aktuálně není rozpracovaný žádný větší projekt, takže to vypadá, že na chvilku budeme mít pauzu od Star Wars filmů.

Trailer a galerie


Thumbnail Play icon

Chceš taky něco napsat? Ale k tomu se musíš registrovat nebo se přihlásit!

Zatím žádné komentáře