Star Wars seriály se stále více snaží propojit i s nevřele přijatými sequely

Star Wars seriály se stále více snaží propojit i s nevřele přijatými sequely

29.4.2023 16:03


Štve vás sequelová trilogie a podlehli jste naprosto zcestnému fámu, že se sequely škrtnou a svět Star Wars bude existovat bez nich? Pokud patříte do této skupiny, musíme vás hned na úvod zklamat. I současné seriály ve velkém odkazují na sequely a naopak jim dávají význam.


Sequelové díly z dílny J. J. Abramse a RIana Johnsona zřejmě nepatří k tomu nejlepšímu, co kdy pod značkou Star Wars vyšlo, nicméně s jejich filmy se nadále počítá. I když celá trilogie má celou řadu děr, nesmyslů a návaznost na jednotlivé díly poměrně dost pokulhává, studio Lucasfilm se snaží tento nešvar vyřešit tím, že určité události vysvětluje ve svých doprovodných seriálech.

Medvědí práci tak odvádí například Mandalorian, který nám alespoň přibližuje, jak fungovala Nová Republika. O té jsme v sequelech pouze slyšeli, ale o jejich hierarchii či nějakém bližším fungování jsme se bohužel nic konkrétního nedozvěděli. Kámen úrazu je samozřejmě Epizoda IX a náhlý návrat císaře Sheeva Palpatina, který se vrací jednatřicet let po své smrti.

Návrat císaře bohužel nebyl v sequelech nijak vysvětlen a z památné věty Poe Damerona si dělá srandu celý internet až doteď (Císař Palpatine se nějak vrátil, pozn. red.). Zase jsou to seriály a bravurní práce Davea Filoniho a Jona Favreaua, kteří si zkrátka dali za úkol, že určité nevysvětlené pasáže dovysvětlí a dají jim jasný řád a hlavně smysl.

(Star Wars seriály se stále více snaží propojit i s nevřele přijatými sequely. Foto: Disney)

I padlé Impérium se velice zajímalo o klonovací program. Projekt Nekromant, který řídil Brendol Hux (Brian Gleeson), má zřejmě za úkol oživit císaře Palpatina či nahradit První řád Impériem. Pravděpodobnější je asi první varianta, na které je krásně vidět, že ztracení imperiálové neměli žádnou hierarchii nástupnictví, a tak se snaží oživit svého jediného vůdce, který by je mohl vyvést z nepříznivé situace.

A o to se pokoušejí už zhruba šest až sedm let po zničení Druhé Hvězdy Smrti. Projekt Nekromant se ale podaří úspěšně dokončit až za nějakých čtyřiadvacet let. Až tehdy se přijde na to, jak duši císaře Palpatina alespoň částečně udržet v naklonovaném těle. Z doprovodných knížek k sequelové trilogii totiž víme, že problém tkví v klonovaných tělech, které zkrátka nedokážou v sobě permanentně udržet tak mocnou bytost jako je Palpatine sám.

Zdá se ale, že onu záhadu vyřešil úplně někdo jiný a o několik let dříve. Moff Gideon si za velké asistence doktora Penna Pershinga naklonoval sám sebe s jedinou výjimkou – jeho klony jsou citlivé na Sílu. Tento soukromý a velice utajovaný projekt moffa Gideona se v tuto chvíli dostal na slepou kolej, když Din Djarin klony zničil. Zdá se ale, že projekt byl úspěšný a Gideon byl na pokraji historického úspěchu. Naklonovat jedince citlivého na Sílu se doposud v kánonu nikomu nepodařilo.

Kdyby se býval podělil s Impériem o Pershingův jedinečný výzkum, návrat Palpatina by se mohl uskutečnit o několik let dříve. Gideon měl ale po pádu Impéria své vlastní plány a ambice, které se neztotožňovaly se zbytkem padlého totalitního režimu. Seriály ale v mnohém dovysvětlují filmové události, což je jedno velké plus. Za pár let, až budeme sledovat boj Nové Republiky s pozůstatky Impéria, může napovrch vyjít nějaká nová informace, která dá sequelům úplně jiný význam. A kdo ví, třeba i my na ně budeme hledět jinou optikou, když v jednotlivých dílech uvidíme propojení a promyšlenost, kterou jsme tam dříve postrádali.


Jít na Star Wars | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!