Epizoda I měla premiéru v roce 1999, což už je pořádných pár let nazpátek. Nicméně i nyní se po tolika letech vracíme k tomuto filmu. Dave Filoni nedávno přišel s opravdu zajímavou myšlenkou, proč je právě souboj s Maulem tím nejdůležitějším soubojem v celé sáze.
Na stanici Disney+ běží dokumentární seriál s názvem Disney: Gallery, který se ohlíží za první řadou seriálu The Mandalorian. V celém dokumentu se divák může dozvědět spoustu zajímavého. Právě tvůrce seriálu a také příležitostný režisér Dave Filoni se rozpovídal o Epizodě I a o závěrečném souboji mezi Qui-Gonem Jinnem, Obi-Wanem Kenobim a Darth Maulem.
Celý souboj je doprovázen skvělou skladbou nesoucí název Duel of the Fates od Johna Williamse. Možná jsme ale celou dobu nechápali, o čem celý souboj vlastně je a proč je tak důležitý. Bojuje se totiž o budoucnost malého Anakina Skywalkera. Qui-Gon bojuje pro něj, protože ví, že je nejspíše Vyvolený, který nastolí rovnováhu Síly. A Qui-Gon chce být jeho mistrem, sám se v tom vidí.
Qui-Gon je zároveň pro Anakina otcovskou figurou, kterou malý chlapec zoufale potřebuje. Vychovala jej pouze jeho matka a nikdy neměl nikoho, ke komu by doopravdy vzhlížel. Následně se ale objevil Qui-Gon, který by toto prázdné místo mohl zcela dokonale vyplnit. Duel osudů je tak prakticky o osudu Anakina. Kdyby totiž Qui-Gon vyhrál a přežil, nakonec by zřejmě cvičil Anakina, stal by se pro něj něčím jako otcem a Anakin by dost možná nikdy nepřešel na temnou stranu Síly.
(Jedná se i pro vás o nejdůležitější souboj série? Foto: Disney)
Když tu ovšem nebyl Qui-Gon, otcovskou figuru v Anakinově životě sehrál samotný Sheev Palpatine, který Qui-Gona v mnohém nahrazoval. Sice tu byl poblíž i Obi-Wan, ale toho nikdy (kromě pár momentů v Epizodě II) Anakin nebral jako otcovskou figuru. Vždyť nebýt Qui-Gonova posledního přání, Obi-Wan by zřejmě ani Anakina nikdy ze své vlastní vůle necvičil. Vždyť mu na něm nezáleželo. Pusťte si schválně znovu Epizodu I, kde se zpočátku Obi-Wan o Anakinovi vyjadřuje jako o dalším otravném stvoření a pomalu ho přirovnává k Jar Jaru Binksovi.
Obi-Wan pochopitelně po Qui-Gonově smrti sehrál velice důležitou roli v Anakinově životě. Nicméně Anakin ho vždy viděl spíše jako svého vzdáleného bratra. On ale nutně potřeboval otce, kterého nikdy neměl. A toho našel v Qui-Gonovi, po jeho smrti bohužel v samotném Palpatinovi. Kdyby Qui-Gon přežil, stal by se Anakinovi jakýmsi otcem, Palpatine by na Anakina nikdy neměl takový vliv a zřejmě by náš Skywalker nikdy nepodlehl temné straně.
Název Duel of The Fates tak jasně odkazuje na Anakinův osud. Ten souboj totiž rozhodl, jakým směrem se jeho další cesta vydá. Jednalo se o klasický rozcestník, který určí dění v následujících letech v předaleké galaxii. Je vidět, že Dave Filoni celé látce rozumí a je tím správným člověkem, který by měl dohlížet na všechny Star Wars projekty.
Co říkáte na tento nový objev?
Maul beztak věděl, že chce zabít Anakina už ve skryté hrozbe :D jen se k němu přes obiho a quigona nedostal :D
#5 caliel: ale když nemáš otcovský vzor tak tu moudrost jednoduše vyměníš za vzor.
Tím nechci zpochybňovat všechna tvrzení v článku. Považuju za samozřejmý, že Qui-Gonova smrt byla zásadní a tudíž ten souboj měl vliv na celkový vývoj. Jen bych ho nevyzdvihoval nad ostatní. Podle mýho názoru byl nejdůležitějším momentem celý ságy okamžik, kdy Anakin stojí sám v sále Rady a rozhoduje se, jestli udělal správně když odhalil Palpatina Winduovi a nebo by to měl vzít zpátky a dát Palpatinovi šanci pomoct mu zachránit Padmé. Ten okamžik je ve filmu hrozně silnej. Protože teprve tehdy se rozhodne vkročit na cestu temný strany.
Ale prd objev. To je jen spekulace a spekulovat se dá úplně o čemkoliv a jakkoliv. To by se dalo říct o kterymkoli souboji, že je nejdůležitější a zase by se dala jmenovat řada hypotetických důvodů proč. Já jinak Skrytou hrozbu miluju a Filoniho respektuju. Ale tohle je opravdu jen teoretizování, navíc o vymyšlenym díle jinýho autora. Jakou má pak taková teorie hodnotu?
#2 caliel: Palpatine byl rozhodně pro Anakina otcovská figura, svět SW není jen o filmech – to je jako kdybys napsal „jak může mít Anakin s Padmé dítě, vždyt spolu ve filmu neměli sex“ . Palpatine trávil s Anakinem spoustu času, spoustu a narozdíl od Obiho, který byl vůči němu konstruktivně kritický a právě on byl mentor, Palpatine říkal Anakinovi přesně to, co chtěl slyšet, hrál na jeho city a stal se mu otcem, kterého nikdy neměl. Viz například zmínka o vyvraždění tuskenského tábora – jenom se dvěma lidmi se o tom podělil – s Padmé a Palpatinem.
#4 _TheSchorpions¨_: Článek poukazuje na souboj ve filmu,hudbu ve filmu atd… Pokud tím autor myslel novely,komiksy nebo seriály šlo to podat jinak ale i tak stejne rozhodne Palpatine nefungoval jako „otcovská figura“ ale spíš jako „mentor“ nebo vzor urcite „moudrosti“…
#9 Salem#calielł Tady jde krásně vidět, že tys nejspíš viděl jenom filmy ale komiksy, knihy, klonové války ne. Velkou neznalost máš… Páč kdyby ses o svět SW víc zajímal, tak bys nikdy nenapsal takovou blbost. :)
#5 caliel#2 caliel: mylsim ze autor poukazuje na komiksy ktere se odehravaji mezi E1 a E2… tam je jasne ukazany ze palpatine ma na anakina velky vliv a vicemene celou dobu ho sleduje
Palpatine sehrál otcovskou figuru v životě Anakina ? Vždyt se videli snad 2× za 10 let mezi E1 a E2..V dobe E2 bylo Anakinovy neco kolem 20 a myslim ze otcovskou figuru zrovna nehledal,nehlede na to ze s nim Palpatine promluvil snad 2 slova do pulky filmu…
#3 Konor123 #6 LevascueNový objev??! To snad nemůžeš myslet vážně! To je snad každýmu jasný dvacet let, tedy od premiéry epizody II.