Proč už o Arrowverse a celkově o komiksové seriály na stanici CW opadl zájem?

Proč už o Arrowverse a celkově o komiksové seriály na stanici CW opadl zájem?

10.2.2021 17:45


Vzpomeňme si na roky 2013 a 2014. Komiksové seriály na stanici CW se pořádně rozjížděly a dokonce se spekulovalo, že by se seriálový vesmír mohl propojit s tím filmovým. Dnes po těchto seriálech ani pes neštěkne. Co přesně se stalo a kde nastal ten zlomový bod?


Seriál Arrow odstartoval slavnou, komiksovou éru na stanici CW. Temně laděný seriál se sympatickým Stephenem Amellem dokázal přilákat celou řadu nových diváků, kteří o Green Arrowovi a v podstatě o DC komiksech nikdy neslyšeli. Druhá řada představovala naprostý vrchol seriálu. A najednou nás stanice zásobovala jedním seriálem za druhým a víceméně se všemi slavila úspěch.

Ať už to byl Flash, Supergirl, Legends of Tomorrow či jiné seriály, svět se neustále rozrůstal. Ještě v roce 2014 sám Stephen Amell jednal s tehdejším vedením Warner Brothers, aby zvážilo zapojení seriálového Arrow světa do toho filmového, ostatně v té době se neoficiální DCEU teprve rozjíždělo. A studio Warner Brothers to dokonce zvažovalo, nicméně nakonec takový nápad nepodpořilo.


To nepochybně naštvalo nejednoho fanouška CW komiksových seriálů, ovšem s odstupem času je krásně vidět, že to bylo velice dobré a nadčasové rozhodnutí. I když Greg Berlanti, Marc Guggenheim a Andrew Kreisberg přišli s dobrými nápady, seriály se postupem času staly monotónní zábavou, ze které se vytratilo napětí, akce, promyšlenost či nějaké slušné digitální triky, za které by se stanice nemusela stydět.

(Takhle pohromadě už postavy nikdy neuvidíme. Foto: CW)

Problém je pochopitelně i v samotné délce jednotlivých řad. Většina komiksových seriálů na stanici CW má kolem dvaceti epizod v sérii, ale kratší řady by seriálům slušely více. Polovina daných epizod (a bohužel někdy i víc) je naprostým scénáristickým výplachem, který děj stejně nikam neposune. V určitých seriálech se navíc tvůrci nebojí vytasit i s politikou, což je vždy velice citlivé téma, které není nutně stravitelné pro všechny diváky.

A nesmíme také zapomínat na to, že když seriály v roce 2013 začínaly, byl komiksový svět ve filmech a seriálech úplně někde jinde, než je teď. Zatímco se filmy, kvalita seriálů obecně a digitální triky za tu dobu značně vyvinuly, stanice CW stále jede na stejný úsporný režim. A pořád doufá, že jí to u fanoušků projde. Efekty, které byly jen tak tak únosné v roce 2013, jsou dnes spíše k smíchu.

Tvůrcům už tak posledních pár let nikdo nevěří, protože jednotlivé komiksové seriály začaly působit směšně. Někdy už ani s komiksy nemají nic společného. I starším tahákům došel dech. A ty nové se navíc moc nepovedly (Batwoman, Black Lightning). Z crossoverů se stala nezajímavá rutina, kdy tvůrci opakovaně přišli se slabými a nezajímavými příběhy. Z komiksové události roku se tak většinou stal propadák roku.

(I ty kostýmy jsou někdy značně nepovedené. Foto: CW)

Navíc seriál Arrow a zbytek seriálů mají již to nejlepší za sebou. Když se podíváme vedle k Marvelu, který na nás hrne jeden komiksový seriál za druhým a vypadá to, že kvalita bude ve všech směrech nesrovnatelná, tak maličká stanice CW zkrátka nemůže těmto gigantům konkurovat. A nejde jen o triky. Stanice by mohla jít levnější (netflixovskou) cestou, ale to by ve svém týmu musela mít zkušenější a tvořivější scénáristy.

Abychom udrželi téma i u Supergirl, nelze si nevšimnout, že novinek okolo seriálu značně ubývá. A před lety byla situace úplně jiná. Proč teď o nové řadě nic nevíme? Někdy to vypadá, jakoby i zahraniční reportéři ztráceli zájem o CW seriály a nevydávají se do terénu, aby o seriálu něco zjistili. Zkrátka na trhu jsou šťavnatější seriálové kousky, které si zaslouží větší pozornost.

Arrowverse je tedy takřka mrtvý. Pokud stanice nepřehodnotí svou strategii a neuvědomí si, kolik chyb v posledních letech udělala, brzo nás čeká rychlý konec kdysi dobrého a úspěšného komiksového světa. A pokud ne konec, tak seriály budou možná pokračovat, ale zájem o ně bude velice malý. Sice tu máme nový seriál Superman & Lois, který vypadá zajímavě, ale dejme mu jednu, maximálně dvě řady. Pak to sklouzne ke klasickým problémům, které jsme zde popsali.

Jak hodnotíte seriály z Arrowverse v poslední době vy? Jaké kvality seriály dosahují v porovnání s tím, co vidíme na jiných a větších stanicích?


Jít na Supergirl | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!